Alkoholi tuhoaa unen

Uniongelmainen

Olen huomannut kokemuksesta, että alkoholin juominen pistää uniryhmin sekaisin ei pelkästään seuraavaksi yöksi, vaan jopa 3-4 yöksi. Jouduin siis lopetamaan kokonaan alkoholin juonnin. Lopettamisen jälkeen olen nukkunut ihan normaalisti 9 yötä.

Silloin kun käytin unilääkkeitä (Imovan), niin huomasin myös, että jos on juonut, niin lääke ei auta yhtään, vaikka ottaisi tupla-annostuksenkin. Ohjeissa toki sanotaan ettei saa käyttää lääkettä jos on juonut.

Mitenkä te muut uniongelmaiset reagoitte alkoholiin?

5

1716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nukkumaija

      ainakin näin vanhemmalla iällä.Nukkumaan mennessä pulssi on nopea ja yöuni on katkonaista. Lisäksi vielä herään aamulla aikaisin. Ei hyvä.

      • ----------------

        Olen viimeiset 10 vuotta kärsinyt uniongelmista, viimeiset 2 vuotta on ollu pahimmat. Kun otan alkoholia ja tulen kotiin, nukahdan heti kun saan pääni tyynyyn. Kun en ota viinaa (arkisin), joudun turvautumaan 1-2 tenoxiin (20mg).

        Eli alkoholi nukuttaa minut paljon paremmin kuin unilääkkeet. Tosin alkoholia otankin sitten aika runsaasti. Ei haittaa vaikka olen baarissa juonut 10 kossubatteria, uni tulee silti, eikä vaikuta seuraavien öiden uniin millään lailla.


    • unilääke

      Alkoholin kanssa saa nukuttua erittäin hyvin. Se on kyllä totta että yhden yön eli krapula päivän nukun lähes aina todella huonosti.

    • tuurijuoppo

      En koskaan nuku humalassa hyvin. Uneen pääsee helposti, mutta yleensä uni jää muutamaan tuntiin. Ja vaikka enemmänkin kertyisi, unen laatu on selvästi huono. Vaiva tuntuu muuttuvan pahemmaksi iän myötä, toisaalta alkoholin sietokyky on kasvanut myös ja siten juon enemmän.

      Vielä hankalampaa on kuitenkin alkoholin pitkäaikaisemmat vaikutukset uneen. Nyrkkisääntönä voi sanoa, että niin monta iltaa kuin juo, yhtä monta yötä saa opetella nukkumista uusiksi. Jos vetää 3 iltaa peräkkäin, 3 ensimmäistä selvää yötä menee pyöriskellessä ja katkonaisella unella. Ja humalassa nukutut yöt tietysti jäävät huonoksi.

      Olen välillä miettinyt alkoholin käytön totaalilopetusta, pääasiassa unihäiriöiden takia mutta muistakin syistä. Se on kuitenkin sosiaalisesti erittäin vaikeaa Suomen kaltaisessa alkoholi-keskeisessä maassa, ja muutenkin alkoholille olen vähän perso. Katsotaan.

      • Uniongelmainen

        Hei Tuurijuoppo, kuvauksesi pätee täydellisesti minuunkin...tämän takia olen juotunut totaalilopettamaan oman juomiseni. Juhlissä juonkin täysin alkoholitonta olutta jota muuten voin lämpimästi suositella. Kaupasta löytyy vaikka mitä hyvä merkkejä.

        Ei ole minunkaan helppoa hyvästellä uskollista ystävää, herra Alkoholia, mutta kokanaishaitat ovat suuremmat kun hyöty/ilo, joten ei ole muuta vaihtoehtoa. Ja jos lapsuus on sujunut ilman alkoholia, niin kaipa se aikuisuuskin täytyy sujua ilman alkoholia. Jos ei suju, niin silloin on kyse alkoholismista, joka täytyisi joka tapauksessa lopettaa laittamalla korkki kiinni lopullisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      463
      6586
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      188
      3916
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      109
      2521
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2050
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1436
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1325
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1176
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      79
      1098
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      46
      1049
    Aihe