Tarvitsisin kipeästi apua teiltä kurpitsa viisailta kun en ole ennen kurpitsaa kaivertanut! Auttakaa minua hyvät ihmiset!
Kurpitsan kaiverrus
9
17032
Vastaukset
- PiiRoo
Hei!
Kirjoita esim googleen "pumpkin carving" niin tulee jenkkiläisiä sivuja ja "kaavoja" vaikka kuinka paljon.
Kurpitsan kaivertaminen on paljon helpompaa kuin miltä kuulostaa, tosin sotkuista puuhaa... Se kannattaa muistaa, että kaiverrettu kurpitsan leikkauspinnat mustuvat aika nopesti, varsinkin jos kurpitsaa pidetään lämpimässä.
t.PiiRoo - Täti
Kurpitsan kovertaminen:
Ihannekurpitsa olisi säännöllisen pyöreä ja halkaisijaltaan 30 - 40 cm. Mitä keltaisempi tai oranssimpi, sen kauniimpi.
Säilytä kurpitsaa viileässä mahdollisimman lähelle halloweenia, koska lämpimässä ja avattuna se alkaa nopeasti pilaantua. Kurpitsa ei myöskään kestä pakkasta.
Kurpitsan päälle leikataan ensin pyöreä aukko: riittävän suuri, jotta käsi mahtuu reilusti sisään kovertamaan, esim. 15 cm riittänee. Leikkauspintojen tulee olla alaspäin suippenevat niin, ettei "kansi" putoa lyhdyn sisään. (Olen leikannut vaihtoehtoisesti pohjasta auki, jolloin yläpuoli jää ehjäksi. Tällöin kurpitsan ja sisällä olevan kynttilän täytyy olla tarjottimella.)
Pehmeä sisus koverretaan pois veitsen ja LUJAN lusikan avulla, hennommat aterimet tuppaavat vääntymään. Metallinen jäätelökauha lienee paras. Koverra vain sen verran, kuin helposti saat irti. Seinämän tulisi jäädä kauttaaltaan yli tuuman paksuiseksi, että kurpitsa kestää kasassa. Jauhopeukalo voi hyödyntää osan kurpitsan uloskaivetuista sisuksista! (Ajattelin tänä vuonna kokeilla kurpitsapiirasta tai vastaavaa, voi tulla aika kauhuruoka...)
Piirrä lopuksi haluamasi "kasvonpiirteet" tai muut kuviot kurpitsan pintaan ja leikkaa ne vasta, kun sisuksen kovertaminen on aivan valmis. Aukot päästävät sopivasti ilmaa kynttilälle: sisälle voi panna vaikka tuikun tuikkukupissa. Kansi päälle ja taideteos on siinä!
Lämmetessään lyhty tuoksahtaa erikoisesti. Kurpitsalyhty on halloweenin tunnetuin symboli ja upea tunnelmanluoja! Kurpitsoiden kasvattaminen vain ei ole ihan helppoa, ja torilla monikiloiselle mötikälle tulee aika lailla hintaa.
Periaatteessa esimerkiksi vesimelonista voisi tehdä vastaavan lyhdyn. Ensimmäinen "kurpitsalyhtyni" muuten oli pikkuinen hunajameloni! Se on vieläkin tallella, sillä homehduttuaan ensin hieman se kuivui kasaan karmeaksi ryppynaamaksi. - migu
jos sulta löytyy esim. jäätelökauha niin sillä saa otettua siemenet ja hedelmät pois.
älä heitä siemeniä pois vaan hyödynnä paahtamalla uunissa pari minuttia ja lisää vähän suolaa, tulee erittäin hyvää naposteltavaa.
Itse olen naaman ilmeet tehnyt pikku puukolla, piirtäny kynällä ensin ääriviivat. - mie vaan
Ohjeita on netissä englannin kielellä vaikka muille jakaa...laita google pumpkin carving...pumpkin templates...
ja jo löytyy hienoja kuvioita ja kuvia mitä voit kaivertaa.
Yleensä mä ekana leikkaan kannen sik sak kuviolla pois, sitten kaikki sisälmykset pois.
Kuvan saa parhaiten kopioitua kalkkeripaperilla, ja siiten vaan varovasti terävällä veitsellä kuvioon kiinni, hedelmä tai fileeraus veitsi ovat hyviä työvälineitä.
http://www.pumpkincarving101.com/
http://www.dltk-holidays.com/halloween/mpatterns.htm
http://www.carvingpumpkins.com/
http://www.fabulousfoods.com/holidays/halloween/pumpplans.html
ja sitten kannattaa laittaa vaseliinia kaikkiin leikattuihin kohtiin, säilyy kauemmin eli ei rupea homehtumaan niin nopeasti. - Halloween.Kurpitsa
Kiitos olette parhaita! Kiitos vinkeistä!
- Cucumber
Juuri tälläisia ohjeita olen minäkin etsinyt! Ihanaa että ihmiset osaavat kaivertaa kurpitsaa :D
- hytui
käy kirjastossa siellä on halloweeniin ohjekirjoja ja siellä on kurpitsa lyhdyn kaiverrus ohje olen itse lainannut tämän kyseises kirjan
- Room'ba
Tuolla voit testata, millaisen kurpitsan ansaitset:
http://plaza.fi/ellit/ideakeittio/testit/halloween-testaa-millainen-kurpitsa-olet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033792Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii592379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472193
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 681129
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1231108