Se on vaan niin jännää, että kun juttelee eri yrityksen siivoojien kanssa, niin monet haukkuvat työnantajaansa, mutta silti eivät vaihda työpaikkaa!
Onhan se kivaa olla noissa sortofirmoissa töissä, jossa 4 tunnin kohde lasketaan 2:een tuntiin!
Älkää aliarvioiko itseänne, teillä on vaan yksi elämä!
Älkää aliarvioiko maksavaa asiakasta, viimekädessä asiakas on teidän työnantaja. Jos esim. työt on laskettu päin peetä, nii syy on ainoastaa yrityksessä jossa olet töissä.
Valittakaa vaan ja itkekää täällä, mutta vaihtoehtojakin on! Esim. mollin sivut ja eikun uusi työpaikka alle ja hymyä huuleen
T: Yrittäjä Turusta
Onhan se kivaa olla noissa sortofirmoissa töissä, jossa 4 tunnin kohde lasketaan 2:een tuntiin!
Älkää aliarvioiko itseänne, teillä on vaan yksi elämä!
Älkää aliarvioiko maksavaa asiakasta, viimekädessä asiakas on teidän työnantaja. Jos esim. työt on laskettu päin peetä, nii syy on ainoastaa yrityksessä jossa olet töissä.
Valittakaa vaan ja itkekää täällä, mutta vaihtoehtojakin on! Esim. mollin sivut ja eikun uusi työpaikka alle ja hymyä huuleen
T: Yrittäjä Turusta
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei se niin helppoa ole se työpaikan vaihtaminen! Esim. siivousfirmat ei palkkaa yli 50 ikäisiä kunnollista työtätekevää, joka haluaa vaihtaa firmaa, niin ei onnistu. Ja jos siivooja on ollut kauan samassa firmassa, niin ei siinä haluta senkään takia vaihtaa, kun menetetään ne vuosilomat ja muut etuudet. Kokemusvuosilisät kyllä seuraa uuteen firmaan vaihtaessa, kun ne palkkaan kuuluvan on maksettava tes mukaisesti. Ei uusi firma palkkaa kokenutta, alalla vuosia ollutta siivoojaa. Ja mistä sitä tietää, mitä entinen pomo kertoo uuden firman pomolle puhelimessa työnhakijasta - esittää negatiivista palautetta, vaikka siinä ei ole perää?
Oikein kiusantekoakin pomo harrastaa painostamalla siivoojaa, jotta yli 50-ikäinen alalla vuosia ollut ammattisiivooja sanoisi itsensä irti ja saisi tilalle halpatyövoimaa.
Jos haluaa vaikka talon sisällä isossa firmassa vaihtaa kohdetta, niin saa tylyn vastauksen, että ei voi vaihtaa. Ja pomothan ei toisilta pomoilta nappaa työntekijöitä talon sisällä. Firmahan tässä säästää rahallisesti, kun siivoojat vaihtuu nopsaan, jopa koeajalla! Joten ei ihme jos ns. vanhat siivoojat kilpaa haukkuu pomoaan. Ja ainakin omalla alueellani kaikki siivoojat inhosivat pomoani ja hänen tapaansa käsitellä ja kohdella ammattinsa osaavia siivoojia ala-arvoisesti. Joten vaihtuvuus oli suuri pomoni alueella. Ja näyttää olevan vieläkin kun mol-sivuja seurailen.
Heips!
Jaa... meillä on vanhin 62-vuotias ja on itseasiassa koeajalla! Jos ajattelet pelkästään etuja mitä olet yrityksessä saavuttanut, niin ET VOI IKINÄ VAIHTAA FIRMAA. Tämä juttu on mielestäni sinun mielipide ja kaikki eivät onneksi ajattele näin. En ole ikinä soittanut edelliseen yritykseen, jossa siivooja on ollut töissä, enkä haluakaan, sillä ne kertovat itselleen edullisista jutuista!
Kuulostaa taas isojen yritysten toiminnalta noi mainitsemasi asiat!
