madotus ennen rokotusta

tyhymä

Hei!

Pitääkö matokuuri antaa koiralle aina n. viikko-2 viikkoa ennen rokotusta? Eli jos olen antanut matokuurin jo 2 kk sitten ja nyt olisi rokotus, annanko matokuurin uudelleen ja odotan viikon tai kaksi, ennen kuin vien rokotukselle? Kuinka monta kertaa vuodessa madotatte koiranne? Kiitti jo etukäteen. =)

5

7418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo?

      Joo kyllä koira ois viisainta madottaa aina viikko tai kaksi viikkoa ennen rokottamista koska rokotteen tehokkuus heikkenee mahdollisten loisten vuoksi. Koiran tulee muutenkin olla mahdollisimman terve rokotettaessa. Jos edellisestä madotuksesta on kulunut kaksi kuukautta niin suosittelen ehdottomasti madotuksen uusimista ja suositeltavaa se on vaikka edellisestä madotuksesta ois kulunut vain kuukausikin.

      • tyhymä

        Kiitti tiedosta =)


    • minäkin lisään

      Omat koirani madotan 2 x vuodessa säännöllisesti keväällä ja kesällä. Lisäksi jos on tiedossa rokotus, niin 2 vkoa ennen madotan koirat.
      Tässä kesällä jouduin madottamaan koirani, kun napostelivat noita rusakon papanoita.... Joten ei haittaa jos joutuu madottamaan useamman kerran, mutta ei liikaa sentään. Mutta tuo 2 x vuosi on vakio madotus, toisen voi yhdistää sitten siihen ennen rokotusta mahdottamiseen. Koirahan pitää rokotuttaa kerran/joka toinen vuosi rokotteesta riippuen vuodessa.

      • kiva meiä koirilla nyt

        en tiennyt tota niin en madottannut koiria ku ne rokotettiin ja sinne meni 72 euroa..siitä oli kuukausi toista ainaki ku viimeksi madotin ne ja rokotin ne nyt heinäkuus vitun kiva jos seei se rokotus ole nyt tehokas..meiä koirat syö kaikkee maasta paskaa sun muuta.nyt vasta aion taas madottaa pojat liia myöhästä saatanaku vituttaa kukaa ei kertonnu enkä oo ikää ihte tajunnu miksi koirat pitää madottaa enne rokotusta KIVA!eikö ne rokotukset nyt hyödytä mitää enää jos toukokuus madotin ne ja heinäkuus rokotin ..vittu½


      • ei loisia

        Tiedoksi vaan: rusakon papanoista koira ei voi saada loisia. Tästä oli jokin vuosi sitten Koiramme-lehdessä juttua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1668
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      859
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe