RJ45 verkko

kysyjä vaan

Kotonani on sähkökaapissa RJ45 verkkokaapeli, joka yhdistää kodin ulkoverkkoihin. Kaapelin toisen pään voi sähkökaapissa yhdistää neljään eri kohtaan (neljässä eri huoneessa on verkkoplugi). No, ostin keskittimen ja neljä RJ45 piuhaa ja nyt voin liittää koneeni mihin tahansa huoneeseen ilman, että tarvitsee aina käydä sähkökaapilla siirtämässä piuhaa sen huoneen kohdalle, josta yhteyden haluaa muodostaa. Ihmetyttää vaan, että miksi tällainen keskitin vaatii verkkovirtaa - eikö ole olemassa jotain sähköjohdoista tuttua "jatkopalikkaa" (mekaanista kytkintä), jonka avulla olisi voinut kytkeä nuo RJ45 johdot yhteen siellä sähkökaapissa? Tuntuu tyhmältä pitää keskitintä aina päällä kun sen muuntaja kuluttaa sähköä koko ajan. Vai onko tästä keskittimestä jotain muuta iloa?

Ihmetytti myös, että keskittimen mukana tulleessa lappusessa varoitettiin, että keskitin voi vaikuttaa mm. radioyhteyksien toimintaan - onko keskitin siis jotenkin vahvasti sähkömagneettista säteilyä lähettävä laite??

t. Täydellinen amatööri.

3

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teppo Tuki

      teknisesti ei ole mahdollista haaroittaa parikaapelia. Signaali ei menisi tarpeeksi ehjänä (häiriöttömänä) perille.

      Keskitin ei lähetä sen enempää säteilyä kuin vaikka akkulaturi. Eikä se kuluta virtaa kuin ehkä 9V/0,5A =4-5 VA.

      Noin asian vierestä, tuo valmis parikaapeliverkko asunnoissa on vanhentunut ideana aika äkkiä... kun nimittäin langattoman verkon laitteet saa taatusti nykyään alle kolmasosalla siitä hinnasta mitä tuo kaapelointi on maksanut.

      • Kyllä näin on!
        Satakuntaan rakensin (sähköurakoin) ensimmäisen RJ-45 kotiverkon jo vuonna
        1996! 100megaa oli silloin huippua!

        Mutta aikahan rientää. Nyt jo EVP, mutta silti, tekniikka tuttua, myös langaton!


      • jakaanjaka

        Mitä vittua höpiset? Kaapelin kun kaapelin voi haaroittaa, joka kodissakin se asia on tosi. Haaroitus rj-45 tapahtuu jakorasialla tai kuten aloittajalla niin erillisellä rasialla.
        Yhteydet jakaa viimeistään operaattori...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3517
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3180
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2135
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1930
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe