wiccan voima -oma vai ulkopuolisen tekijän?

kauhik jaoa

Loitsuihin kustutaan aina avuksi jumalatar, jumala ja elementit. Ne ovat niinkuin toiveita heille, kuin rukouksia.

Sitten kuitenkin myös puhutaan että magiaan käytetään henkilökohtaista voimaa. Siis, käyttääkö wicca magiassaan omaa sisäistä voimaa vaiko jumalan ja jumalattaren ja elementtien voimaa.

Itse olen ajatellut, että kyse olisi siitä että meissä kaikissa on jumalatarta ja jumalaa, siis oma henkilökohtainen voima olisi jumalaa ja jumalatarta. Mutta ajattelin kysyä teiltä, jotka tiedätte wiccasta enemmän.

3

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Psst...

      Jos haluat että voima pysyy sinulla niin sinun tulee välttää kiintymistä esineisiisi. Luota siihen että sinä teet magian eivätkä sitä tee tavarat.

      • kirjokansi

        Kysymys koski henkilökohtaista voimaa ja jumalien voimaa; niiden samuutta ja eriyttä. Jossain hyvin tärkeässä mielessä kaikista syvällisintä elämän ja olemassaolon kysymystä.

        Tavara- eli egofetisismi, johon koitat kysymyksen latistaa, on toki olennainen osa neowiccaa, mutta silti...


    • luminara

      Eli oma näkemykseni on että tuo wiccan voima on lahja jumaluuksillta ja sen takia henkilökohtaista. jJokaisesa meissä on näkemykseni mukaan pieni palanen jumalaa ja jumalatarta juuri tätä kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      207
      5803
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      106
      5670
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      192
      4661
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4073
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3970
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3596
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      33
      1545
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1420
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1139
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      990
    Aihe