"Te jotka uskotte! Älkää lyöttäytykö juutalaisten ja kristittyjen ystäviksi, - he ovat ystäviä vain toisilleen, ja joka ottaa heidät liittolaisikseen, on yksi heistä. Jumala ei totisesti ulota johdatustaan väärämielisiin." [suurat-ul-Maa'idah 5:51]
Mikäli olet kristitty sinulla ei voi olla muslimiystävä. Mikäli sinulla muka on muslimiystävä niin hän ei ole aito vaan pettää sinua heti koska islam ”pakottaa” siihen!
Tällä perusteella Islam on oikeastaan aika petollinen uskonto. He eivät hyväksy ”vääräuskoisia”...
Mikäli olet kristitty sinulla ei voi olla muslimiystävä. Mikäli sinulla muka on muslimiystävä niin hän ei ole aito vaan pettää sinua heti koska islam ”pakottaa” siihen!
Tällä perusteella Islam on oikeastaan aika petollinen uskonto. He eivät hyväksy ”vääräuskoisia”...
Vastaukset 40
Vanhimmat
>> Mikäli olet kristitty sinulla ei voi olla muslimiystävä. Mikäli sinulla muka on muslimiystävä niin hän ei ole aito vaan pettää sinua heti koska islam ”pakottaa” siihen!
Tällä perusteella Islam on oikeastaan aika petollinen uskonto. He eivät hyväksy ”vääräuskoisia”...
En halua petollista ystävää. Kun tietää etukäteen miten toinen on ohjelmoitu toimimaan niin tietysti sitä varotaan! Onhan muita uskontoja kuin ev.lut. ja islam. Ja Suomessa moni on jopa eronut kirkosta. Eli vaihtoehtoja löytyy. Voin olla ystävä kaikkien kanssa mutta muslimin kanssa on turha edes yrittää, koska LÄHTÖKOHDAT ovat huonot.
>> En halua petollista ystävää. Kun tietää etukäteen miten toinen on ohjelmoitu toimimaan niin tietysti sitä varotaan! >Voin olla ystävä kaikkien kanssa mutta muslimin kanssa on turha edes yrittää, koska LÄHTÖKOHDAT ovat huonot.
Kun uskoo, että muslimi seuraa Koraania?
Olen ennakkoluuloinen kun uskon, että muslimi tekee niin kuin Koraanissa lukee?
Ennakkoluuloa on luulla että kristitty seuraa Raamattua ja muslimi Korania.
Kyllä se vaan on molemmissa tapauksissa että joku ne heille molemille "tulkitsee" aivan oman tahtonsa mukaan.
Esim Iranin suurlähetteliäs Suomessa teki niin (kättelytapaus)
>> Olen ennakkoluuloinen kun uskon, että muslimi tekee niin kuin Koraanissa lukee?
Oletko tavannut montakin muslimia, jotka ovat pettäneet sinut?
Muistaakseni Raamatussa puhutaan jotain lähimmäisten rakastamisesta ja siitä, että kannattaisi ensin tutkia kattoriukua, joka törröttää omasta silmästä.
Kuka sinut on ohjelmoinut? Kirkossa vain pyhäkoulussako tuollaisia asenteita on syötetty?
Valitettavasti elmänkokemus on opettanut minua. Kyllä raamatussa sanotaan niin mutta koraani sanoo aivan jotain muuta :-( Mikään ystävyyssuhde ei kestä mikäli suhde on yksipuolinen. Sille ei voida mitään.
Kun olin nuori luulin (varsinkin kun olin pyhäkoulussa!), että maailmassa ei ole mitään pahaa!
Ja lisäys, mikä valaisee tilanteen paremmin: Mikäli HALUAA ystävkseen vaikkapa leijnonan niin sehän käy hyvin niin kauan kun se on pieni ja tietämätön siitä miten se pitää käyttäytyä (ruoan metsästys yms) mutta sitten ei ole siihen luottamista... Eli lähtökohdat ovat jo alunperin huonot!
Tuo Koraanin lause on täyttä totta. Muslimin ei tule ottaa ystäväkseen (HUOM! YSTÄVÄKSEEN) ei-muslimia, sillä hän voi ajan mittaan saadan muslimin unohtamaan uskontonsa tai ainakin hänen uskonsa voi heiketä.
Joten muslimin tulisi ystävystyä toisten harjoittavien muslimien kanssa.
Se, ei tarkoita, etteikö voisi olla kaveri ei muslimille, mutta ei sydänystävä. Ei islam käske lopettamaan yhteyden pitoa ei-muslimeihin, päinvastoin.
Ystävää ei oteta mutta kavereita kyllä.
Lyönti ei ole lyönti, ihan läppäsy vaan.
Kun näkee millaista kieroilua muslimien touhu on niin ei teitä huoli kukaan edes kaveriksi.
Ja näkyy mailmalla kaverit vähenevän koko ajan.
Tuleppa tänne niin näytän millaisen koraanin mukaisen "läpsäisyn" tarjoan sinulle.
Ota muovipussi hampaillesi mukaan.
TAKAAN että läpsäisyni on pehmeämpi kuin miten monet muslimit vaimojaan ja lapsiaan "läpsivät"
Valkoinen väri islamissa ei ole samaa valkoista vääriä kuin vääräuskoisilla on vaan vaaleanpehmeän valkoinen kun taas vääräuskoisilla on kirkuvanvärinen valkoinen ;-)
11 luku: Sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan
8 § (21.4.1995/578) Kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Joka yleisön keskuuteen levittää lausuntoja tai muita tiedonantoja, joissa uhataan, panetellaan tai solvataan jotakin kansallista, rodullista, etnistä tai uskonnollista ryhmää taikka niihin rinnastettavaa kansanryhmää, on tuomittava kiihottamisesta kansanryhmää vastaan sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi
Eli lopettakaa se paskanjauhaminen, kaikki mitä sanotte johtaa vihaan.... kuka vihaa ketä, kuka ensin ?
On aika iroonista, että muslimit jotka pitävät Koraania määrävämpänä kuin Suomen laki, vetoaa Suomeen lakiin...
Eihän sivuston ylläpitäjä niin tehnyt vaan tuo "huomauttaja".
Muslimin tulee elää maassa maan lakia totellen, kunhan se ei kiellä hänen uskonnon harjoittamista.
Olen huomannut viime aikoina tämän kommentin "Muslimin tulee elää maassa maan lakia totellen, kunhan se ei kiellä hänen uskonnon harjoittamista."
yleistyneen tälläkin palstalla.
Pari kuukautta sitten se oli muodossa "Muslimin tulee elää maassa maan lakia totellen" muiden muslimien kirjoittamana.
Ilmeisesti parin kuukauden päästä se on tyyliä "Muslimin tulee elää maassa maan lakia totellen jos se on alistettu islamille"
Kommentistasi tulee hyvin rehellisesti ilmi se että maan laki jää toiselle sijalle jos se on islamin sääntöjen vastainen.
Toivottavasti tämän ymmärtäisivät myös maamme päätösvaltaa käyttävät henkilöt.
PS. Ainakin Taha Islam oli rakastunut noihin lakipykälien lainauksiin.
eiköhän näillä lauseilla tarkoiteta samaa. Tuo kolmas lause on täyttä soopaa.
Sotiiko Suomenlaki islamia vastaan. Ei tietääkseni, Suomessa on uskonnonvapaus, eli voimme rukoilla, paastota, maksaa almuveromme ja halutessamme matkustaa pyhiinvaellukselle...ja tietenkin sanoa uskontunnustuksen. Meillä on rukouspaikkoja ja saamme elää täällä suht rauhassa.
Elämme Suomen lakia kunnioittaen (ainakin pitäisi). En näe tässä mitään ristiriitaa.
Aina on niitä jotka eivät tee näin (muslimeita), mutta samanlaisia on suomalaisetkin, eivät hekään kaikki kunnioita Suomen lakia.
En näe tässä asiassa mitään kummallista.
Jos Suomessa kiellettäisiin islamin uskonharjoittaminen, moskeijat kiellettäisiin, silloin tulisi ongelma. Silloin emme voisi asua täällä kunnioittaen tämän maan lakeja. Mitä tekisimme. Minä ainakin muuttaisin pois. Toisaalta jos tähän mentäisiin monet varmasti alkasivat peräämään oikeuksiaan harjoittaa uskontoaan.
Kristitty tai muslimi, sama se. Yhtä petollisia molemmat.
Ainahan löytyy petollisia ihmisiä (siitä syystä meillä on vankila tai avioeroja ym.) mutta eri asia on, että uskonto suorastaan vaatii tämän... Mikäli uskonto vaatii tämän niin oikeaoppinen ihminenhan seuraa tätä kehotusta :-( Muuten ihminen on luopio.
Mäkin olen päättynyt samaan tulokseen. Itseasiassa kehitystasossa on kyse, sekä nimessä.
Mulle sopii FILOSOFIA enemmän. Taolainen jne.
Mutten mollaa kristittyjä tai muslimeja, pikemminkin otan osaa.
Jokainen tulkitsee raamattua tai koraania miten haluaa. On kyllä islamissakin ollut järkevämpiä tyyppejä - sufit.
Sekä kristinuskossa panteistit ja mystikot.
Heidän filosofiasta mä pidän.
kattilaa kehuu - musta kylki kummallakin.
Vaikka. Mä vaan en ole mikään kristitty tai muslimi, en edes buddhalainen.
Pelkkä roskapönttöfilosofi.
Wirn.
"Pelkkä roskapönttöfilosofi."
sen kyllä huomaa!!!
PS. Aika harmiton tyhjänjauhaja olet - tämä vaan tiedoksesi.
"Pelkkä roskapönttöfilosofi."
sen kyllä huomaa!!!
PS. Aika harmiton tyhjänjauhaja olet - tämä vaan tiedoksesi.
Olet asian ytimessä! Kuten huomaat, minä tiedän mikä tai kuka olen, toisin kuin jotkut tällä palstalla. Joku nimittelee kaikkia apinoiksi...
kun eläimilläkin on omat ystävänsä.
Itseasiassa apinat ovat ihmisiä viisaampia. He elävät eivätkä kiistele jumalasta tai saatanasta...
..olen kuullut toista, että islami kehoittaa niinkuin kristinuskokin elämään rinnakkain toisten uskontojen kanssa, mutta tuo oli täysin uutta..
-Tämähän on ihan selvää tekstiä: He näkevät meidät kaikki siis vihollisina. Jos ei voi ottaa ystäväksi niin mikä on seuraus muu kuin vihollinen...Rupean ihan tosissaan uskomaan islamin uskonnon tulevan vain pahasta!
-Tosin oma Jumalamme kehoittaa rakastamaan vihollistakin, joten toivon Hänen antavan eksyneelle kansalla anteeksi heidän syntinsä. Aamen!
Kyllä se raamatun allah on samanlainen tiukkapipo kuin koraanin jumalakin.
Onneksi ne ovat vain ihmisen luomuksia ja mielenterveyden häiriöistä kärsivät ja tietämättömät niihin vakavissaan uskovat.
"Rupean ihan tosissaan uskomaan islamin uskonnon tulevan vain pahasta!"
että olet vihdoinkin löytänyt totuuden tässä asiassa.
"-Tosin oma Jumalamme kehoittaa rakastamaan vihollistakin, joten toivon Hänen antavan eksyneelle kansalla anteeksi heidän syntinsä. Aamen!"
Nimenomaan pitää toivoa, että mahdollisimman moni muslimi voisi kääntyä harhapolultaan elävän Jumalan puoleen.
Siunausta sinulle!
Raamatun Allah, ja Koraanin Jumala????? Pitäisikö "palata Islamiin" ????
Allah on arabiaa ja tarkoittaa Jumalaa. Ja toisin päin että sinäkin sen saattaisit ymmärtää. Jumala on arabiaksi Allah.
Koraanissa puhutaan Allahista, ja Raamatussa Jumalasta! Mitä muuta osaat sanoa arabiaksi?? Habibi? :)
Kyllä ystävyyden vastakohta on vihollinen. Mutta ajatteletko tosiaan niin alkukantaisesti että jos joku ei ole ystäväsi, hän on vihollisesi? Eikö näiden kahden ääripään välillä ole mitään. Onko vain musta ja valkoinen? Eikö maailmassasi ole muita värejä???
Islam kehottaa muslimia olemaan ystävä muslimin kanssa, ei ei-muslimin.
Se ei tarkoita, etteikö ei-muslimia kohtaan tulisi käyttäytyä ystävällisesti ja hänen kanssaa olla normaalissa kanssa käymisessä.
Ystävyyttäkin on monenlaista.
Minä ymmärrän ystävän todellisena ystävänä.
Kaveri taas on sellainen jota en mieltäsi ystäväksi, vaan henkilöksi jonkan kanssa kyllä viihdyn mutta en kertoisi kaikkea elämästäni.
Sitten on tuttavat, joita näkee silloin tällöin. Heille kertoo ehkä vaan niitä näitä.
Sitten on täysin tuntemattomat, jonka kanssa voi vaikka päivitellä kovia pakkasia bussipysäkillä.
Tämän jälkeen voidaan siirtyä ns. negatiivisiin asioihin, joista viimeinen on vihollinen.
Minulla ei ole vihollisia. En tunne puhdasta vihaan ketään kohtaan. Minulla on kavereina ei-muslimeja, tuttavina ei-muslimeja. Juttelen tuntemattomien kanssa bussipysäkillä vaikka kovista pakkasista tms. He eivät ole vihollisiani.
Olenko minä vihollisesi? Jos olen, kerro miksi?
Sinäpä sen sanoit muslimi!
..useasti käyt moskeijassa rukoilemassa
miehesi kanssa!
Kun Muhammad alkoi levittää näkyjensä perusteella saamaansa oppia, hän kohtasi kovaa vastustusta ympäröivien polyteististen arabipakanoiden keskuudessa. Ajan mittaan hän kuitenkin saavutti menestystä sillä taholla (sodankäynninkin keinoin), mutta kristityt ja juutalaiset olivat hyvin penseitä hänen opilleen, vaikka juuri sillä taholla Muhammad oli luullut saavansa kannatusta Jeesuksen ja juutalaisuuden oppien "puhdistajana". Kyllä tämä katkeruus kuvastuukin Koraanin sivuilla.
Samantapainen mutta vieläkin voimakkaampi katkeruus näkyy Lutherilla. Hän uskoi juutalaisten kääntyvän joukolla kristityiksi, kun he pääsevät tutustumaan puhdistettuun Jumalan sanaan. Tungosta ei kuitenkaan ollut ja Lutherista tuli antisemitisti.
Aluksi hän kirjoitti mm:
”Juutalaiset ovat meidän Herramme verisukulaisia; jos olisi sopivaa kerskua lihasta ja verestä, juutalaiset kuuluvat enemmän Kristukselle kuin me. Pyydän siksi, rakkaat paavilaiseni, että jos kyllästytte haukkumaan minua kerettiläiseksi, alkakaa parjata minua juutalaiseksi."
Sitten sävy muuttui siinä määrin, etten viitsi tässä yhteydessä toistaa. Teos 'Juutalaiset ja heidän valheensa' on karmeata luettavaa.