Kurpitsan kaiverrus

Halloween.Kurpitsa

Tarvitsisin kipeästi apua teiltä kurpitsa viisailta kun en ole ennen kurpitsaa kaivertanut! Auttakaa minua hyvät ihmiset!

9

17048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PiiRoo

      Hei!
      Kirjoita esim googleen "pumpkin carving" niin tulee jenkkiläisiä sivuja ja "kaavoja" vaikka kuinka paljon.

      Kurpitsan kaivertaminen on paljon helpompaa kuin miltä kuulostaa, tosin sotkuista puuhaa... Se kannattaa muistaa, että kaiverrettu kurpitsan leikkauspinnat mustuvat aika nopesti, varsinkin jos kurpitsaa pidetään lämpimässä.

      t.PiiRoo

    • Täti

      Kurpitsan kovertaminen:

      Ihannekurpitsa olisi säännöllisen pyöreä ja halkaisijaltaan 30 - 40 cm. Mitä keltaisempi tai oranssimpi, sen kauniimpi.

      Säilytä kurpitsaa viileässä mahdollisimman lähelle halloweenia, koska lämpimässä ja avattuna se alkaa nopeasti pilaantua. Kurpitsa ei myöskään kestä pakkasta.

      Kurpitsan päälle leikataan ensin pyöreä aukko: riittävän suuri, jotta käsi mahtuu reilusti sisään kovertamaan, esim. 15 cm riittänee. Leikkauspintojen tulee olla alaspäin suippenevat niin, ettei "kansi" putoa lyhdyn sisään. (Olen leikannut vaihtoehtoisesti pohjasta auki, jolloin yläpuoli jää ehjäksi. Tällöin kurpitsan ja sisällä olevan kynttilän täytyy olla tarjottimella.)

      Pehmeä sisus koverretaan pois veitsen ja LUJAN lusikan avulla, hennommat aterimet tuppaavat vääntymään. Metallinen jäätelökauha lienee paras. Koverra vain sen verran, kuin helposti saat irti. Seinämän tulisi jäädä kauttaaltaan yli tuuman paksuiseksi, että kurpitsa kestää kasassa. Jauhopeukalo voi hyödyntää osan kurpitsan uloskaivetuista sisuksista! (Ajattelin tänä vuonna kokeilla kurpitsapiirasta tai vastaavaa, voi tulla aika kauhuruoka...)

      Piirrä lopuksi haluamasi "kasvonpiirteet" tai muut kuviot kurpitsan pintaan ja leikkaa ne vasta, kun sisuksen kovertaminen on aivan valmis. Aukot päästävät sopivasti ilmaa kynttilälle: sisälle voi panna vaikka tuikun tuikkukupissa. Kansi päälle ja taideteos on siinä!

      Lämmetessään lyhty tuoksahtaa erikoisesti. Kurpitsalyhty on halloweenin tunnetuin symboli ja upea tunnelmanluoja! Kurpitsoiden kasvattaminen vain ei ole ihan helppoa, ja torilla monikiloiselle mötikälle tulee aika lailla hintaa.

      Periaatteessa esimerkiksi vesimelonista voisi tehdä vastaavan lyhdyn. Ensimmäinen "kurpitsalyhtyni" muuten oli pikkuinen hunajameloni! Se on vieläkin tallella, sillä homehduttuaan ensin hieman se kuivui kasaan karmeaksi ryppynaamaksi.

    • migu

      jos sulta löytyy esim. jäätelökauha niin sillä saa otettua siemenet ja hedelmät pois.
      älä heitä siemeniä pois vaan hyödynnä paahtamalla uunissa pari minuttia ja lisää vähän suolaa, tulee erittäin hyvää naposteltavaa.
      Itse olen naaman ilmeet tehnyt pikku puukolla, piirtäny kynällä ensin ääriviivat.

    • mie vaan

      Ohjeita on netissä englannin kielellä vaikka muille jakaa...laita google pumpkin carving...pumpkin templates...
      ja jo löytyy hienoja kuvioita ja kuvia mitä voit kaivertaa.
      Yleensä mä ekana leikkaan kannen sik sak kuviolla pois, sitten kaikki sisälmykset pois.
      Kuvan saa parhaiten kopioitua kalkkeripaperilla, ja siiten vaan varovasti terävällä veitsellä kuvioon kiinni, hedelmä tai fileeraus veitsi ovat hyviä työvälineitä.

      http://www.pumpkincarving101.com/

      http://www.dltk-holidays.com/halloween/mpatterns.htm

      http://www.carvingpumpkins.com/

      http://www.fabulousfoods.com/holidays/halloween/pumpplans.html

      ja sitten kannattaa laittaa vaseliinia kaikkiin leikattuihin kohtiin, säilyy kauemmin eli ei rupea homehtumaan niin nopeasti.

    • Halloween.Kurpitsa

      Kiitos olette parhaita! Kiitos vinkeistä!

    • Cucumber

      Juuri tälläisia ohjeita olen minäkin etsinyt! Ihanaa että ihmiset osaavat kaivertaa kurpitsaa :D

    • hytui

      käy kirjastossa siellä on halloweeniin ohjekirjoja ja siellä on kurpitsa lyhdyn kaiverrus ohje olen itse lainannut tämän kyseises kirjan

    • Room'ba

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      54
      6838
    2. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      33
      5350
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      96
      5303
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      96
      4882
    5. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4720
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      4557
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      75
      4546
    8. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      52
      4222
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      23
      4115
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      63
      4102
    Aihe