Hei,
Aloittelijan kysymys. Tarvitseeko Yamaha F40 nelitahtimoottorista erikseen poistaa jäähdytysvettä ennen talvea, vai tuleeko kaikki vesi moottori pystyasennossa pois.
Kiitoksia.
Aloittelijan kysymys. Tarvitseeko Yamaha F40 nelitahtimoottorista erikseen poistaa jäähdytysvettä ennen talvea, vai tuleeko kaikki vesi moottori pystyasennossa pois.
Kiitoksia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei tarvitse.
Tee ohjekirjan mukainen talvihuolto niin saat pitkäikäisen moottorin.
Niin mä teinkin hyvän huollon. Vimosen päälle.
Jäähdytysvesikysymys vain tuli siitä, kun huoltokirja kertoo, että "Poista kaikki jäähdystysvesi moottorista".
Sitä se ei vaan kertonut, että miten se vesi poistetaan. Heh.
Jos ajoit koneella viimeiseksi klykoliajon, niin ei mitään väliä. Muutoin pystyasennossa olevasta koneesta valuu vesi itsekseen pois.
Elkää ihmeessä kierrättäkö klykolia suorajäähdytyskoneissa - vesipumpun kuminen siipipyörä turpoaa klykolin vaikutuksesta ja sitte ens keväänä väljenee.
Pelkkä makeavesiajo saavissa tai korvaläppien kanssa riittää - KAIKKI vesi valuu pystyasentoisesta koneesta pois.
Moi, jos olet ajanut koneella merivedessä jäähdytysjärjestelmä pitää huuhdella makealla vedellä. Joko altaassa tai sitten tulpilla makeaa vettä koneeseen.
Yamahan pitää ehdottomasti ajaa makealla vedellä läpi jos on ollut merivesikäytössä.Jos huuhtelet korvaläpillä,niin viimeiseksi kaada suppilon kautta 5ltr.puhdasta glykoolia kiertoon.Silloin on pieni mahdollisuus että pelittää vielä tulevaisuudessa.Ei sen takia että jäisi vettä koneeseen,vaan sen takia että tulee korroosiosuoja vesikanaviin.
Mitä ihmettä se glykoli auttaa, poishan se valuu sekin, eikä ne jäämät siellä kanavien pinnoilla mikään ruosteenestoaine ole, saattaa olla ihan päinvastoin.
Joo. Moottorini on ollut vain järvikäytössä ja se on silti huuhdottu. Glukolia ei ole laitettu, eikä sitä laittanut merkkiliikekkään viime vuonna.
Ei kai toi nyt välttämätöntä ole?