RJ45 verkko

kysyjä vaan

Kotonani on sähkökaapissa RJ45 verkkokaapeli, joka yhdistää kodin ulkoverkkoihin. Kaapelin toisen pään voi sähkökaapissa yhdistää neljään eri kohtaan (neljässä eri huoneessa on verkkoplugi). No, ostin keskittimen ja neljä RJ45 piuhaa ja nyt voin liittää koneeni mihin tahansa huoneeseen ilman, että tarvitsee aina käydä sähkökaapilla siirtämässä piuhaa sen huoneen kohdalle, josta yhteyden haluaa muodostaa. Ihmetyttää vaan, että miksi tällainen keskitin vaatii verkkovirtaa - eikö ole olemassa jotain sähköjohdoista tuttua "jatkopalikkaa" (mekaanista kytkintä), jonka avulla olisi voinut kytkeä nuo RJ45 johdot yhteen siellä sähkökaapissa? Tuntuu tyhmältä pitää keskitintä aina päällä kun sen muuntaja kuluttaa sähköä koko ajan. Vai onko tästä keskittimestä jotain muuta iloa?

Ihmetytti myös, että keskittimen mukana tulleessa lappusessa varoitettiin, että keskitin voi vaikuttaa mm. radioyhteyksien toimintaan - onko keskitin siis jotenkin vahvasti sähkömagneettista säteilyä lähettävä laite??

t. Täydellinen amatööri.

3

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teppo Tuki

      teknisesti ei ole mahdollista haaroittaa parikaapelia. Signaali ei menisi tarpeeksi ehjänä (häiriöttömänä) perille.

      Keskitin ei lähetä sen enempää säteilyä kuin vaikka akkulaturi. Eikä se kuluta virtaa kuin ehkä 9V/0,5A =4-5 VA.

      Noin asian vierestä, tuo valmis parikaapeliverkko asunnoissa on vanhentunut ideana aika äkkiä... kun nimittäin langattoman verkon laitteet saa taatusti nykyään alle kolmasosalla siitä hinnasta mitä tuo kaapelointi on maksanut.

      • Kyllä näin on!
        Satakuntaan rakensin (sähköurakoin) ensimmäisen RJ-45 kotiverkon jo vuonna
        1996! 100megaa oli silloin huippua!

        Mutta aikahan rientää. Nyt jo EVP, mutta silti, tekniikka tuttua, myös langaton!


      • jakaanjaka

        Mitä vittua höpiset? Kaapelin kun kaapelin voi haaroittaa, joka kodissakin se asia on tosi. Haaroitus rj-45 tapahtuu jakorasialla tai kuten aloittajalla niin erillisellä rasialla.
        Yhteydet jakaa viimeistään operaattori...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      72
      6298
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      138
      5692
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      474
      3542
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      113
      1944
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      39
      1331
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      387
      1310
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      68
      1118
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1014
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      952
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      54
      920
    Aihe