MOi! Ostin hiireni eläinkaupasta eilen ja siellä ne olivat tottuneet juomaan kupista... Laitoin niille eilen vettä kuppiin ,mutta kun tulin tänää koulusta se oli täynnä puruja ja muuta likaa =( kävin ostamassa tänään niille juoma pullon ja ne eivät ole tajunneet jutun ideaa..? Hiirethän juovat aika vähän joten mistä tiedän ,että onko ne jo oppinut?
hiiren totuttaminen juomapullolle...?
just me
2203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eläimet kyllä haistavat veden ja osaavat hakea sitä sieltä mistä sitä tulee. ota kuppi pois päiväksi ja tarjoa sitä illalla, jos hiiret ryntäävät heti juomaan ne eivät todennäköisesti ole juoneet pullosta. anna niille vettä kupista vain iltaisin, ne pärjäävät illalla juomallaan vedellä seuraavaan kertaan, mutta janoisina osaavat kyllä etsiä vettä ja hoksavat juoda pullosta. meillä ei ainakaan ole koskaan tarvinut kuppiin tottuneita elukoita sen kummemmin opettaa, luonnossakin ne löytävät aina jostain vettä.
Onhan se hyvä että on huolissaan saavatko hiiret juotua, mutta kyllä ne sen oppivat. Itselläni on nyt juuri muutaman viikon vanha kanipoikue ja kyllä ne ovat hoksanneet mistä juoda. Eiköhän ne opi :)