Okei, mulla on siis punoittava iho ja finnejä. Kaipaisin puhdistamis ja meikeillä peittämis vinkkejä. Kiitos jo etukäteen kaikkille vastanneille.
punoittava iho
0_0
5497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihon puhdistaminen on kaikkein tärkeintä. Itse löysin avun Aco-sarjasta joka on nimenomaan akneiholle (myytävänä tietääkseni vain apteekeissa). Siitä löytyy puhdistusaineet ja kosteusvoiteet sekä peittepuikko. Erityisen hyvä finneille oli salisyyligeeli, joka kuivatti finnit pian pois, löytyy myös Aco-sarjasta.
Meikillä finnejä voi peittää mutta hillitysti..suuri kerros meikkiä ei poista finnejä näkyvistä. Kokeile meikkivoide ongelmakohtiin peitepuikko (suosittelen nestemäistä peitepuikkoa puuteri.
Kuulosti hyvältä tuo Aco-sarja...Paljoko maksaa suunnilleen?
Saako finnejä kuivattaa pois hammastahnalla,olen myös kuullut tämmöistäkin sanottavan?
Hammastahna kyllä kuivattaa finnejä, mutta samalla se kuivattaa myös aika ikävästi ihoa.
Jos on paha akne, kannattaa hankkia puhdistusaineet apteekista.
vaikket kysynyt tätä niin kerron syitä:
iho voi olla ärtynyt, joten en ehdottaisi että finnejä puristettaisiin, jos olet tätä tehnyt.
Myös meikit saavat ihon rasvaiseksi ja lisää finnien tulemista, ellet sitten pese kasvojasi joka päivän jälkeen huolella.
Clerasil ja herbinan kasvovesi tuotteet ovat suositeltavia, mutta apteekistakin voisi saada jotain tehokkaampaakin.