mankeli jumissa

aapuaaa

hei, mankeloin pussilakanaa upon mankelilla ja lakana jäi jumiin, olen kuullut että sen saisi pois jonkun korjaajienkin käyttämän "vapautus" tekniikan avulla, tietääkö kukaan teistä miten kyseinen tekniikka toinii?? kiitos jo etukäteen!!

9

26358

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhtään mitään

      Onko sulla ns. automaattimankeli tai muuten uusi laite?
      Uusissa mankeleissa on rattaat muovia eikä ne kestä pussilakanan tai muun paksun tekstiilin mankelointia. Pussilakana pitäisi niiden käyttöohjeidenkin mukaan vain mankeloida läpi. Vanhat 30 v. vanhat vehkeet, jossa rattaat on rautaa, kestää kyllä.
      Minulla on Passeli automaattimankeli, kerran telasta nousi toine pää ylös ja toinen ei. Se olisi huoltomiehelle keikka. Hankinkin itselleni vanhan Rosenlewin ja mankeloin nykyään sillä. Uudemmalla mankeloin tyynyliinat.

    • Anonyymi

      Apua! Mulla jäi paksu lakana jumiin! Nykäisemällä ei lähde. Kyseessä vanha upon mankeli

      • Anonyymi

        Sama paksulla pyyhkeellä


      • Anonyymi00008

        Sama täällä apua!!


    • Anonyymi

      Mankeli jumissa

    • Anonyymi

      Hei
      Sain jumin korjattua Upon mankeli tyyppi B0010-A5A seuraavasti. Ota mankeli pois verkkovirrasta. Käänna mankeli nurin ja avaa oikea päätysuojus vetämällä jaltapeista.
      Päällimmäisenä on hihnapyörä, jota kääntämäällä voimakkaasti myötäpäivään mankelin telat pyörivät aukipäin ja lakana vapautuu. Tarkasta samalla , että kaikki muoviset hammasrattaat ovat kunnossa, muuten on huollon paikka. Huom. Päätyä avattaessa kannen yläosa on kiinni onnettomilla kannen mupovitapeilla, jotka todennäköisesti poikkeavat avattaessa. Homman voi korjata vaikka teipppaamalla yläosa mankelin kanteen tai poraamalla sitä varten pari ruuvin reikää korvaamaan tapit. Huom2. Avaa samalla pohjassa oleva peltisuojus ja imuroi vuosien pölyt mankelin sisältä.. Huom3. Myös mankelin toisen pään voi avata samoin ja tarkastaa, että siellä olevat muoviset hammasrattaat ovat kunnossa.

      • Anonyymi

        Kiitos paljon tästä vinkistä! Toimii 😊


    • Anonyymi

      miksi mankeloitava lakana menee lopussa vinoon?

    • Anonyymi00009

      En ole ikinä ymmärtänyt mikä idea on lakanoiden mankeloinnissa. Eikö olis järkevämpää ostaa lakanoita, jotka on tehty materiaalista, joka ei rypisty ja / tai siliää itsestään? Eihän mitkään lakanat pyssy mankeloituina kuin hetken, koska heti kun ne on punkassa ja lähöät itse niiden päällä ja välissä niin eihän ne enää sitten täysin sileinä pysy. Viimeistään ekan nukutun yön jälkeen on ihan yks ja sama on ko ne lakanat käynyt mankelissa vai ei. Ihan turhaa hommaa siis.Porukoillani oli mankeli, mutta harvon nekään sitä käytti ja ite en ole moita viitsinyt hankkia eikä sille olisi tilaakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      228
      694
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      597
    Aihe