Mitä voi tehdä, jos poliisi kieltäytyy suorittamasta esitutkintaa ? Mihin instanssiin voi valittaa ?
Poliisi ja esitutkinta
SK
6675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Poliisi ei saa kieltäytyä tekemästä esitutkintaa, jos teet rikosilmoituksen! Näin määrää laki!
Voit valittaa poliisilaitoksen johtoon, tai suoraan sisäasiainministeriön poliisiosastolle.
http://www.intermin.fi
En ole tehnyt rikosilmoitusta poliisille, vaan tutkintapyynnön siitä, onko rikos tapahtunut. Minua neuvottiin olemaan tekemättä rikosilmoitusta, jottei vastapuoli voisi kiusata syyttämällä perättömästä ilmiannosta. Rikos (vakava) on tapahtunut, mutta poliisi yrittää keksiä erilaisia syitä, miksi sen ei tarvitsisi tutkintaa suorittaa. Syyt eivät ole tähän asti olleet pitäviä. Kysymys lienee siitä, että tutkinta olisi suuritöinen ja tutkinnan kohde on merkittävässä yhteiskunnallisessa asemassa.
poliisi ei saa kieltäytyä vastaanottamasta rikosilmoitusta. Mutta kaikki ilmoitukset eivät johda esitutkintaan, jos "ei ole syytä olettaa rikosta tapahtuneen".
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/32D58F9ACD8C9A7DC2256B4C00483D98?OpenDocument
Kaikista rikosilmoituksista ei siten tehdä esitutkintaa, jos kynnys "syytä epäillä rikosta" ei ylity. Laki ei siis määrää automaattisesti, että jokaisesta rikosilmoituksesta on tehtävä esitutkinta.
Olisiko asiasta syytä kirjelmöidä kihlakunnan syyttäjälle, koska syyttäjille kuuluu vastuu siitä että rikokset tutkitaan ja syylliset rangaistaan.
Jotenkin vaikuttaa siltä, että poliisi on antanut sulle hyvän neuvon - säästät itseäsi jos otat neuvosta vaarin.
Ei vakavat rikokset, varsinkaan merkittävässä yhteiskunnallisessa asemassa olevien tekeminä jää tässä median vahtimassa Suomessa piiloon ja selvittämättä.
Jos sulla on todella tuollaista kovaa tietoa, niin älä suotta yritä toimia poliisin kautta. Ota yhteyttä johonkin mediaan, ja tuotteistat (=euroja sulle) tietosi.
Asiasta tietävät ystäväni ovat keskustelleet eri medioiden kanssa ja ne ovat todella kiinnostuneita asiasta. Kysymys on siitä, että itse en haluaisi julkisuuden ryöpytykseen. Olen kyllä ajatellut, että se on sitten viimeinen keino ellei asia muuten laillista tietä etene.
Jos sulla on todella kovaa tietoa, niin media kyllä tarvittaessa pitää uutislähteensä salassa. Lakikaan ei pakota mediaa paljastamaan tietolähdettään. Tämähän toteutui viimeksi kesällä kun Hesari julkaisi juttuja Soneran henkilökunnan harjoittamasta teletietojen seurannasta. Hesari kieltäytyi paljastamasta tietolähdettään. Sama tilannehan oli STT/Räsänen jutussa, STT ei paljastanut tietolähdettään.
Eli jos sulla on todella kovaa tietoa, niin ei siinä tavallinen ihminen joudu julkisuuden pyörteisiin. Ja median mielenkiinto on taatusti siinä merkittävässä asemassa olevassa henkilössä, josta mainitsit.
Tiedot vaan julkisuuteen, jos niitä on!