VAIN RUISLEIPÄ HIKATTAA mikä on??

ei ihan aina. ei siis vaaleet leivät eikä näkkäri. kun syön syön aika nopeesti mutta kun vain tää ruis...
ja hikkoja tulee monta 2-7 kertaa

noks TEILLÄ SAMANLAISTA KELLÄÄN?
1213687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

koska keliaakikkona ruisleipää en voi syödä. Eipä sinulla ainakaan keliakiaa ole, mutta jos nopeasti syöt, niin ei ihme, että tulee vähän hikka. Kannattaa syödä rauhallisemmin.

Äänestä

En ole siis yksin :) Minulla myös ruisleipä usein hikotuttaa, varsinkin jos nopeasti syö. Sama juttu isälläni, kummallista... Toinen mistä tulee usein hikka on jauhelihakastike sekä hampurilaiset (olisikohan paistamisella jotain tekimistä asian kanssa) Tai sitten vaan syön tosiaan ne liian nopeasti :)
Muut ruuat eivät hikkaa aiheuta. Eipä vaiva kovin paha ole, mutta aika outo.

Äänestä
  • liittyy keliakiaan?

    Äänestä

  • tämä kaikki kirjoitti:

    liittyy keliakiaan?

    ihaa

    Äänestä

`hikattaa`sanaa ei suomen kielessä ole ollenkaan.

Sitten ruisleivästä: minuakin on alkanut joskus nikottamaan, jos leipä on ollut tuoretta enkä ole pureksinut kunnolla ja etenkin jos olen nauttinut voileipää vielä maidon kanssa.
Siirry pikkuisen vanhempaan leipään ja pureksi hyvin niin eiköhän ongelma selviä.

Äänestä

... vai tarkoitus tehdä kiusaa ja härnätä keliakiaa sairastavia vai mikä idis tällä aloituksella on?

Äänestä

heltinen vilja. jauhakaa nyt aiuiset siitä oko palsta oikee. ja tuo "NIKOtuttaa" haha suomen kieli tuntee sanan hikka yhtä hyvin kuin v...u. nikotuttaa vois olla yhtä hyvin niilotuttaa

Äänestä

Mullaki tulee hikka ruis leivästä

Äänestä

Vartin verran tässä nikotellut noin kymmenen sekunnin välein syötyäni yhden pienen palan ruisleipää margariini- ja kinkkupäällysteellä.

Äänestä

Sama minulla, joka kerta ruisleivästä. Mistä johtuu ??

1Äänestä

Toden näköiseti kärsit ei-keliaakkisesta gluteeni herkkyydest. Tilanne tulee pahenemään ajan kanssa.

Äänestä

Minulla sama. Joka kerta esim. ruispalat. Hikka alkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohtalontovereita ketään?? ... kirjoitti:

ei ihan aina. ei siis vaaleet leivät eikä näkkäri. kun syön syön aika nopeesti mutta kun vain tää ruis...
ja hikkoja tulee monta 2-7 kertaa

noks TEILLÄ SAMANLAISTA KELLÄÄN?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu