Octavia 1.6 moottorilämmitin ei kestä

Jari

Onko kenelläkään ollut murheita tuon vanhemman 55Kw 1.6L moottorinlämmittimen kanssa joka siis tulee ylävesiletkuun?? Autooni on jo vaihdettu kolmas lämmitin ja taas se kärähti! Viimeisin kesti lämmittää neljä kertaa enkä koskaan lämmitä yli kahta tuntia kovillakaan pakkasilla joten väärinkäytöstäkään ei voi olla kyse. Lämmitin on vaihdettu merkkihuollossa ja siellä alkaa olla äijät käsi päässä kun ei homma ala onnistumaan.

6

1178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MP

      Vaimon Sitikasta meni vaihtoon letkulämmitin vuoden vanhana, koska vuoti nestettä. Omassa autossa letkulämmitin ollu puolitoista vuotta ja se tahtoo alkaa helposti vuotamaan nestettä vesiletkun ja lämmittimen liitoksen välistä. Saa kiristää klemmareita jatkuvasti, jos käyttää lämmitintä. Se vastus kätähtää heti, jos letkusta vuotaa nestettä niin paljon, että vastus ei oo nesteen sisällä. Omien kokekmuksien pohjalta niissä lämmittimissä näyttää olean turhanpaljon ongelmia. Molemmissa autoissa taitaa olla Defan vastukset - malleja en muista.

    • SL

      Kun itselläni oli autossa letkulämmitin se kesti 4 vuotta ahkeraa käyttöä ilman toimenpiteitä.

      Se oli tosin asennettu ALAvesiletkuun !

      • Jari

        ...Skoda ja tuolla 1.6L koneella?? Täällä mainitsivat kyllä huollossa että on joskus kokeiltu sellaista lämmitinmallia joka tulee alavesiletkuun,mutta eivät kuulemma olleet yhtään luotettavampia ja on palattu noihin ylävesiletku malleihin.


      • MP
        Jari kirjoitti:

        ...Skoda ja tuolla 1.6L koneella?? Täällä mainitsivat kyllä huollossa että on joskus kokeiltu sellaista lämmitinmallia joka tulee alavesiletkuun,mutta eivät kuulemma olleet yhtään luotettavampia ja on palattu noihin ylävesiletku malleihin.

        Mulla on Alfassa lämmitin ylävesiletkusssa. Se vuotaa pikkasen nestettä.

        Vaimon autossa se oli alavesiletkussa - se on siis se rikkoontunut.

        Kyllä noita lämmitysvastuksia on aika monellla tutulla monenlaisista autoista. Aiemmin tosin itsellä ne on kestäneet vuositolkulla.

        Calixia ja Defaa ne kaikki lämmittimet yleensä on. Mulla on semmonen tuntuma, että nuo lohkikset yleensä kestää paremmin, kuin nuo letkulämmittimet, mutta monissa varsinkaan uudemmissa autoissa lohkista ei voi asentaa.


    • Fabia2001

      Meidän kahdessa SDI-mallissa letkulämmitin on asennettu alavesiletkuun ja hyvin toimii. Ei vuoda nestettä ja on ainakin tähän asti kestänyt useamman tunnin lämmityksen kelistä riippumatta. Vanhempi auto on 2,5 vuotta vanha ja tuoreempi puolitoista.

      Ehkä ne ongelmat ilmestyvät useamman vuoden käytön jälkeen, toivottavasti ei.

      • tuhoaa lämmittimen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe