Itsetehty taustakangas?

Avuton

Eli nyt pitäisi pieraista jostakin valokuvaukseen taustakangas. Ohjeita kaivattaisiin kovasti. Tällä hetkellä olen vahvasti suuntautumassa tuohon rullaverhoon, jonka sitten värjäisin, mutta kuinka? Kangas olisi nimittäin mukavaa saada pieneen tilaan, kun tulee toiseen toimitilaani. Yritin lueskella vanhoja ketjuja, mutta lisätieto ja ohjeet ei olisi pahitteeksi. Millä siis saisi parhaan mahdollisen taustan itse tehtyä?

Kiitos etukäteen neuvoista :) vaikka tyhmiä kyselenkin.

10

18247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Giulio

      Edullisen taustakankaan saat hallaharsosta. Laita se ensin pesukoneeseen pyörimään.Jätä se pesun jälkeen "ryppyiseksi". Kuivauksen jälkeen voit maalata sen sprayllä tai pensselillä sellaiseksi kuin haluat/tarvitset. Halpa ja hyvä.

      • rullaverhosta

        suihkuttele sopivia sävyjä verhoon, ne on ihan jees kun kameran säädöillä osaat vielä softata sen utuiseksi.


      • tausta
        rullaverhosta kirjoitti:

        suihkuttele sopivia sävyjä verhoon, ne on ihan jees kun kameran säädöillä osaat vielä softata sen utuiseksi.

        utuiseksi, ei itse kohde. Millä kameran säädöllä se onnistuu?


      • vanha harrastelija
        tausta kirjoitti:

        utuiseksi, ei itse kohde. Millä kameran säädöllä se onnistuu?

        Eikös sitä kannattaisi etsiä joku paikallinen kameraseura, josta löytyisi helpommin tietoa, kuin täällä netissä roikkumalla.
        Et tunnu tietävän kovin paljon mistään. Joten samanhenkinen seura olisi apuna korvaamaton voimavara.

        Mistä päin suomea olet. josko voisimme osoitteita sinulle antaa.


      • seura, apu ja anna
        vanha harrastelija kirjoitti:

        Eikös sitä kannattaisi etsiä joku paikallinen kameraseura, josta löytyisi helpommin tietoa, kuin täällä netissä roikkumalla.
        Et tunnu tietävän kovin paljon mistään. Joten samanhenkinen seura olisi apuna korvaamaton voimavara.

        Mistä päin suomea olet. josko voisimme osoitteita sinulle antaa.

        Lähinnä tuo termi "softata" mietitytti. Esim omassa kamerassa löytyy soft-toiminto, jolla pehmenee koko kuva.

        Taas sinun kommentistasi päätellen, puhutaan syväterävyydestä? Vaikka mistäs minä mitään tietäisin, ja tuskin tulen oppimaan.


      • rullaverhosta
        seura, apu ja anna kirjoitti:

        Lähinnä tuo termi "softata" mietitytti. Esim omassa kamerassa löytyy soft-toiminto, jolla pehmenee koko kuva.

        Taas sinun kommentistasi päätellen, puhutaan syväterävyydestä? Vaikka mistäs minä mitään tietäisin, ja tuskin tulen oppimaan.

        on ihan peruskäsitteitä. Kun tarkennat mallin silmiin niin himmentimellä säädät sitä kuinka paljon henkilöstä ja henkilön takana näkyy vielä terävänä. Digillähän sen näet. Henkilön pitäisi näkyä terävänä mutta se tausta sumeana.
        En tiedä noista automaattisäädöistä, joita tehtaalla asetetaan ja sen pitäs toimia, epäilenpä.


    • Vanha valokuvaaja

      Köyhällä 70-luvulla maalasimme styroksilevyjä sprymaaleilla taustoiksi.

      Taisipa joku saada jonkin valtakunnallisen palkinnonkin ko. taustalla.

    • calle helsinki

      suosittelen ostamaan halpoja lakanoita joita sitten kaksi päällekkäin ja maalaa niin tulee halvaksi ja ihan hyvää jälkeä saa aikaiseksi

    • ollisalo.net

      Itse suosittelen maakerrosten suodatinkangasta (saattaa olla samaa harsoa kuin mitä aikaisempi vastaaja ehdotti), jota saa esimerkiksi puutarhakaupoista (n. 5 EUR / juoksumetri 2.5 metrin levyisenä, tarvitset noin 5 metriä pitkän palan) ja raksa-alan liikkeistä (halvemmalla näistä mutta eivät välttämättä myy näin pieniä eriä).

      Kankaan voi sitten värjätä eri tavoin. Koitin itse ensin pesukonevärjäystä, mutta se ei oikein tuottanut tulosta, koska kangas on sellaista, johon pesukonevärit eivät jää kunnolla kiinni (polyamidia muistaakseni). Tulos on siis aika haalea ja epätasainen.

      Parempi tapa on maalata spraymaaleilla. Hyvää jälkeä tulee esim. ruskea kultaväreillä (viitisen pulloa per tausta kuluu), joita käytetty esim. näiden kuvien taustakankaassa: http://www.ollisalo.net/en/index.php?id=201

      Toinen paikka kankaille on Eurokangas, josta löytyy välillä juuri ja juuri tarpeeksi isoja kangaspaloja. Samettikangas (35 EUR pala) käytössä esim tässä kuvassa:
      http://www.ollisalo.net/gal/tiia/3.jpg

      Parhain terveisin

      Olli Salo
      http://www.ollisalo.net

      • Aloittaja

        Ehdin ostamaan tuota suodatinkangasta ennen kuin lueskelin tätä. Elikkäs nyt on sitten suodatinkangasta spraymaalailtu tänään. Tuo samettikangas oli myös hyvä idea, kiitos vinkistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5842
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4404
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2981
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1569
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      68
      1313
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1216
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe