Octavia 1.6 moottorilämmitin ei kestä

Onko kenelläkään ollut murheita tuon vanhemman 55Kw 1.6L moottorinlämmittimen kanssa joka siis tulee ylävesiletkuun?? Autooni on jo vaihdettu kolmas lämmitin ja taas se kärähti! Viimeisin kesti lämmittää neljä kertaa enkä koskaan lämmitä yli kahta tuntia kovillakaan pakkasilla joten väärinkäytöstäkään ei voi olla kyse. Lämmitin on vaihdettu merkkihuollossa ja siellä alkaa olla äijät käsi päässä kun ei homma ala onnistumaan.
61194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vaimon Sitikasta meni vaihtoon letkulämmitin vuoden vanhana, koska vuoti nestettä. Omassa autossa letkulämmitin ollu puolitoista vuotta ja se tahtoo alkaa helposti vuotamaan nestettä vesiletkun ja lämmittimen liitoksen välistä. Saa kiristää klemmareita jatkuvasti, jos käyttää lämmitintä. Se vastus kätähtää heti, jos letkusta vuotaa nestettä niin paljon, että vastus ei oo nesteen sisällä. Omien kokekmuksien pohjalta niissä lämmittimissä näyttää olean turhanpaljon ongelmia. Molemmissa autoissa taitaa olla Defan vastukset - malleja en muista.

Äänestä

Kun itselläni oli autossa letkulämmitin se kesti 4 vuotta ahkeraa käyttöä ilman toimenpiteitä.

Se oli tosin asennettu ALAvesiletkuun !

Äänestä
  • ...Skoda ja tuolla 1.6L koneella?? Täällä mainitsivat kyllä huollossa että on joskus kokeiltu sellaista lämmitinmallia joka tulee alavesiletkuun,mutta eivät kuulemma olleet yhtään luotettavampia ja on palattu noihin ylävesiletku malleihin.

    Äänestä

  • Jari kirjoitti:

    ...Skoda ja tuolla 1.6L koneella?? Täällä mainitsivat kyllä huollossa että on joskus kokeiltu sellaista lämmitinmallia joka tulee alavesiletkuun,mutta eivät kuulemma olleet yhtään luotettavampia ja on palattu noihin ylävesiletku malleihin.

    Mulla on Alfassa lämmitin ylävesiletkusssa. Se vuotaa pikkasen nestettä.

    Vaimon autossa se oli alavesiletkussa - se on siis se rikkoontunut.

    Kyllä noita lämmitysvastuksia on aika monellla tutulla monenlaisista autoista. Aiemmin tosin itsellä ne on kestäneet vuositolkulla.

    Calixia ja Defaa ne kaikki lämmittimet yleensä on. Mulla on semmonen tuntuma, että nuo lohkikset yleensä kestää paremmin, kuin nuo letkulämmittimet, mutta monissa varsinkaan uudemmissa autoissa lohkista ei voi asentaa.

    Äänestä

Meidän kahdessa SDI-mallissa letkulämmitin on asennettu alavesiletkuun ja hyvin toimii. Ei vuoda nestettä ja on ainakin tähän asti kestänyt useamman tunnin lämmityksen kelistä riippumatta. Vanhempi auto on 2,5 vuotta vanha ja tuoreempi puolitoista.

Ehkä ne ongelmat ilmestyvät useamman vuoden käytön jälkeen, toivottavasti ei.

Äänestä
  • tuhoaa lämmittimen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jari kirjoitti:

Onko kenelläkään ollut murheita tuon vanhemman 55Kw 1.6L moottorinlämmittimen kanssa joka siis tulee ylävesiletkuun?? Autooni on jo vaihdettu kolmas lämmitin ja taas se kärähti! Viimeisin kesti lämmittää neljä kertaa enkä koskaan lämmitä yli kahta tuntia kovillakaan pakkasilla joten väärinkäytöstäkään ei voi olla kyse. Lämmitin on vaihdettu merkkihuollossa ja siellä alkaa olla äijät käsi päässä kun ei homma ala onnistumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu