CDI-KONE

ONKO

SE TURBOKONE VAI DIESEL-MOOTTORI ILMAN TURBOA.
ESIM 108 TAI 110 CDI VITO-PAKETTIAUTO.

4

1655

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokke57

      Elektroninen yhteispaineruiskutus,palamisilma turboahdettua,kylä lähtee

    • että on

      tietenkin turbo.

      • tuc

        Mun mielestä "Common-rail Diesel Injection" eli cdi ei kerro suoraan, että koneessa on turbo. Kaikissa cdi-koneissahan turbo kyllä on, mutta se täytyy erikseen tietää.

        Eihän vaparidiiseleitä juuri enää valmisteta. Vitoistahan 108 D on ainoa vapari, 108 cdi on samantehoinen turbolla mutta ilman välijäähdytintä toisin kuin isonumeroisemmat.


      • tuc kirjoitti:

        Mun mielestä "Common-rail Diesel Injection" eli cdi ei kerro suoraan, että koneessa on turbo. Kaikissa cdi-koneissahan turbo kyllä on, mutta se täytyy erikseen tietää.

        Eihän vaparidiiseleitä juuri enää valmisteta. Vitoistahan 108 D on ainoa vapari, 108 cdi on samantehoinen turbolla mutta ilman välijäähdytintä toisin kuin isonumeroisemmat.

        Ei "diesel injection" vaan "direct injection" eli suoraan palotilaan suihkutus erotuksena vanhemmasta esikammiosuihkutustekniikasta.

        Todellakaan noista kirjaimista ei ahtaminen eikä turbo käy ilmi, mutta CDI meset on kaikki turboja ainakin tällä hetkellä. Kukaan ei kiellä sakua tekemästä turbotontakin CDI:tä.

        Master Eq


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2465
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2096
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe