Ystävyyskaupunki Falkenberg

Pieksämäen ystävyyskaupunki kehittyy...
Toisin kuin Pieksämäki!


Linkin kuvassa on yksi esimerkki niistä korkeatasoisista palveluista joita Falkenberiläiset saavat.

http://www.utryckning-sverige.se/35906.jpg

Sairaankuljetuksen ja ensihoidon korkeasta tasosta vastaava lääkäriyksikkö, jollaista tänne Pieksämäellekkin on joku joskus ehdottanut mutta se on tyrmätty kaikilla verukkeilla!
11899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Juu, kyllähän tämä suomen köyhyys muihin pohjoismaihin verrattyna näkyy selvästi tässäkin asiassa. Ollaanhan täällä lopettamassa lääkäripäivystys sairaalasta ja kuskaamassa hätätilapotilaita Varkauteen ja Mikkeliin jonne ajomatka on puolestatunnista tuntiin!

Enpä usko että Varkautelaiset tai Mikkeliläiset koskaan hyväksyisi että heitä alettaisiin kyydittämään ambulanssilla pitkin lääniä ennen kuin he saisivat lääkäritasoista hoitoa!

Äänestä

P_ieksämäki. Tuloo halvaksi kun kulttuurimatkatkin onnistuu käden käänteessä.

Äänestä

Minkäs sille pystyy jos ei lääkäreitä ole täyttämään avoimia virkoja nytkään. Voihan niitä perustaa vaikka mitä mutta mistä sen lääkärin tempaiset Pieksämäelle?

Äänestä
  • Onhan niitä lääkäreitä nytkin, mutta näyttää siltä että osa potkitaan oikein tarkoituksella pois lopettamalla tuo sairaalan lääkäripäivystys!

    Äänestä

  • -Politbyroo kirjoitti:

    Onhan niitä lääkäreitä nytkin, mutta näyttää siltä että osa potkitaan oikein tarkoituksella pois lopettamalla tuo sairaalan lääkäripäivystys!

    Satun tietämään että jos vain löytyisi niin otettaisiin usemampikin lääkäri vaikka samantien mutta kun ei ole hakijoita. Ei ole vain Pieksämäen ongelma vaan vaikeuksia on isommillakin kunnilla.

    Äänestä

  • ei hakijoita kirjoitti:

    Satun tietämään että jos vain löytyisi niin otettaisiin usemampikin lääkäri vaikka samantien mutta kun ei ole hakijoita. Ei ole vain Pieksämäen ongelma vaan vaikeuksia on isommillakin kunnilla.

    We don't really know what we're doing...

    Äänestä

Ei Pieksämäki näytä ainakaan kovin köyhältä - ulospäin - !

Kävin siellä viime viikonlopulla junalla, ja siten jäi aikaa kavellä koko kaupunki läpi !

Moni saattaa muistaa nähneensä minut ?

Paljon oli uusia autoja ja hyvinvointia, vaikka kävelin vain ihan keskustassa !

Äänestä
  • Rahat laitetaan kulutukseen ei hyvinvointiin !

    Eri asia panna rahat autokauppaan kuin sairaalan laskuihin !

    Äänestä

Näitä samanlaisia lääkinnällisiä johtoautoja on enemmänkin pitkin Ruotsia!

http://www.utryckning-sverige.se/36879.jpg
http://www.utryckning-sverige.se/a91.jpg
http://www.utryckning-sverige.se/amb_a/20993.jpg
http://www.utryckning-sverige.se/amb_a/209552.jpg
http://www.utryckning-sverige.se/amb_a/20955.jpg
http://www.utryckning-sverige.se/amb_a/wla773.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33213630/sdm996aa.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33204997/25919b.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33204997/25919a.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33214552/g 27 992a1.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33204997/28991a.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33204997/35906a.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33204997/38909a1.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33204997/Imag006a.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33209348/SDQ902a.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33204997/20997c.jpg
http://w1.332.telia.com/~u33214552/g 27 992(2a.jpg
http://www.stockholmsambulansen.se/UOF548a-2005-RC.jpg
http://hserver08.helsingborg.se/brand/ambulans/grafik/bef.jpg
http://hserver08.helsingborg.se/brand/ambulans/grafik/akut_bil.jpg
http://www.eurolans.se/EUROLANS/produkter/akutbil_v70.gif
http://www.vgregion.se/ImageStoreNET/Used/nD6uh5hNDChOZ9kxGlJv.jpg
http://web.telia.com/~u33204998/sda991ee.jpg
http://www.hrcreklam.se/bilder/bildekor/Akutbil-1.jpg
http://www.eurolans.se/EUROLANS/produkter/akutbil_mklass.gif
http://web.telia.com/~u33206204/26909aa.jpg
http://wwwhot.vgregion.se/nu/ambulans2/Bilar/Akutbil.JPG
http://web.telia.com/~u33204997/sdm997bb.jpg
http://web.telia.com/~u33213630/0132991aa.jpg
http://web.telia.com/~u33204997/M 32 992a.jpg
http://www.falcksecurity.com/images/olycka.jpg
http://wwwhot.vgregion.se/nu/ambulans2/Bilar/Jour-befälsbil.JPG


Ja Tanskassa.

http://www.redder.dk/Redderen/Redderen_2_06/Akutbil.jpg
http://www.akutgruppen.dk/_basicfiles/include_right_menu/ny_akutbil_alleroed/mat-06-0070.jpg
http://www.tv2east.dk/images/digi/Arkiv/4.2006/aegeambulance.jpg



Kyllä me ollaan täällä Suomessa pudottu auttamattomasti muiden pohjoismaiden kehityksestä!

Äänestä
  • Ruotsissa ymmärretään että nopea ja korkeatasoinen ensihoito vähentää potilaan kallista sairaalahoitoaikaa ja näin tuottaa jopa säästöjä yhteiskunnalle pidemmän päälle!

    Suomessa tuijotetaan liikaa tähän hetkeen ja nähdään ensihoito vain kuluja aiheuttavana ja joskus jopa tarpeettomana koska potilas voi saada saman hoidon sairaalassakin myöhemmin! Nopea hoito parantaa tai jopa ratkaisee selviytymisen sairaskohtauksesta tai onnettomuudesta.

    Äänestä

pylk

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Politbyroo kirjoitti:

Pieksämäen ystävyyskaupunki kehittyy...
Toisin kuin Pieksämäki!


Linkin kuvassa on yksi esimerkki niistä korkeatasoisista palveluista joita Falkenberiläiset saavat.

http://www.utryckning-sverige.se/35906.jpg

Sairaankuljetuksen ja ensihoidon korkeasta tasosta vastaava lääkäriyksikkö, jollaista tänne Pieksämäellekkin on joku joskus ehdottanut mutta se on tyrmätty kaikilla verukkeilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu