kuivan ihon näpyt

Pesen iltaisin louis widmerin puhdistusgeelillä ja kosteutan humektanilla. Sama aamulla, mutta pesu pelkästään vedellä. Finnejä ei ole (kiitos roaccutanin), mutta ihoon tulee aina välillä pieniä punaisia kohoumia, ilmeisesti tulehtuneita ihohuokosia. Johtuukohan nuo kuivuudesta eli pitäisikö vaihtaa humektan esim aqualan l:ään, vai onko tuo puhdistusgeeli liian kuivattava, vaikka vaan kerran päivässä käytän.
Mielipiteitä?
2525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse en ole L W :iä ihonhoitotuotteissa käyttänyt, mutta en välttämättä ko. sarjasta itselleni tuotteita ihon puhdistamiseen valitsisikaan.
Humektan on aivan hyvää, mutta kokeilepa esim. Sebamedin pesupalaa. Ja niitä omegoja...
Itse olen reilut 2 kk käyttänyt moniomega-valmistetta, ja hankala sanoa yksinomaan sen vaikutuksesta ihoon, kun olen 5 kk syönyt diane nova-e-pillereitäkin, mutta ihosta on tullut todella hyvä. Tulehdusmaiset tilat ja ihon punoitus ovat hävinneet.

Äänestä

Minulla on erittäin pintakuiva sekaiho, käytän pelkästään Widmerin tuotteita. Puhdistusgeeli kyllä kuivattaa, se on tarkoitettukin ilmeisesti vähän rasvoittuvammalle iholle. Minä teen niin, että pesen aamulla puhdistusmaidolla ja kosteutan pulloon pakatulla "erittäin kevyellä emulsiolla". Illalla pesen puhdistusgeelillä (tehokkaampaa kuin emulsio meikatulle iholle) ja kosteutan hydroactive-emulsiolla, joka on vähän paksumpaa purkkiin pakattua tavaraa. Talvikuivaan ihoon laitan vielä purkkiin pakattua päivävoidetta yövoiteeksi, jos tarpeen. Tarpeen mukaan käytän kasvovettä, kuorintaa tai naamiota. Tällä satsilla ihoni pysyy siedettävässä kunnossa. Vaihtelen tuotteitten "paikkoja" tarpeen mukaan, enkä orjallisesti noudata sitä, mitä paketissa lukee. Olen joskus aikaisemmin kokeillut aqualania kasvoihin, ja siitä minulla kyllä tuli näppylöitä, ei mielestäni sopinut tarkoitukseen. Vartalolle se kyllä toimi ihan hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku kirjoitti:

Pesen iltaisin louis widmerin puhdistusgeelillä ja kosteutan humektanilla. Sama aamulla, mutta pesu pelkästään vedellä. Finnejä ei ole (kiitos roaccutanin), mutta ihoon tulee aina välillä pieniä punaisia kohoumia, ilmeisesti tulehtuneita ihohuokosia. Johtuukohan nuo kuivuudesta eli pitäisikö vaihtaa humektan esim aqualan l:ään, vai onko tuo puhdistusgeeli liian kuivattava, vaikka vaan kerran päivässä käytän.
Mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu