Yamahan miinus desibelit

moikka! Mulla Yamahan vahvistin näyttää -ääntä kokoajan, tai kun ääntä lisää niin miinukset vähenee... en oo ikin tohtinu plussan puolelle edes mennä. miten tän sais korjattuu silleen et 0 ois 0?
11581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Desibeli kuvaa suhteellisia arvoja. Eiköhän se ole niin, että suurin teho, mikä laitteestasi lähtee, vastaa äänenvoimakkuuspotentiometrin asentoa 0 dB. Muut arvot ilmoitetaan sitten desibeleinä sen alle eli miinusmerkkisinä. Se äänenvoimakkuus, missä vahvistimisesi vahvistus on absoluuttisesti nolla (ei mitään ääntä), vastaa arvoa miinus ääretön desibeliä. Käytännössä minimiarvo on varmaan luokkaa -100 dB.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RX-V557 kirjoitti:

moikka! Mulla Yamahan vahvistin näyttää -ääntä kokoajan, tai kun ääntä lisää niin miinukset vähenee... en oo ikin tohtinu plussan puolelle edes mennä. miten tän sais korjattuu silleen et 0 ois 0?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu