kuorsauksesta eroon

Mites kun ukko kuorsaa etten asa nukuttua....
Onko siihen mitään apua juttuja keksittyä miten sen sais loppumaan!
52028
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos onnistut jotenkin patistamaan miehesi lääkäriin, selviää kuorsauksen syy (uniapnea vai jotain vähemmän vaarallista) ja sitä myötä parannuskeinot.

Uniapnea on oikeasti vaarallinen tila, hengityskatkokset voivat pidetessään viedä jopa hengen. Sitä ennen voi tulla sydänkohtauksia, aivoverenkierron häiriöitä yms.

Uniapneaa hoidetaan ns. CPAP- eli ylipainehengityslaitteella. Jos kyse ei ole apneasta tai se on lievä, voi apu löytyä vaikkapa kuorsauskiskosta. Se on yöksi suuhun laitettava laite, joka tehdään mittojen mukaan ja joka työntää leukaa sen verran eteenpäin, että ilma kulkeekin nenän kautta ja näin kuorsausta ei tule. Sen saa erikoishammaslääkäriltä sen jälkeen, kun ensin on ns. unipolygrafialla tutkittu, ettei hengityskatkoksia ole vaarallisen paljon.

Ylipaino usein lisää kuorsaustaipumusta, mutta jos suun, nielun ja leuan rakenne ovat "oikeanlaiset", voi kuorsata, vaikka olisi kuinka hoikka.

Äänestä
  • haluaako kysyjä kuunnella kuorsausta vai CPAP-laitteen meteliä? Vaikka kuorsaaja saisikin avun, niin vieressä nukkuja voi joutua ojasta allikkoon. CPAP-laite pitää meteliä koko yön kuorsasi toinen tai ei.

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    haluaako kysyjä kuunnella kuorsausta vai CPAP-laitteen meteliä? Vaikka kuorsaaja saisikin avun, niin vieressä nukkuja voi joutua ojasta allikkoon. CPAP-laite pitää meteliä koko yön kuorsasi toinen tai ei.

    ei pidä meteliä nykyään. Yli 10 vuotta sitten teh dyt koneet metelöivät, mutta tämä jonka sain paimion sairaalasta mukaani on noin munankeittimen kokoinen ja siitä kuuluu vain suhinaa kun se on päällä. Ja mieheni sanoi ettei haittaa häntä yhtään. Joten hyvä laite ja suositeltava.

    Äänestä

  • akka kirjoitti:

    ei pidä meteliä nykyään. Yli 10 vuotta sitten teh dyt koneet metelöivät, mutta tämä jonka sain paimion sairaalasta mukaani on noin munankeittimen kokoinen ja siitä kuuluu vain suhinaa kun se on päällä. Ja mieheni sanoi ettei haittaa häntä yhtään. Joten hyvä laite ja suositeltava.

    Olen kyllä käyttänyt ihan nykyaikaista CPAP-laitetta ja ääni on sietämätön. Korvat soi heti ekasta yöstä lähtien.

    Jos teillä toimii, niin ihan kiva. Turha kuitenkaan yleistää ja kehua estottomasti. Se on ihan subjektiivista, miten kukin äänet kokee. Toiset nukkuu vaikka paineporan vieressä.

    Äänestä

Eliikä itsellä kokemusta,kuorsasin ja vaimo nalkutti ja tunsin itseni väsyneeksi päivällä. Tehtiin unitutkimus ja apneaa ei todettu vaan levottomat jalat. Nenä ja kurkku tautien erikoislääkäri antoi sitten minulle rft hoitoa eli sähköllä "polttamalla" tiivistettiin nielua ja toisella kertaa poistettiin pikkukieli ja johan lakkasi kuorsaus. Yritä saada ukko lääkäriin ja lääkäri tekemään unitutkimus niin asiat selviää.Keinoja kyllä on asian parantamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitenkään??? kirjoitti:

Mites kun ukko kuorsaa etten asa nukuttua....
Onko siihen mitään apua juttuja keksittyä miten sen sais loppumaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu