Eli nyt pitäisi pieraista jostakin valokuvaukseen taustakangas. Ohjeita kaivattaisiin kovasti. Tällä hetkellä olen vahvasti suuntautumassa tuohon rullaverhoon, jonka sitten värjäisin, mutta kuinka? Kangas olisi nimittäin mukavaa saada pieneen tilaan, kun tulee toiseen toimitilaani. Yritin lueskella vanhoja ketjuja, mutta lisätieto ja ohjeet ei olisi pahitteeksi. Millä siis saisi parhaan mahdollisen taustan itse tehtyä?
Kiitos etukäteen neuvoista :) vaikka tyhmiä kyselenkin.
Itsetehty taustakangas?
10
18700
Vastaukset
- Giulio
Edullisen taustakankaan saat hallaharsosta. Laita se ensin pesukoneeseen pyörimään.Jätä se pesun jälkeen "ryppyiseksi". Kuivauksen jälkeen voit maalata sen sprayllä tai pensselillä sellaiseksi kuin haluat/tarvitset. Halpa ja hyvä.
- rullaverhosta
suihkuttele sopivia sävyjä verhoon, ne on ihan jees kun kameran säädöillä osaat vielä softata sen utuiseksi.
- tausta
rullaverhosta kirjoitti:
suihkuttele sopivia sävyjä verhoon, ne on ihan jees kun kameran säädöillä osaat vielä softata sen utuiseksi.
utuiseksi, ei itse kohde. Millä kameran säädöllä se onnistuu?
- vanha harrastelija
tausta kirjoitti:
utuiseksi, ei itse kohde. Millä kameran säädöllä se onnistuu?
Eikös sitä kannattaisi etsiä joku paikallinen kameraseura, josta löytyisi helpommin tietoa, kuin täällä netissä roikkumalla.
Et tunnu tietävän kovin paljon mistään. Joten samanhenkinen seura olisi apuna korvaamaton voimavara.
Mistä päin suomea olet. josko voisimme osoitteita sinulle antaa. - seura, apu ja anna
vanha harrastelija kirjoitti:
Eikös sitä kannattaisi etsiä joku paikallinen kameraseura, josta löytyisi helpommin tietoa, kuin täällä netissä roikkumalla.
Et tunnu tietävän kovin paljon mistään. Joten samanhenkinen seura olisi apuna korvaamaton voimavara.
Mistä päin suomea olet. josko voisimme osoitteita sinulle antaa.Lähinnä tuo termi "softata" mietitytti. Esim omassa kamerassa löytyy soft-toiminto, jolla pehmenee koko kuva.
Taas sinun kommentistasi päätellen, puhutaan syväterävyydestä? Vaikka mistäs minä mitään tietäisin, ja tuskin tulen oppimaan. - rullaverhosta
seura, apu ja anna kirjoitti:
Lähinnä tuo termi "softata" mietitytti. Esim omassa kamerassa löytyy soft-toiminto, jolla pehmenee koko kuva.
Taas sinun kommentistasi päätellen, puhutaan syväterävyydestä? Vaikka mistäs minä mitään tietäisin, ja tuskin tulen oppimaan.on ihan peruskäsitteitä. Kun tarkennat mallin silmiin niin himmentimellä säädät sitä kuinka paljon henkilöstä ja henkilön takana näkyy vielä terävänä. Digillähän sen näet. Henkilön pitäisi näkyä terävänä mutta se tausta sumeana.
En tiedä noista automaattisäädöistä, joita tehtaalla asetetaan ja sen pitäs toimia, epäilenpä.
- Vanha valokuvaaja
Köyhällä 70-luvulla maalasimme styroksilevyjä sprymaaleilla taustoiksi.
Taisipa joku saada jonkin valtakunnallisen palkinnonkin ko. taustalla. - calle helsinki
suosittelen ostamaan halpoja lakanoita joita sitten kaksi päällekkäin ja maalaa niin tulee halvaksi ja ihan hyvää jälkeä saa aikaiseksi
- ollisalo.net
Itse suosittelen maakerrosten suodatinkangasta (saattaa olla samaa harsoa kuin mitä aikaisempi vastaaja ehdotti), jota saa esimerkiksi puutarhakaupoista (n. 5 EUR / juoksumetri 2.5 metrin levyisenä, tarvitset noin 5 metriä pitkän palan) ja raksa-alan liikkeistä (halvemmalla näistä mutta eivät välttämättä myy näin pieniä eriä).
Kankaan voi sitten värjätä eri tavoin. Koitin itse ensin pesukonevärjäystä, mutta se ei oikein tuottanut tulosta, koska kangas on sellaista, johon pesukonevärit eivät jää kunnolla kiinni (polyamidia muistaakseni). Tulos on siis aika haalea ja epätasainen.
Parempi tapa on maalata spraymaaleilla. Hyvää jälkeä tulee esim. ruskea kultaväreillä (viitisen pulloa per tausta kuluu), joita käytetty esim. näiden kuvien taustakankaassa: http://www.ollisalo.net/en/index.php?id=201
Toinen paikka kankaille on Eurokangas, josta löytyy välillä juuri ja juuri tarpeeksi isoja kangaspaloja. Samettikangas (35 EUR pala) käytössä esim tässä kuvassa:
http://www.ollisalo.net/gal/tiia/3.jpg
Parhain terveisin
Olli Salo
http://www.ollisalo.net- Aloittaja
Ehdin ostamaan tuota suodatinkangasta ennen kuin lueskelin tätä. Elikkäs nyt on sitten suodatinkangasta spraymaalailtu tänään. Tuo samettikangas oli myös hyvä idea, kiitos vinkistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251228
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89894- 88800
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede20759- 93717
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282702- 109626
- 32603
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet117517