Asiat eivät kuitenkaan aina ole sitä, miltä ne näyttävät, sillä jokainen kertoo itselleen edullisista asioista!
T: Yrittäjä Turusta
50-vuotiaita?
Höpsistä
Etsi joku pieni yritys, niin huomaat olevasi kysytty..
Itse henkilökohtaisesti en palkkaa alle 45-vuotiaita.
Parhaita työntekijöitä...
Mikään ei muutu työyhteisössä, ellei niistä keskustella avoimesti työntekijöiden ja työnantajan välillä. Hyvä yhteishenki sekä inhimmiliset työolot parantavat työntekijän elämänlaatua.
Työolonne eivät valitettavasti parane täällä valittamalla.
Meillä on MOL:in sivuilla haussa työntekijöitä, mutta hakijoita ei vaan tahdo ilmaantua. Me kohtelemme työntekijöitämme hyvin ja emme harrasta mitään riistopolitiikkaa. Maksamme erittäin kilpailukykyistä palkkaa. On jokaisen etu (asiakkaan, työntekijän, työnantajan) että työkohteet on laskettu sekä määritelty oikein.
Etsimme vastuunottokykyisiä, luotettavia ja huolellisia kodinhoitajia Espoon, Vantaan ja Nurmijärven alueelle. Jos haluat työelämääsi muutosta, jätä hakemus sivujemme kautta.
mä olen aina ollut sitä mieltä, että jos työpaikalla on ongelmia, ne pitää yrittää ratkaista , eikä lähteä siitä työpaikasta.
Sinne ne ongelmat sitten vaan jäävät ja siirtyvät seuraavalle.
Meillä on ollut palkat ja työehdot aika persiillään, mutta neuvottelemalla ja vähän tappelemallakin ollaan saatu nyt asiat sellaiseen malliin, että tämä työpaikka onkin jo aikas inhimillinen.
Vaihtuvuus on nykyisin aika pieni, koska nyt porukka jopa viihtyy tässä duunissa.
ei ratkaise mitään, voit ajautua jopa vielä huonompaan paikkaan, kun on kiire ja ei ole tietoa millainen se uusi paikka mahdollisesti on. Ongelmia kannattaa ratkoa yhdessä muiden työntekijöiden kanssa, muuten työnantajan on helppo savustaa yksi vastusteleva siistijä pois näköpiiristä. Konstit on monet, yleisintä on alkaa moittia työn jälkeä ja laittaa (esimiehelle) uskollinen työntekijä/ohjaaja perään. Mitä enemmän ihmisiä on vaatimassa muutosta sitä varmemmin ja nopeammin se tapahtuu.
Tottakai työolot pitää olla hyvät, mutta se minkä vuoksi työtä tehdään, niin pitäisi olla kunnollinen(palkka). Esim. 4 isointa yritystä maksaa aloittaville n. 7e tunti, jos se motivoi, niin hyvä niin!!! ei siinä paljon olot vaikuta!
Esim. meidän yritys on välillä tehnyt jotain tuurauksia isoille yrityksille ja meidän tuurari on saanut parhaimmillaan 3e paremmin, kuin heidän vakituinen...
Työn pitää olla sellaista, että siitä jää hyvä mieli ja tietenkin ilmapiirin pitää olla myös kunnossa.
Tulee mieleen muutamien yrityksien kommentit, kun myyjämme otti yhteyttä: Ei se yrityksen vaihdolla parane, meillä on 20:nen vuoden kokemus siitä, että myyjät puhuvat ja aluksi on hyvää siivousta, mutta pian on taas sama jälki!
Kyseessä oli iso (L..) siivousyritys, joka teki kysissä yrityksissä.
Työntekijöitä pitää motivoida monella tavalla, yksi on palkka ja eri yritykset käyttävät eri keinoja, esim. Turussa voidaan seraavalle työntekijälle antaa 20% työajasta, mitä edeltävä sai... miettikää miltä kuulostaa (tosi asia).
T: Yrittäjä Turusta