Kun vauva ei syö tuttia eikä pullosta...

Olisin halunnut tiedustella onko muilla sellaisia vauveleita joille ei tutti eikä pullo kelpaa? Sinänsä tässä ei mitään ongelmaa ole, äiti vaan on kokoajan kiinni lapsessa. Tai jos jollakin olisi esittää vinkkmiten lapsen saa totutettua pulloon?!
4434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

noh..meillä kaksi tällästä tapausta Vanhempi 3v ja tää nuorikko 10kk. Meillä ei ainakaan ole mikään auttanut. Vanhempi otti pullon sit lopulta 8kk iässä, mut toinen siirty suoraan nyt nokkikseen. Tissiä vaan. Rankkaa aluksi, mutta kyllä se siitä vuoden jälkeen hellittää..
jakasamista sulel.

Äänestä

Meillä on ihan samalla lailla. Poika ei ole oppinut tuttiin ja pulloa ei ole edes tarjottu. Poika nyt 7 kk ja risat. Nyt kun poika syö kiinteitä jo hyvin, tissittely on sen verran harvoin, että ei ole kovin rasittavaa. Samaan aikaan opetellaan nokkamukin ja mukin käyttöä ruokailujen yhteydessä. Tutin puuttuminen ei ole oikeastaan ongelmallista, sillä peiton kulma tai joku muu sujahtaa suuhun, kun on tarve. (Nukkumaan käydessä)

Minkä ikäinen vauvasi on?

Äänestä

pulloa eikä tuttia ei ole poika huolinut. Nyt olisi 8kk iässä vain helpotus jos saisi pullosta illalla vellin annettua, jotta nukkuisi paremmin, kun ei tuo iltapuuro aina tule syötyä,kun milloin tulee hampaita ja milloin mitäkin...

Äänestä

kun poika oli 4 kk oli pakko lopettaa imetys allergioiden vuoksi. Olihan se taistelua! Jokainen aamu päätin että NYT se jää. Mutta monen pullon kanssa tappeluhetken jälkeen aina luovutin ja annoin rintaa.. Moni sanoi että kokeile erilaisia pulloja/tutteja, mutta ei... Sitten yksi kaunis päivä odotin ja odotin, poika oli varmaan puoli päivää jos ei enemmänkin syömättä kun ei pullo kelvannut. Sitten illan suussa pullokin alkoi sitten maistumaan ku tajus että muuta ei tule! Ja voi kauhea minkä helpottuneen itkukohtauksen tämä äippä sai kun näki kuinka poika syö hyvin pullosta! :)

Mutta joo, olihan tuo imettämisen lopettaminen aika kova pala..äidille.. Mutta pakko oli kun katsoi poikaa joka oli päästä varpaisiin ihottumassa, ja johtui maidostani. Rankat dietitkään eivät "parantaneet" maidon koostumusta, vaan poika oli edelleen allerginen sille. Ilman rintamaitoa ja meni viikko niin iho oli kuin uusi! :)

En nyt tiedä miksi aloin tähän näin tarinoimaan..sori.. Mutta te jotka saatte imettää, nauttikaa siitä! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Allineiti kirjoitti:

Olisin halunnut tiedustella onko muilla sellaisia vauveleita joille ei tutti eikä pullo kelpaa? Sinänsä tässä ei mitään ongelmaa ole, äiti vaan on kokoajan kiinni lapsessa. Tai jos jollakin olisi esittää vinkkmiten lapsen saa totutettua pulloon?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu