Nyt se sitten tapahtui. Kone "ei käynnisty" tai siis näyttöön ei tule kuvaa. Vain ilmoitus "no signal". Koneeseen tulee virta koska virtavalo palaa ja tuulettimet pyörii. Kovalevyn valokin välähtää ja kone alkaa raksuttamaan mutta sitten pysähtyy... Laitoin koneeseen kiinni toisen näytön, eikä kuvaa tule edelleenkään. Luulisin siis että näytöt ovat kunnossa, mutta onko vika sitten näytönohjaimessa, kovalevyssä vai prosessorissa. Mistä sen voi tietää? Mitä tässä kannattaisi tarkistella seuraavaksi?
Mikähän hajosi?
mie vaan
11609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
näytänohjainkortti on vähän irti.
Paina se kunnolla takaisin.
Tämä on ns. valistunut arvaus
pitkän mikrotuki-aikani kokemuksista.
ei ollunna irti - mitäs mie seuraavaks teen?
koneessa. Vika selvisi kun en ruuvia ruuvannut näyttikseen ja sain sen napakasti väylään. Ruuvatessa näyttis hieman nousi väylästä. Syyksi ilmeni että emolevy oli pikkasen liikahtanut.
Saattaa olla se näytönohjain rikki, kokeile jollain toisella näytönohjaimella käynnistää sitä.
Minulla teki viime syksynä sellaista, että aina välillä näyttö vain sammui. Ei tietokone. Täytyi aina sammuttaa koko kone ja avata uudelleen. Kokeilin montaa näyttöä ja aina sama juttu. Sitten poika imuroi tietokoneen eikä näyttö enää sammunut.
mutta en siis pääse edes biosiin... ei tule siis edes niitä tekstejä että pääsis painaa sitä delliä ja pääsis biosiin... voisko vika siis olla emolevyssä?
acerin mainos käy näytössä ja sit tulee no signal...
jos olis kovalevy hajalla ni eikö se näyttäis jotain disk erroria tms.?
siis eihän mun kovalevy ole rikki? eihän....
puuttuu yhteys keskusyksikön ja näytön völiltä.., irroita ja laita uudelleen kaapelit jotka ovat keskusyksikön ja näytön välillä
Eiköhän tuo ole tehty jo monesti!?!
Veikaan että kiintolevy on paskana tai bios sekaisin, todennäköise3sti kiintolevy jo ei näytönohjain.
nyt se näytönohjain on testattu - se ei ole rikki (ja ne kaapelit olen kyllä laittanu tosiaan aika monta kertaa)
minä kun en koneista mittään tiedä, niin joudun tollaista poissulku metodia käyttämään - minkähän osan sitä sit seuraavaks vaihtas?
koska verkkokortin valot palaa ku laittaa virran päälle, ni eikös se kerro että toi koko emo ei voi olla paskana, koska se verkkokortti saa virran sitä kautta (ja näille mun jutuille saa sit ihan vapaasti nauraa jos puhun ihan puuta heinää, koneista kun en tiedä mittää, ni menee ihan arvailuks)
mutta, voihan siltä emolta olla se agp (vai mikälie) väylä hajonnu...
jos se bios on sekasin, ni mikä sellasen yleensä aiheuttaa? eiks siel oo patteri, voisko se olla loppunu? kone on joku 400 Mhz eli hiton vanha...
jos kiintolevy on rikki... ni eikö mun pitäs päästä sinne biosiin silti? ja eikös sillon tuu niitä disk error ym. ilmotuksia
lisää vinkkejä kaipaan - ja kiitti edellisistä...
siis jos kovo olis rikki ja irrotan sen, niin eikö mun pitäs päästä biosiin silti? eikös sinne pääse vaikka ei kovoa olis ollenkaan... pitäs kai sitä tulla jotai käyttöjärjestelmää ei löydy tai jotain ilmotuksii?
mut kun ei tuu mittää =(
vaa se no signal...
voisko muistit aiheuttaa?
mut eikös sitteki pitäs biosiin päästä?
käääääääääk....
auttakkee nyt pliis
auttaa etänä.
Tässä vaiheessa minä sanon kyllä jo asiakkaalle
"Oota vähän, tulen sinne ja katsotaan".
Elikkä kone huoltoon tai naapurin nörttipoika
tutkimaan.