Astianpesukone tukossa

Mistä mahtaa johtua, että vesi ei poistu tiskikoneesta (Siemens)? Vesi jää makaamaan koneen pohjalle, vaikka kuinka puhdistin.
Onko veden poistossa joku venttiilin tapainen, vai onko sieltä poistoaukosta suora yhteys haitariletkun kautta viemäriin? Yritin puhaltaa poistoletkun toisesta päästä, mutta tukossa tuntuu olevan. Jos siellä on suora yhteys, niin varmaankin jollain rassilla homman luulisi korjaantuvan.
1132821
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lueskelin tätä foorumia ja huomasin että poistopumppuhan siellä on, joka veden poistaa. Voikohan asialle tehdä itse mitään, vai pitääkö huoltomies kutsua...?

Äänestä

on läppä, joten puhaltaminen ei auta, tarkista onko poistopumpun siipien välissä vieras esine.Luultavasti koneen sisäpuolella sihtien alla, on yksi ruuvi ja sen alla muovinen osa joka nousee ylös, sen alta paljastuu poistopumpun siivet.

Äänestä
  • Kiitokset vinkeistä. Löysin pumpun yhden ruuvin alta ja puhdistin. Toimii taas niin kuin pitää.

    Äänestä

Samanlainen vika iski omaan siemensin astianpesukoneeseen ja näillä neuvoilla alkoi kone taas toimimaan kuten pitääkin !

Kiitokset !

Äänestä
  • Ruuvi löytyi ja pumpun siivet. Ensimmäinen puhdistusyritys ei tuottant tulosta. Toisella kerralla puhalsin myös poistoletkuun. Pientä korinaa kuului vain, ilma ei menny kunnolla läpi. Lienee sulkuläppä vastassa ? Sen jälkeen vedenpoisto kuitenkin alkoi toimimaan.

    Äänestä

  • Meillä taas käytetty konetta ilman sihtiä. liitoskohta viemärin vesilukkossa oli kapeampi, ja siihen oli juuttunut kartiomainen pala kurkua... Uusi konekaan ei olisi pelastanut...

    Äänestä

Kokeilin kaikki nuo konstit ja ei auttanut. Sitten laitoin astianpesukoneen puhdistukseen tarkoitettua liuosta pojalla olevaan kaukaloon siten, että liuos peitti poistopumpun siivet. Yön yli siinä ja aamulla kone päälle ja toimi.

Äänestä

Kun vielä pyöräyttää siivistä sormilla, niin voi auttaa..

Äänestä

Meni tänään Siemensin poistoletku tukkoon tai mikä sitten olikaan, avasin ohjeiden mukaan juttuja ja kun ei auttanut laitoin sitruunahappoa ja kuumimman ohjelman, jopas auttoi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kkkkkkkkkkkkkkkk kirjoitti:

Mistä mahtaa johtua, että vesi ei poistu tiskikoneesta (Siemens)? Vesi jää makaamaan koneen pohjalle, vaikka kuinka puhdistin.
Onko veden poistossa joku venttiilin tapainen, vai onko sieltä poistoaukosta suora yhteys haitariletkun kautta viemäriin? Yritin puhaltaa poistoletkun toisesta päästä, mutta tukossa tuntuu olevan. Jos siellä on suora yhteys, niin varmaankin jollain rassilla homman luulisi korjaantuvan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu