Kotonani on sähkökaapissa RJ45 verkkokaapeli, joka yhdistää kodin ulkoverkkoihin. Kaapelin toisen pään voi sähkökaapissa yhdistää neljään eri kohtaan (neljässä eri huoneessa on verkkoplugi). No, ostin keskittimen ja neljä RJ45 piuhaa ja nyt voin liittää koneeni mihin tahansa huoneeseen ilman, että tarvitsee aina käydä sähkökaapilla siirtämässä piuhaa sen huoneen kohdalle, josta yhteyden haluaa muodostaa. Ihmetyttää vaan, että miksi tällainen keskitin vaatii verkkovirtaa - eikö ole olemassa jotain sähköjohdoista tuttua "jatkopalikkaa" (mekaanista kytkintä), jonka avulla olisi voinut kytkeä nuo RJ45 johdot yhteen siellä sähkökaapissa? Tuntuu tyhmältä pitää keskitintä aina päällä kun sen muuntaja kuluttaa sähköä koko ajan. Vai onko tästä keskittimestä jotain muuta iloa?
Ihmetytti myös, että keskittimen mukana tulleessa lappusessa varoitettiin, että keskitin voi vaikuttaa mm. radioyhteyksien toimintaan - onko keskitin siis jotenkin vahvasti sähkömagneettista säteilyä lähettävä laite??
t. Täydellinen amatööri.
RJ45 verkko
3
320
Vastaukset
- Teppo Tuki
teknisesti ei ole mahdollista haaroittaa parikaapelia. Signaali ei menisi tarpeeksi ehjänä (häiriöttömänä) perille.
Keskitin ei lähetä sen enempää säteilyä kuin vaikka akkulaturi. Eikä se kuluta virtaa kuin ehkä 9V/0,5A =4-5 VA.
Noin asian vierestä, tuo valmis parikaapeliverkko asunnoissa on vanhentunut ideana aika äkkiä... kun nimittäin langattoman verkon laitteet saa taatusti nykyään alle kolmasosalla siitä hinnasta mitä tuo kaapelointi on maksanut.Kyllä näin on!
Satakuntaan rakensin (sähköurakoin) ensimmäisen RJ-45 kotiverkon jo vuonna
1996! 100megaa oli silloin huippua!
Mutta aikahan rientää. Nyt jo EVP, mutta silti, tekniikka tuttua, myös langaton!- jakaanjaka
Mitä vittua höpiset? Kaapelin kun kaapelin voi haaroittaa, joka kodissakin se asia on tosi. Haaroitus rj-45 tapahtuu jakorasialla tai kuten aloittajalla niin erillisellä rasialla.
Yhteydet jakaa viimeistään operaattori...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241590
- 1241125
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161071- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838