Kumman nimi ensin?

kihlasormus

Hei, kumman nimi tulee kihla sormukseen ensin? vai onko niin että minulla tulisi olla miehen nimi ensin ja sit hänellä minun nimi? ja minkä päivämäärän oletta laittanu sormukseen? sen päivän jolloin menitte kihloihin? vai tapasitta? kiitos etukäteen. :)

6

4074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veitikka

      tulee perinteisesti näin

      morsiamen sormus: sulhasen nimi päivämäärä
      sulhasen sormus: morsiamen nimi päivämäärä

    • kouto

      sormukseen kihlajaispäivämäärä, ei sitä milloin alettu olemaan yhdessä. Ja kummankin sormuksiin puolison nimi, ei omaa.Ja miehen sormukseen tulee myös aikanaan hääpäivämäärä, jollei halua omaa vihkisormusta.

      • veitikka

        aivan joo, päivämääräksi kihlautumispäivämäärä. Tuota en hoksannutkaan mainita. Ja sulhasen kihlasormukseen myöhemmin kaiverrettava hääpäivämäärä on vapaaehtoinen (kuten kaikki kaiverrukset ylipäätänsä), joskin nykyään yleistymässä kovaa vauhtia. Myös miehen vihkisormukset ovat jonkin verran yleistymässä. Aikaisemmin miehen vihkisormus oli todella harvinaista ja vasta hiljattain on alkanut myös yleistymään käytäntö, että miehen sormukseen kaiverretaan sekä kihlautumis- että hääpäivämäärä.

        Mutta kihloihin tosiaan joo. Vastaus on tullut. :)


    • ei perinteiden mukaan

      Ei sitä noin kaavoihin kangistunut pidä olla.
      Minulla lukee sormuksessani:
      Oma nimi (sydän) Kihlattuni nimi kihlauspvm
      ja kihlatullani:
      Hänen nimensä (sydän) Minun nimeni kihlauspvm

      Kaivertajat siis osaavat piirrellä sinne sormukseen ihan sydämenkin.

    • anni

      Meillä ei ole kihlasormuksiin kaiverrettu yhtään mitään. Me ajateltiin, että täytyy ihan itse muistaa kenen kanssa on kihloissa :)

      Ja toisaalta: ystäväpariskuntani tyri jotenkin ne kaiverrukset (tai kultaseppä, en tiedä) ja nyt molemmilla on kihlasormukseen kaiverrettuna oma nimi... ;)

    • kihloissa

      Poikkesimme myös hieman normaalista käytännöstä ja kaiverrutimme sormuksiimme kihlautumispaikan.

      Kun kyllä tuon rakkaan nimen tosiaan muistaa muutenkin :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1217
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      833
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe