joudun ajamaan paljon poikittaista liikennettä, osoitteet aina eri. osaltaan uusia katuja/ kujia.
onko tietoa mikä navi olisi parhaiten päivitetty, ja mihin saa ns. kuorma-auto ohjelman tarkoittaen laitetta mikä huomioi matalat sillat. johonkin laitteeseen saa semmoisen kuulema.
onko tietoa mikä navi olisi parhaiten päivitetty, ja mihin saa ns. kuorma-auto ohjelman tarkoittaen laitetta mikä huomioi matalat sillat. johonkin laitteeseen saa semmoisen kuulema.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Omakohtaista kokemusta ei softasta ole, mutta tomtom plus-nimisen version minkä saa ilmeisesti ainakin noihin tomtom GO-laitteisiin, sen pitäisi tietää nuo matalat sillat ja painorajoitukset. Seuraavan kerran kun alan päivittää karttoja niin perehdyn asiaan tarkemmin.
Garmineissahan on ainakin joissakin mahdollisuus valita ajoneuvo millä kuljetaan, vaihtoehtona myös "rekka" vai miten asia siellä olikaan ilmaistu. Se ei vielä kuitenkaan noita matalia tunne eikä muutenkaan välttämättä ymmärrä ettei joka polulle voi mennä, lähinnä tuo rekka-valinta vaikuttaa siihen että laite pyrkii välttämään käskemästä tekemään U-käännöstä. No se etsii sitten sen kääntymisreitin tarvittaessa vaikka niitä polkuja pitkin.
Makuasiahan se on mistä navista tykkää, mutta minä suosittelen oman kokemukseni pohjalta tomtomia, se on monipuolinen ja luonteva käyttää.
Suosittelen ajamaan ilman navia niin pitkälle kuin mahdollista, isoilla teillä ei noista matalista silloistakaan ole haittaa. Ja turvautumaan Naviin vasta kun oma osaaminen loppuu, esim. saavuttaessa outoon kaupunkiin.
ainakin joku markantalon mainos oli etttä 299€ lie halvin malli, seuraava oli kait jotain 500e
kyllä sitä pärjää hyvin ilmankin, siitä vaan näkee heti tuon saapumisajan perille, ja jos on joku kuorma-auto ohjelma niin laskee sen maksimi 80km/h mukaan, siinä pitäisi olla matalat sillat jotka navi kiertää.
siis kysehän on just tuosta poikittais reittien valinnasta, jokaisella on omat mieltymyksensä ajaa tiettyjä reittejä. ajan rakennuskamaa ja ne yleensä ei mene mihinkään suuriin kaupunkeihin, vaan just noihin kujiin ja kyliin.
kiitti vinkistä kokeilen tomtomia nyt alkuun. lupasivat kaupassa et sen voi vaihtaa jos ei miellytä.
läppäri kaverina jossa GPS-anturi ja genimapin kartta. Laite itsessään ei opasta mitään, näyttää vain reilulla kartalla missä mennään. Reitin toki saa ohjelmoitua siihen. Se on sitten omasta päästä kiinni seuraatko kartalla olevaa viivaa kuinka orjallisesti. Karttapohja tuntee suht´hyvin kaupunkien kadut, tarkat kaupunkikartat ovat vain kovin pieniä. Olen Garminin navia kokeillut moottoripyörässä ja sen verran paljon se neuvoi rampeista väärin että tuntemattomaan paikkaan en matkaseuraksi sellasita hanki.