Mitä kuuluu lokamammat? Loppusuoralla ollaan, onko teistä kenties jollakin jo oma nyytti kainalossa?
Meillä rv 37, olo on jättimäinen mutta muuten hyvä. Nukkuma-asentoa välillä vaikea löytää, pelottaa että painaa vauvaa kyljellään olo. Yöt menneet kuitenkin suht hyvin nukkuessa. Verenpaine on alkanut kohoilla n. 145/95 joten lepoa suositeltu. Muuten kaikki arvot kohdallaan. Turvotusta tietysti ja harmittava rannekanavan oireyhtymä - siis peukalo, etusormi ja keskisormi puuduksissa ja tikkuilee koko ajan. Helpottaa synnytyksen jälkeen.
Synnytyskään ei ajatuksena pelota, vaan lähinnä ilo ja uteliaisuus siitä tulokkaasta päällimmäisenä. Että tulis jo pian, vaikka onhan tässä mahdollisesti vielä monta viikkoa odotusta jäljellä. Hyvää vointia loppuun lokamammat, ja onnea matkaan!
Meillä rv 37, olo on jättimäinen mutta muuten hyvä. Nukkuma-asentoa välillä vaikea löytää, pelottaa että painaa vauvaa kyljellään olo. Yöt menneet kuitenkin suht hyvin nukkuessa. Verenpaine on alkanut kohoilla n. 145/95 joten lepoa suositeltu. Muuten kaikki arvot kohdallaan. Turvotusta tietysti ja harmittava rannekanavan oireyhtymä - siis peukalo, etusormi ja keskisormi puuduksissa ja tikkuilee koko ajan. Helpottaa synnytyksen jälkeen.
Synnytyskään ei ajatuksena pelota, vaan lähinnä ilo ja uteliaisuus siitä tulokkaasta päällimmäisenä. Että tulis jo pian, vaikka onhan tässä mahdollisesti vielä monta viikkoa odotusta jäljellä. Hyvää vointia loppuun lokamammat, ja onnea matkaan!
Vastaukset 11
Vanhimmat
olo ihan suht hyvä. mulla vaan vihloo noita alapään luita ihan hirveesti. sitä kestäny jo pari viikkoa. välillä ei pääse kunnolla käveleen ja yöllä jos yrittää vaihtaa sängyssä asentoa ni se on yhtä tuskaa.. johtuu varmaan siitä ku vauva on jo laskeutunut niin painaa johonkin. Supistelee jo öisin jonku verran välillä päivälläkin... sellasta jomottavaa menkkakipua selässä ja alamahassa. mutta muuten ihan hyvin menee. ;) synnytystä odotan innolla vaikka se vähän pelottaakin, mut alkaa tuntua et kyllä sitä voi kestää mitä vaan et pääsee tästä mahasta eroon ja saa sen oman pikku kullanmurun syliin!;) Tsemppiä kaikille viimemetreille ja ihanaa synnytystä sitten kun on sen aika!
Tervehdys!
Täällä kans yksi tuleva mamma. Laskettuaika on 16.10 ja hyvin on mennyt. Turvotuksista en ole kärsinyt missään vaiheessa ja nyt olenkin odotellut niiden alkua. Painoakin on tullut ihan maltilla joten olo ei vieläkään kovin tukala ole, lukuunottamatta tätä kauheaa flunssaa minkä päälle löi :( nyt toivonkin ettei lapsukainen olisi halukas tulemaan kovin paljoa ennen laskettua-aikaa jotta ehdin tasaamaan vähän univelkoja. Huvittaa lähinnä miten kykenen vessareissun tekemään avaamatta silmiäni yöllä:) eli siis hyvän harjoittelun tulos. Onnea loppumetreille ja jaksamista
Hei!
Pian mennään rv 36 ja olo ihan hyvä, vaikkakin vatsa alkaa jo olla aina edessä =)Nukkuminen on välillä hankalaa. Muutaman viikon ollut kivuliaita supistuksia, mutta nekin helpottaneet "pakkolevolla". Kovasti odotan sitä, että saa taas kunnolla liikkua. Ja pianhan sitä uskaltaakin. Vielä pari viikkoa siihen.
Minulla on la 17.10 ja ihan maltilla tässä mennään eteenpäin..Ajoittain on ollut vaikeuksia nukkua yöllä, lienee hormoonit alkaa jo valvottamaan tulevaa varten. Supisteluita on, osa niistä on kyllä tosi napakoita, kivuliaita ja sellaisia "menkkamaisen oloisia"..Kuitenkin kohdunsuulla melkoisen pienet muutokset viime viikon lääkärintarkastuksessa..Liitoskipuja ei juurikaan ole, tosin kyllähän tuo mahan koko jo alkaa haittaamaan kaikkia arkipäivän askareita.
Synnytykseen olisin jo valmis, toisaalta olen aatellut senkin niin, että sitten lähdetään kun lähdetään:) Eli voihan tämä mennä vaikka yli lasketun ajan, vaikkakin olen heinäkuusta lähtien ollut sairaslomalla supisteluiden vuoksi ennenaikaista synnytystä peläten..:)Katsotaan kuinka käy!
Mulla on laskettu aika 2.10. joten enää olis viikon verran jäljellä laskettuun aikaan :) alkaa jännittämään ihan todella, varsinkin kun viime yönä piti jo vähän laskeskella supistusten välejä! :) Pelottaa vaan, et kerkeekö ajoissa sairaalaan saamaan puudutuksia, ku sinne on meiltä matkaa 160km... Toisaalta taas tuntuu, et kuhan pääsee sairaalaan ja nyytin kainaloon, niin ihan sama kuinka paljon sattuu :) Onneks tää odostusaika on 9kk eikä vaikka 3kk. Kerkeää kypsyä ajatukseen synnytyksestä ja kivusta.
Hyvin täällä on jaksettu koko raskausaika :) Nyt pari viime kuukautta on turvotusta ollu ärsytykseen asti! Ei oo kivaa, ku koko ajan tuntuu jalkoja jomottavan ja aina ei kerkee niitä nostella ylös. Maha on tiellä joka asiassa :) Onneks painoa ei oo tullu lisää, kun n. 11kg, koska oon muutenkin pieni ihminen (155cm), niin toi 11 kiloakin tuntuu aika mukavasti polvissa.
Joten jospa tässä pian tapahtuisi jotain äksöniä! :) ei malttais oottaa, mies varsinkaan. Se juttelee jo mahalle, et "ala tulla pihalle sieltä, ku isi haluaa nähä minkä näköinen kaveri siellä on!" :)
Hyvää voitia kaikille odottajille!!!
Viikkoja 37 4 kaikki ok. Toivoisi vaan niin kovasti tuon vauvan jo syntyvän. Tuntuu etten malta oottaa enää yhtään :)
Laskettuun aikaan enää vajaa 2 viikkoa ja ensi viikon keskiviikkona keskustellaan lääkärissä, josko käynnistettäisiin hieman aikaisemmin, kun on tuo raskausdiabetes ja nyt korkeahko verenpaine rasitteena. Verenpaineeseen määrättiin lääkitys viime kontrollissa ja sen kanssa nyt yritetään pitää alapaine kurissa (kontrollissa paineet 140/102!). Valkuaista ei ole onneksi virtsassa ollut, mutta jälleen otettiin verikokeita varmuuden vuoksi.
Jaa, sitäkös se onkin, rannekanavan oireyhtymä, kun minulla on jo jonkin aikaa sormet puutuneet & turvoksissa ja molempien käsien nimettömät jäävät kivuliaasti lukkoon välillä, varsinkin aamuisin. Mainitsin siitä neuvolassa, mutta eivät osanneet siellä sanoa asiaan mitään valaisevaa...
Mukelo tuntuu voivan hyvin, viime ultrassa todettiin vilkasliikkeinen sikiö, joka on jo niin syvälle alas asettunut, ettei päälakimittaa meinattu millään saada ultrattua. Painoarvioksi tuli reilusta 3 kilosta 3,4 kiloon, napavirtaus hyvä ja lapsivettä enää nippanappa normaalimäärä. Kohdunsuu oli lyhentynyt 0,5 cm:iin ja sormelle auki.
Itsellä alkaa olla jo hieman kärsimätön olo, kun haluaisi jo päästä näistä vaivoista eroon ja ennen kaikkea päästä viimein tutustumaan uuteen perheenjäseneen! :) Vointi on tuota verenpainetta lukuunottamatta ihan ok, turvotusta on edelleen, ikenet vuotavat harjatessa kunnolla verta (eivät kumminkaan ole kipeät) ja nukkuminen on mitä on, kun hyvää asentoa on vaikea löytää ja välillä sitä vaan herää keskellä yötä eikä saa enää unenpäästä kiinni.
Toisaalta olisi kiva, jos mukelo lähtisi ihan omin avuin tulemaan, mutta toisaalta, jos päätyvät käynnistämään, sekin kelpaa, koska silloin ei enää tarvitse miettiä, milloin synnytys mahdollisesti alkaa. Kummin vaan, ei enää kauaa tarvitse odotella, koska yli lasketun ajan ei tätä raskautta päästetä, se minulle on luvattu. Ei enää aikaakaan, kun meistä viimein tulee perhe...! :) :) :)
Onnellista loppuodotusta ja tsemppiä loppurutistukseen: olkoon synnytys nopea, mahdollisimman kivuton ja vauva mitä ihanin ja tervein! :)
Rv 39 (38 1)
Mulla laskettu aika 13.10. Vähän alkaa jo jännittää:) Nopsaan on kyllä tämä loppuaika mennyt, täytyy myöntää.
Perjantaina kävin ultrassa kun liikkeitä tuntui todella vähän. Kaikki oli onneksi ok ja painoarvioksikin sanottiin 3-3,3 kg, että ihan hyvin vauvalla jo kokoakin.
Vatsa jo vähän tympii ja närästys vaivaa. Painoa tullut reippa 10 kg. Yöt menee vessassa ja juomassa ravatessa.
Malttamattomana odottelen synnytyksen alkua ja vauvan ensitapaamista!:)
Mulla la siis 24.10. (vasta) ja odotus on sujunut alusta alkaen erittäin hyvin ja oireettomasti. Masu alkaa tosiaan olla aika iso, mutta lenkkeilen kyllä joka päivä reippaana.Supistuksia en ole vielä tuntenut...Vessassa saa totta tosiaan rampata alituiseen,niin yöllä kuin päivälläkin.Viikon päästä ois synnytystapaultra, jossa saa vielä (toivottavasti)varmuuden sukupuolesta ja sitten sen vauvelin painoarvion yms..Sitä odottelen innolla ja ennenkaikkea vauvan syntymää, koska tahtois saada sen jo vierelleen.:)
Äsken kasasimme miehen kanssa pinnasängnkin valmiiksi ja laitoin siihen puhtaat lakanatkin jo. Sairaalakassiakin olen aloitellut pakkaamaan. On tämä niin malttamattoman ihanaa aikaa...Toivottavasti se vaavi ei mene kovin paljo yliajalle!
Hyviä vointeja loppu metreillä olijoille ja mahdollisimman miellyttävää synnytystä!:)
Loppusuora tässä alkaa häämöttämään. Tosi nopeesti on tämä odotus mennyt! Vaikka tuntui silloin kun plussasi että vauvan tuloon on vielä ikuisuus... =D Liitoskivut ovat olleet pari viikkoa yhtä tuskaa, vessassa saa ravata alituiseen, turvotusta löytyy ja öisin ei saa kunnolla unta suppareidenkaan takia. Vaavilla olot taitaa olla jo suht ahtaat, liikkuu tosi paljon mutta tuntuu sellaiselle kiehnäämiselle. Masu on jatkanut kasvamistaan, viime perjantaina sf mitta oli 33. Olo senkin takia aika muhkea ja tukala. Tällä viikolla meijä vaavista tulee "täysaikainen" niin sitä voi oikeesti odottaa syntyväksi milloin tahansa. Ihana saada se pieni nyytti syliin! Onnellista loppu odotusta ja toivotaan että kaikilla menee kaikki hyvin!
Moi! Kovin odottavissa tunnelmissa täällä Helsingissäkin ollaan. Hyvin samantuntuisia kokemuksia minulla on kuin Hannalla ja Liljalla. Ikävänä lisänä on kuitenkin koko raskauden kestänyt pahoinvointi, jossa oli kesällä vain kuukauden tauko. Alussa sitä oli monta kertaa vuorokaudessa, nyt 2-3 krt. viikossa.
Vauvani on kova liikkumaan ja kiehnää paljon, kuten Hanna asian hyvin ilmaisi. Potkut tuntuvat kylkiluissa, ja erityisesti illat ovat aktiivista aikaa. Eipä sillä, viime yönä heräsin taas potkuihin. Liitoskivut ovat todella ikävät, ja varsinkin yöllä vessaan herääminen tuntuu tosi ilkeältä, kun paikat ovat puuduksissa. Nukun enimmäkseen kyljellään.
Nyt viikkoja on 36 ja sf-mitta on 30. Vauva ei ole vielä laskeutunut. Supistuksia ei ole ja kohtu kiinni. Epäilen vahvasti, että laskettu aika 20.10. ohittuu tämän kaverin kanssa komeasti. Sairaalakassia en ole pakannut ja vaatteetkin pitäisi pestä, mutta ehkä ensi viikonloppuna on siihen aikaa. Hyvää odotusta kaikille!