Minulla on nyt 2 kertaa stilon ajotietokone herjannut kyseistä asiaa käynnistettäessä. Kun koneen sammuttaa ja käynnistää uudestaan kaikki toimii eikä varoituksia ole. Molemmilla kerroilla auto on ollut samassa paikassa (lämpimänä parkkihallissa, vinosti keula koholla ja vasemmalle kallellaan, lattia siis viettää). Öljyä autossa on ylärajalle asti ja öljyn väri ja viskositeettikin on ihan normaali. Onko tuo jokin virheellinen anturisignaali joka on aiheutunut öljyn valumisesta (vrt. auton asento) vai pitäisikö huolestua?
low oil pressure, stop engine
fififififii
56988
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun käynnistät, anna keskusyksikölle pari sekuntia aikaa tarkistaa autosi. Virta päälle, varoitusvalot syttyvät, odota pari sekuntia ja käynnistä auto. Anturi voi olla herkempi kun auto on vasemmalle kallellaan. Tämän huomasin ainakin rata-ajossa oikealle kaartuvassa nopeassa mutkassa: öljyn vähyydestä tuli varoitus. Lisäsin maksimiin ja ongelma poistui.
Neljä tai viisi kertaa on mullakin ajotietokone saman viestin antanu ja jokaisella kerralla moottori on ollu vielä puolilämmin ja kylläkin ihan tasasella alustalla. Tolla virran pitämisellä päällä ei kyllä oo mun mielestä mitään vaikutusta koska testi tapahtuu vasta kun auto on jo käynnistynyt. Öljynpaineen varoitusvalo jää palaan kahdeksi-kolmeksi sekunniksi käynnistyksen jälkeen jollon ajotietokone antaa varoitutuksen. Autolla ajettu 40000 ja huolto lähestyy joten olen tullu siihen tulokseen että öljynsuodattimen venttiili päästää öljyt valuun öljypohjaan joten paineen nousu kestää pitempään. On muuten alkuperäinen suodatin.
Merkkisuodatin ei päästä itseään valumaan tyhjäksi...
Mulla MW100 tekee ihan samaa, joskin tuo herja pysyy näytöllä vain muutaman sekunnin ja sitten häviää itsekseen. En ole ikinä käyttänyt huollossa tuon takia, taitaa anturi vaan olla sen verran herkkä että huomaa heti että öljynpaine ei ole riittävä.
Jos ilmoitus ei häviä itsestään (eli tarvitsee sammutuksen ja uudelleenkäynnistyksen) ja jos öljynpaineen valo palaa myös, kävisin näyttämässä autoa huollossa. Todennäköisesti kyseessä on vaan yli-innokas tietokone, mutta eipä moista varoitustoimintoa turhaan ole autoon laitettu.
ex belingossani oli sama "vika". Kun käynnistin mäkiseisonnan jälkeen niin vilkuttu öljymäärän valoa kunnes öljy lähti kiertämään.
ajele rauhassa vaan.
ex priemra naputti oikein kunnolla hetken kylmäkäynnistyksen jälkeen kun pumppi ei kerennyt nostaa öljyjä vänttiilikoneistoon. (näin nissan miehet väitti)
hommaa muuten parhaimmat mobil 1 mitä saat.