Mikä on päivärippikoulu?
Monenako päivänä siellä ollaan, pitääkö siellä olla yötäm kauanko per päivä se kestää?
Mikä on päivärippikoulu?
15
9415
Vastaukset
- omasta
seurakunnastasi.
- Nimetön
päivärippikoulu on tietääkseni sellanen, missä käydään tunti, pari päivässä. eli ei olla niinku leirillä 24/7, vaan käydään silloin tällöin oppitunneilla, muuten käydään koulussa, asutaan kotona jne. kai sille sopis paremmin nimeks iltaripari. se kai kestää vähän pidempään, koska oppitunteja ei tuu niin paljoo niin nopeesti.
- tutu.
Omasta seurakunnasta saa informaatiota, mutta tässä nyt muutama juttu.
Leirillä ollaan viikko tai 8, 9 päivää.
Päivärippikoulussa noin 2 vk.
Leirillä on paljon muuta kivaa ohjelmaa ja siellä ollaan 24/7 eli koko se 7-9 päivää siellä. Moni on pitänyt siitä paljon vaikkei himo uskis olisikaan.
Päivärippi koulu kestää noin klo 9-16 joka päivä. Siellä on enemmän oppitunteja, mutta kyllä hieman leikitäänkin ;)
Leiri on maksullinen ja siellä saa ruuan. Maksullisuudesta ei todellakaan kannata stressata sillä vanhempani varmasti maksavat vaikka matkan kuuhun kunhan käyt rippikoulun jotenkin.
Päiväripari on ilmainen muistaakseni mutta ruokaa joutuu ostamaan itse.
Leirillä tulee paljon ihania (ja kamaliakin) muistoja ja siellä pidetään hauskaa, tulee uusia ystävyyssuhteita ja vanhat lujittuvat. Tulee monille eka kerta olla pois noin kauan ja se tekee vain hyvääkin ;)
Päiväriparilla ei olla niin intensiivisesti ja vaikka siellä on ihan hauskaa, niin enemmän siellä keskitytään oppitunteihin.
Jos kysyttävää niin varmasti joku nuorisoohjaaja mielellään avustaa :)
(itse olen ollut riparini leirillä, ja parin vuoden päästä isosena päivärippikoulussa)- viisaas
päiväriparilla ollaan 5 päivää eli arkiviikko! siellä ollaan 6 tuntia päivässä .
- hannasd
viisaas kirjoitti:
päiväriparilla ollaan 5 päivää eli arkiviikko! siellä ollaan 6 tuntia päivässä .
leiri kestää 8 pvä ja siellä ollaan 24/7 ja päivärippi koulu kestää 10 pvä ja siellä ollaa klo 9-16 ja me ainakin "leikittiin" enemmän kun opiskeltiin ja ruoka ja välipala kuului myös siihen , ja muuten leiri maksoi 70e ja pvärippikoulu ilmainen
sori aika myöhää tuli tää vastauss ==DD
Mitä mieltä muuten ootte, kannattaisko mennä päiväriparille, vai olla leirillä? Ja oon miettiny, että ehkä tuo talviriparikin ois ihan kiva... :) Mut mielipiteitä saa laittaa.
- Tyttö-97
Itse oon ajatellut mennä tolle päiväriparille :)
- SImof
Päiväripari on parempi! ja saa nukkua omassa sängyssä :D
- iloinen riparilainen
mulla oli ainaki ihana leiri ja sieltä saa upeita muistoja (:
- flkjdfb
moi
- Anonyymi
moi
- BrainlessBrain
tässä kun luin näitä vastauksia 'mikä on päivärippikoulu?' niin rupes vähän hermostuttaa ett mikä on se oikee vastaus ;D...niin kuka teistä tai onko kukaan ennen käynyt kirkonkylän ylä-astetta?:)) koska mä niittäin käyn sitä ja ei kauaan että meen riparille D: niin ois kiva saaha nyt sitä selkoo tietoo? :D ku kaikilla on melkee eri vastaus :p
- Fkflfl
Ite oon päiväriparilla ja meillä on näin:
Klo 9-15 ja 2 vko, mutta ei viikonloppua olololo
- Anonyymi
Alkuperäinen kysymys pikkuisen jo kaukaiselta ajalta. Mutta joku voi nytkin tänne eksyä, niin kuin minäkin, joten kirjaanpa tähän yhden vastauksen lisää. Kannattaa tarkistaa omasta seurakunnasta, mitä siellä päivärippikoululla tarkoitetaan. Yleensä se on semmoinen rippikoulu, missä ollaan noin klo 10 ja 15 välisenä aikana esim. 10 päivän ajan (monesti ma-pe). Iltarippikoulu on taas nimensä mukaan ilta-aikaan. Se voi olla silloin siis muulloinkin kuin loma-aikaan. Leiririppikoulu on sitten tosiaan se 24/7 ja yleensä vähintään 7 vrk. Joskus reilusti enemmänkin. Kaikissa seurakunnissa ei näitä kaikkia mahdollisia rippikoulumuotoja ole tai sitten on useampiakin. Riippuu vähän henkiöstä, mikä on paras. Yleensä kuitenkin leirimuotoinen rippikoulu on ollut suosituin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5512077Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841956Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481220