Hei!
Pitääkö matokuuri antaa koiralle aina n. viikko-2 viikkoa ennen rokotusta? Eli jos olen antanut matokuurin jo 2 kk sitten ja nyt olisi rokotus, annanko matokuurin uudelleen ja odotan viikon tai kaksi, ennen kuin vien rokotukselle? Kuinka monta kertaa vuodessa madotatte koiranne? Kiitti jo etukäteen. =)
madotus ennen rokotusta
5
7402
Vastaukset
- Joo?
Joo kyllä koira ois viisainta madottaa aina viikko tai kaksi viikkoa ennen rokottamista koska rokotteen tehokkuus heikkenee mahdollisten loisten vuoksi. Koiran tulee muutenkin olla mahdollisimman terve rokotettaessa. Jos edellisestä madotuksesta on kulunut kaksi kuukautta niin suosittelen ehdottomasti madotuksen uusimista ja suositeltavaa se on vaikka edellisestä madotuksesta ois kulunut vain kuukausikin.
- tyhymä
Kiitti tiedosta =)
- minäkin lisään
Omat koirani madotan 2 x vuodessa säännöllisesti keväällä ja kesällä. Lisäksi jos on tiedossa rokotus, niin 2 vkoa ennen madotan koirat.
Tässä kesällä jouduin madottamaan koirani, kun napostelivat noita rusakon papanoita.... Joten ei haittaa jos joutuu madottamaan useamman kerran, mutta ei liikaa sentään. Mutta tuo 2 x vuosi on vakio madotus, toisen voi yhdistää sitten siihen ennen rokotusta mahdottamiseen. Koirahan pitää rokotuttaa kerran/joka toinen vuosi rokotteesta riippuen vuodessa.- kiva meiä koirilla nyt
en tiennyt tota niin en madottannut koiria ku ne rokotettiin ja sinne meni 72 euroa..siitä oli kuukausi toista ainaki ku viimeksi madotin ne ja rokotin ne nyt heinäkuus vitun kiva jos seei se rokotus ole nyt tehokas..meiä koirat syö kaikkee maasta paskaa sun muuta.nyt vasta aion taas madottaa pojat liia myöhästä saatanaku vituttaa kukaa ei kertonnu enkä oo ikää ihte tajunnu miksi koirat pitää madottaa enne rokotusta KIVA!eikö ne rokotukset nyt hyödytä mitää enää jos toukokuus madotin ne ja heinäkuus rokotin ..vittu½
- ei loisia
Tiedoksi vaan: rusakon papanoista koira ei voi saada loisia. Tästä oli jokin vuosi sitten Koiramme-lehdessä juttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838