Markantalossa olisi myynnissä AEG (Erillisuuni, liesitaso, astianpesukone, pakastin ja jääkaappi) yhteishintaan 3990 euroa. Onko kokemuksia?
AEG 3990 euroa.
AEG
51258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
enemmänkin, mutta Markantalosta, eikä AEG laitteista. Markantalo on lähes poikkeuksetta kalliimpi, kuin kilpailijansa. Toinen fakta on, ettei ko. liike täytä lain vaatimia velvoitteitaan takuuasioissa. Markantalon kotiinkuljetukset tulevat HYVÄLLÄ tuurilla sovittuna päivänä, joskaan ei sovittuna kellonaikana...itselläni sovittin aika klo. 9.00-13.00, konetta ei tullut. Seuraavana päivänä olivat tuomassa, kun olin asiasta reklamoinut. Konetta oltiin tuomassa klo. 18.30, vaikka edelleen oltiin sovittu n. 12.00.
Markantalon myyjät esittelevät koneissa olevan ominaisuuksia, joita ei sitten olekaan, kun laite on ostettu. Väittävät vain jälkeenpäin esitelleensä eri vaihtoehtoja.
mutta meille tuli Markantalosta Festivon jääkaappipakastinyhdistelmä sovittuna päivänä ja sovittuun aikaan. Ja ehdottomasti myös edullisimpaan hintaan. Ominaisuuksista olin tietenkin ottanut jo etukäteen selvää. Markantalosta sai pilkkahinnalla myös takuun laajennuksen viiteen vuoteen.
"Markantalosta sai pilkkahinnalla myös takuun laajennuksen viiteen vuoteen."
Jotkut sitten ovat niiiin helposti kusetettavissa. Miksi maksoit takuun laajennuksesta? Tiedätkö edes, mitä se pitää sisällään? Tiesitkö että suomessa on jo olemassa kuluttajaLAKI, joka pitää sisällään kaikenmaailman takuun laajennukset ja vieläpä veloituksetta. Tuo laki pitää sisällään maininnan tuotteen käyttöikäolettamasta. Sen perusteella tuotteen myyjä/maahantuoja/valmistaja vastaavat tuotteen toimivuudesta nk. takuuajan jälkeenkin ihan niin kauan kun on aiheellista olettaa hintaansa ja käyttötarkoitukseensa nähden tuotteen kestävän.
On markkinamiesten kikkailua ryhtyä myymään "takuun laajennuksia". Hommahan toimii siten että ryhdytään myymään jotain, johon heillä on lain mukaan muutenkin velvollisuus. Näin saadaan tyhmiltä rahat pois ja niillä rahoilla kustannetaan paskojen tuotteiden myynnistä aiheutuneet takuukustannukset.
Olisko toi maksanut 2 tai 3 kymppiä? Oletko sattunut koskaan tarvitsemaan tuota kuluttajansuojalakia? Tiedätkö kuinka paljon pitää tapella, että saat ns. oikeutesi? Minä tiedän, enkä kiinnosta lähteä siihen. Tiedän kokemuksesta myös kuinka hyvin tuollainen takuun pidentäminen toimii. Onneksi otin sellaisen aikaisempaan Upon astianpesukoneeseen, jota sitten saikin (jatkettuna) takuuaikana ukko jos toinenkin käydä korjaamassa ennen kuin se vaihdettiin toiseen. Ja ota pois toi herne nenästä.
Ostettiin uuni, liesitaso ja astianpesukone kyseisestä firmasta. Luvattiin toimitus 10 päivän sisään. Uuni ja liesitaso tuli kolmen viikon jälkeen. Tiskikone, jonka merkki ja malli vaihtui matkan varrella vasta 2,5 kk päästä. Tätä edelsi lukuisia puheluita, paskanpuhumista, katteettomia lupauksia ja loppujen lopuksi lakko AEG:n tehtaalla Saksassa. Kaikki ei varmasti ollut Markantalon syytä, mutta kyllä siellä joku mättää niin varasto ja tilausjärjestelmässä kuin myyjien koulututuksessakin.
Jo ostovaiheessa rupesi epäilyttämään kun myyjä raapusti tilausta keltaiselle Post-It -lapulle. Toivottavasti kaikissa ostotapahtumissa ei käy vastaavasti. Onnea hankintoihin ja ole tiukkana kun sovit toimituksista ja muista kauppaehdoista.