Työkaverini kertoi että uudesta M6:sta oli mennyt huohotussysteemi jäähän, öljyt väärään paikkaan ja lopputuloksena kiertokanki katkennut. Oli tapahtunut kuulemma Hangossa jos se jotakuta kiinnostaa. Kuulostaa uskomattomalta koko juttu.
Työkaverin kanssa jutusteltiin ja työkaverini sitten kertoi että ei ole pelkästään M6:sen vika, vaan kaikkien uusien autojen joissa on suljettu huohotinjärjestelmä (ne uudet saastemääräykset nääs...)
Uudet saastemääräykset rikkovat näemmä moottorin ajokelvottomaan kuntoon jolloin ei tule päästöjäkään ;-)
Työkaverin kanssa jutusteltiin ja työkaverini sitten kertoi että ei ole pelkästään M6:sen vika, vaan kaikkien uusien autojen joissa on suljettu huohotinjärjestelmä (ne uudet saastemääräykset nääs...)
Uudet saastemääräykset rikkovat näemmä moottorin ajokelvottomaan kuntoon jolloin ei tule päästöjäkään ;-)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onkohan uusille autoille sitten annettu mitään pakkasrajaa jonka jälkeen ko. huohotinsysteemi jäätyy väkisin umpeen?
Ko. pakkasrajan jälkeen voisi sitten suosiolla mahdollisuuksien mukaan käyttää julkisia kulkuvälineitä tai koko yhteiskunnan rattaat pitäisi pysäyttää tietyn pakkasrajan kylmemmällä puolella kun kulkuvälineet ei kestä särkymättä enää sen jälkeen tulla töihin, vähän liian kallista lystiä työntekijälle tulla töihin jos hintana työmatkalle kertyy tuhansien eurojen moottorinvaihto-operaatio...
Jos ei auton käyttöohjeissa sanota että autoa ei saa käyttää tietyn pakkasrajan jälkeen, niin minä ainakin aion käyttää autoa huoletta. Jos kone laukeaa vaihtokuntoon kovilla pakkasilla niin sehän on takuuaikana huollon ja maahantuojan migreeni.
Ei muuta kuin kovaa ajoa...
Sinänsä ideasi siitä että kovilla pakkasilla voisi "rattaat pysäyttää" eli jäädä kotiin koisaamaan on varsin kiinnostava ;-)
Toi on tyypillinen ranskalainen/italialainen ( ladan) vika joka on näköjään pompannut mazdaan. ei se ole mikään uusien autojen tyyppi ongelma. uusissa autoissa huohotin putki on yleensä hyvin suojattu ja varustettu lämmitys vastuksella. on erittäin harvinaista että se kerkeää rikkomaan koneen. kun huohotin putki tukkeutuu öljy etsii jostain ulospääsy tien -> mutta jos kuski seuraa tarkkaavaisesti varoitusvaloja ja pysäyttää auton välittömästi öljyn varoitus valon sytyttyä niin kiertokanki EI varmasti katkea. siitä selviää öljyn ja ehkä jonkin tiivisteen vaihdolla tietenki huohotin putken puhdistamisella. jos omistaa auton jossa on kyseisiä ongelmia niin ne voi ennakoida laittamalla jonkunlaisen sukan suojaamaan huohotin putkea, vaihtamalla öljyt säännöllisesti ja puhdistamalla putken pari kertaa vuodessa. helppo homma kun kerran opettelee ja ottaa tavaksi.
VÄHÄN VALPPAUTTA PENKIN JA RATIN VÄLIIN!!
kyseinen ongelma on nimen omaan poistunut lähes kokonaan uusien autojen huohotin järjestelmien ansiosta. 7 vuotta sitten aloittaessani korjaamopäällikkönä kyseisestä viasta kärsiviä autoja tuli aina ryppäittäin kun ilmat kylmeni.
Jos kerran uusi M6 laukeaa moiseen vikaan niin sitten on kyllä mennyt huohotinjärjestelmän suunnittelussa jotain pieleen. Ellei kyseinen tapaus sitten ollut se kuuluisa poikkeus joka vahvistaa säännön...
Mahdollisesta suunnitteluvirheestä huolimatta odotan omaa M6:sta innolla ;-)
ei se m6 vaadi kun kovaa ajoa. :) noudatat huolto aikataulua, sekä seuraat mittareita ja varoitusvaloja niin ei ole huolen häivää. siinäkin automallissa on kymmeniä todennäköisempiä ja kalliimpia vikoja kun huohotin putki. turhaa stressiä. ei kannata uskoa kaikenmaailman kaupunkitarinoita ja hullujen horinoita.
ps. lupaan ilmoittaa kun mazdan helsingin liikkeeseen tulee ensimmäinen huohotin vikainen auto (mazda). täällä olen jo pari vuotta pyörinyt eikä ole ainakaan vielä näkynyt. :) en viitsi tarkkaa työpaikkaani tähän laittaa ettei tule meidän asentajilta kuittia.... ;)
Voisitko mainita niitä todennäköisempiä ja kalliimpia vikoja? ;-)
Kiinnostaisi kovasti tietää että mitä _voi_ tapahtua...
Ainiin, saan oman M6:sen ilmeisesti tänään :-)
Niinpä. Se ja se kertoi siellä ja siellä tapahtuneen sitä ja vähän tätäkin. Tyypillinen kaupunkitarina, jossa ei ole päätä eikä häntää. Jos asia on totta, voidaan tietysti yksilöidä, kenelle, missä ja milloin.
Toki huohotinjärjestelmä voi tukkiutua, mutta se on iäkkäiden autojen ongelma. Suljettu huohotinjärjestelmä on jo vanha asia ja sellaisena koeteltua tekniikkaa eikä sinänsä ole aiheuttanut ongelmia.
Mikä hyvänsä vika sinänsä voi ilmetä uudessakin autossa, ihmisten tekemiähän ne ovat autotkin.
Mazda6 on saavuttanut hyvän menestyksen ja maksaa jo sen verran että ihan kuka hyvänsä "työkaveri" ei pysty sitä ostamaan, josta seuraa tyypillinen kateusreaktio. Kateudesta taas seuraa, että mollata ja parjata pitää, mitä vähemmän asiasta tietää sitä raskaampia ovat jutut.
Itse vaihdoin vuosi sitten uuteen Mazdaan (edellinenkin oli Mazda). Naapuri lakkasi välittömästi sanomasta päivää ja muutoinkin autoiluni ennustettiin vaikeutuvan runsaiden vikojden vuoksi. Ja toden totta vikoja on ollutkin, olen jo joutunut vaihtamaan kaksi ajovalolamppua. Vuosittaiset ajokilometrini ovat hieman yli 30 000, joten mitenkähän mahtaisi käydä, jos ajaisin paljon.
Että silleen...
Kyl noita pösön 306 ja muita pösöjä on mennyt useampikin pakasissa. Ei muuta kuin tullut öljyt ulos.
Kampiakseli juttu taitaa olla tarina.