Itse olen aloittamassa tuota lääkettä syömään ja lääkäri puhui, että ensimmäisellä viikolla voi tehdä pahaa. Onko jollain kokemuksia tästä pahasta olosta? Siis onko pahakin paha olo? Entä sitten, kun tuolta jostain luin, että lihottaisi? :o Pitääkö paikkansa?
Kiitoksia jo etukäteen, jos joku vaivautuu vastaamaan =)
Kiitoksia jo etukäteen, jos joku vaivautuu vastaamaan =)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tossa on vähän alempana käsitelty ko. lääkettä. Lue myös Cipralex-säie.
Olen käyttänyt Sepramia kolme ja puolivuotta.
Pahanolon tunne menee kylläkin ohi, mutta sitä esintyy aina jos lääkeannosta nostetaan.
Sepram ei lihota. En ainakaan itse ole lihonnut. Päin vastoin olen laihtunut, mutta en Sepramin syystä.
Hyvää jatkoa sinulle elämässäsi.
voi syödä kolme ja puoli vuotta yhtä lääkettä?
Eikö tosiaan löydy toimivampaa lääkettä, eli sellaista joka toivuttaisi "normaaliin" elämään?
Mitä pidempään masennus on jatkunut, sen pidempään joutuu lääkkeitä käyttämään. Kroonistuneissa tapauksissa on mahdollista ja jopa todennäköistä, että lääkitys kestää vuosikausia ellei peräti koko loppuelämän.
Hei! Olen käyttänyt aiemmin kyseistä lääkettä ja todella sivuvaikutuksena ensimmäisten viikkojen aikana oli lievä pahoinvointi. Meni kyllä ohi parin viikon jälkeen.
Minulla Sepram ei aihettanut painonnousua, Remeron sen sijaan kyllä.
Tuossa alempana joku Piitu kyseli tätä samaa, lue vaikka sieltä, ei millään pahalla. Minä oon syönyt tätä jo 8vuotta eikä kuulema, tai tunnu loppua näykyvän.
itse olen ollut jo pitkään tosi loppu,poikki,masiksessa,univaikeuksia jne ja alotin ti syömään juuri tätä sepramia ja lääkäri varoitteli sivuoireista ja mulla tuntuu niitä riittävän.paha olo kokoajan ja pahenee iltaa myöten ja suun kuivumista ja pyörryttääkin jne.mutta kuten sanottu ne menee ohi.kestän ne oireet jos vaan saisin itseni kuntoon ja sen elämäniloni takaisin!!!!!!!!!!!painonnoususta en ole kuullut että aiheuttaisi.tsempii sulle!
Itse aloitin sitte kuurin eilen. Hirveen paha olo, huimaus, tärinä, sydämentykytys, kai jonkinsortin paniikkikohtaus iski siihen pahan olon seuraksi ja piti lähteä kokeestakin pois ennen, ku ois saanu. Mulla toi paha olo sitte kuitenki helpotti ja tänään ei oikeestaan oo ollu paljon yhtään. Vähän paha olo tuli tunnin parin sisällä lääkkeen otosta, mut ei noin kamalaa. Johtu kyl varmaan siitäkin, et tänään vaan makasin lääkkeen oton jälkeen. Suukin kuivaa aina välistä.
Tsemppiä sullekin, toivottavasti sä saat elämäs kuntoon ja elämänilosta taas kiinni! :)
Ja kiitos muillekin vastauksista!