Jos on sossun asiakan, niin onko se aina niin, että kun lapsi syntyy ne käy katsomassa millaiseen kotiin lapsi on syntynyt?
Kaverillani sossu kävi ja käski antamaan 6 kissaa pois tai lapsi viedään.
Kaveri sitten luopui kissoistaan.
Pelottaa hiukan, kun itselläni kuitenkin on kaksi isoa koiraa ja kolme kissaa.
Kaverillani sossu kävi ja käski antamaan 6 kissaa pois tai lapsi viedään.
Kaveri sitten luopui kissoistaan.
Pelottaa hiukan, kun itselläni kuitenkin on kaksi isoa koiraa ja kolme kissaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No ei todellakaan mikään sossu kyttää kenenkään asumista, olkoon sitten vaikka kymmenen kissaa talossa.
Ilmeisesti kaverillasi on ollut ongelmia elämänsä kanssa, eli ei ole ihan "normaali" tms, jos sossu on katsonut aiheelliseksi tekonsa.
Muutoin sossulla ei ole puuttumista normaalisti asuvien ihmisten elämään ja päättää heidän elämisestään, jos kaikki on kunnossa, olipa sitten vaikka heidän asiakkaansa.
Vaikka toisaalta voihan se olla, jos on alaikäinen, että sitten katsovat tarkemmin ja hyvä niin.
ole ihan noin!! Jos todellakin on sossun asiakas niin he voivat tulla katsomaan/selvittää asumisoloja. Ihan ymmärrettävää jos sieltä rahatkin tulevat..........
Jos ei ole pätevää syytä, niin eivät voi tulla selvittämään.
Olen kyllä täysin samaa mieltä realniinan kanssa. Aiheetta tuskin vain tulevat. Jotain epäilyä täytyy olla jos tekevät kotitarkastuksen. Kaikki sosiaaliavustusta saavien perheellisten kotiin he eivät todellakaan tule.
ei täällä meidän paikkakunnalla ainaskaan ollut silleen...mulle ehotettiin perhetyötä kun mä olin kuitski yksinhuoltaja ja sit kun suostuin siihen niin tietty sit mutta ei automaattisesti.Kyllä pitää olla jottain ongelmii tai sit se perhetyö tietääkseni
vaikka toimeentulotukea olemmekin saaneet. ellei sit sinä aikana ku ei olla oltu kotona ;)
hassua, kun täällä nyt jotenkin pidetään huonona sitä, että sossu kävisi katsomassa kotitilanteen. Mielestäni olisi hienoa, jos jokaisessa pienten lasten perheessä käytäisiin tilanne tarkistamassa. Siinähän ajetaan lapsen etua, hyvä jos ongelmaperheet saadaan selvitettyä ja tukea tarjottua ajoissa.
Meilläpäin neuvolantäti tulee lapsen syntymän jälkeen käymään, mikä on mielestäni vain hyvä asia. Tervetuloa meille vain!
Eikä sossu kyttää teidän lemmikkejä, siitä voit olla huoleti. Kaverillasi on varmasti ollut muita ongelmia, esim. ei ole jaksanut huolehtia sekä kissoista että vauvasta.
perhetyön tekijä kävikin niin ei se puuttunut mun elämiseen tai mihinkään sellaiseen kun ei varmaan ollut mitään syytä.nyt kun enää ei perhetyötä olla vuoteen tarvittu ei soskusta meillä kukaan käy vaikka asiakas edelleen olenkin.
Hyvä kuulla teidän kokemuksia ja mielipiteitä, sillä olen ollut todella huolissani.
En tiedä kaverin tilanteesta muuta mitä hän itse on kertonut.
Kaveri sanoi joutuneensa antamaan kissansa pois ilman mitään kunnollista syytä, syynä oli se kun ne voi levittää tauteja ja vaikka käydä vauvan kasvojen päälle nukkumaan.
Kyllähän nuo perustelut sinänsä paikkaansa voi pitää.
Erään toisen kaverini lapsi joka oli jo 8.v tukehtui nukkuessaan, kun kissa oli käynyt tämän kasvojen päälle nukkumaan...
Sossu on joskus käynyt luonani kotikäynnillä, mutta siitä on jo vuosia aikaa.
Tilanteeni on aina muuten ollut aivan hyvä (ei päihteitä, väkivaltaa, mielenterveydellisiä sairauksia tms.), paitsi rahatilanteen vuoksi olen joutunut turvautumaan toimeentulotukeen.
Kiitos teille vastanneille :)
Täytyy olla jotain todella erityistä, että lähdetään kotiin katsomaan tilannetta lapsen syntymän jälkeen. Vähintään säännöllinen lastensuojeluasiakkuus, mutta todennäköisesti jotain enemmän. Usein myös ihmisillä on tapana liioitella sosiaalityöntekijöiden tekemisiä. Luulenpa, että kissojen pois antamiseen on liittynyt muutakin. Tai sitten kissoista on tullut niin paljon epäsiisteyttä asuntoon, kissan pissaa ja ulosteita ympäriinsä tms, että siitä on vaaraa lapsen terveydelle. Nämähän on vain arveluja, kun emme tiedä tilannetta tarkemmin. Olen itse sosiaalityöntekijä (nyt äitiyslomalla). Ihana oli lukea tuosta yläpuolelta jotain positiivistakin sos.työntekijöiden työstä. Koska ainahan siinä ajatellaan lapsen parasta. Kukaan ei sitä hommaa tee sen takia, että haluaisi kiusata ihmisiä. Kyllä siinä haluaa auttaa. Onneksi nykyään monet asiakkaat sen jo ymmärtääkin ja ottavat avun mielellään vastaan. Yhteistyössähän sitä työtä tehdään asiakkaan kanssa ja silloin on tietysti tuloskin paras mahdollinen. Eikä kenenkään intressissä ole viedä lasta pois vanhemmiltaan. Se on ensinnäkin kunnalle erittäin kallista, sosiaalityöntekijälle erittäin työlästä ja mikä tärkeintä, se ei ole heti ensimmäisenä lapsen eikä vanhemman etu! Kyllä siinä täytyy yrittää kaikki muut keinot ensin!
Mulla sossu kävi muutaman kerran kotikäynnillä, koska itse olen joskus ollut lastenkodissa.
Hiukan sossu epäili miten lapseni pärjää seitsemän kissan kanssa, mutta todettuaan, että hoidan kissat hyvin ja huolehdin puhtaudesta on kaikki hyvin ja varsinkin kun saimme isomman asunnon ettei tarvinnut 28neliön asunnossa asua kaikkien kymmenen hengen.