mankeli jumissa

aapuaaa

hei, mankeloin pussilakanaa upon mankelilla ja lakana jäi jumiin, olen kuullut että sen saisi pois jonkun korjaajienkin käyttämän "vapautus" tekniikan avulla, tietääkö kukaan teistä miten kyseinen tekniikka toinii?? kiitos jo etukäteen!!

13

26586

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhtään mitään

      Onko sulla ns. automaattimankeli tai muuten uusi laite?
      Uusissa mankeleissa on rattaat muovia eikä ne kestä pussilakanan tai muun paksun tekstiilin mankelointia. Pussilakana pitäisi niiden käyttöohjeidenkin mukaan vain mankeloida läpi. Vanhat 30 v. vanhat vehkeet, jossa rattaat on rautaa, kestää kyllä.
      Minulla on Passeli automaattimankeli, kerran telasta nousi toine pää ylös ja toinen ei. Se olisi huoltomiehelle keikka. Hankinkin itselleni vanhan Rosenlewin ja mankeloin nykyään sillä. Uudemmalla mankeloin tyynyliinat.

    • Anonyymi

      Apua! Mulla jäi paksu lakana jumiin! Nykäisemällä ei lähde. Kyseessä vanha upon mankeli

      • Anonyymi

        Sama paksulla pyyhkeellä


      • Anonyymi00008

        Sama täällä apua!!


    • Anonyymi

      Mankeli jumissa

    • Anonyymi

      Hei
      Sain jumin korjattua Upon mankeli tyyppi B0010-A5A seuraavasti. Ota mankeli pois verkkovirrasta. Käänna mankeli nurin ja avaa oikea päätysuojus vetämällä jaltapeista.
      Päällimmäisenä on hihnapyörä, jota kääntämäällä voimakkaasti myötäpäivään mankelin telat pyörivät aukipäin ja lakana vapautuu. Tarkasta samalla , että kaikki muoviset hammasrattaat ovat kunnossa, muuten on huollon paikka. Huom. Päätyä avattaessa kannen yläosa on kiinni onnettomilla kannen mupovitapeilla, jotka todennäköisesti poikkeavat avattaessa. Homman voi korjata vaikka teipppaamalla yläosa mankelin kanteen tai poraamalla sitä varten pari ruuvin reikää korvaamaan tapit. Huom2. Avaa samalla pohjassa oleva peltisuojus ja imuroi vuosien pölyt mankelin sisältä.. Huom3. Myös mankelin toisen pään voi avata samoin ja tarkastaa, että siellä olevat muoviset hammasrattaat ovat kunnossa.

      • Anonyymi

        Kiitos paljon tästä vinkistä! Toimii 😊


    • Anonyymi

      miksi mankeloitava lakana menee lopussa vinoon?

    • Anonyymi00009

      En ole ikinä ymmärtänyt mikä idea on lakanoiden mankeloinnissa. Eikö olis järkevämpää ostaa lakanoita, jotka on tehty materiaalista, joka ei rypisty ja / tai siliää itsestään? Eihän mitkään lakanat pyssy mankeloituina kuin hetken, koska heti kun ne on punkassa ja lähöät itse niiden päällä ja välissä niin eihän ne enää sitten täysin sileinä pysy. Viimeistään ekan nukutun yön jälkeen on ihan yks ja sama on ko ne lakanat käynyt mankelissa vai ei. Ihan turhaa hommaa siis.Porukoillani oli mankeli, mutta harvon nekään sitä käytti ja ite en ole moita viitsinyt hankkia eikä sille olisi tilaakaan.

      • Anonyymi00010

        Mankelointi ”sitoo” kuituja ja vähentää huomattavasti vaatepölyä. Astmaatikoille ja esim. pöly allergisille hyvä🙂


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Mankelointi ”sitoo” kuituja ja vähentää huomattavasti vaatepölyä. Astmaatikoille ja esim. pöly allergisille hyvä🙂

        No voihan se tietysti vähän tohon auttaa. Jos kankaassa on irtonaista pölyä ja kuituja niin niiden kankaaseen kiinni litistäminen mankelilla on kuitenkin sanoisinko purkkaratkasu. Eikä tolla kyllä voi mankelin käyttöä tai hankkimista perustella. Paljon parempi ratkasu on kuivata pyykit kuivausrummussa, joka kerää märissä pyykeissä pesun jäljiltä kiinni olevat irtonaiset kuidut, pölyn ja muun nukan. Kuivausrummun suodattimeen kertyvästtä nukasta noin 90% on kaikkea muuta nukkaa kuin kuivausrummun pyykeistä irti kuluttamaa nukkaa. 90% kaikesta siitä suodattimeen kertyvästä nukasta oli jo irtonaista nukkaa jo ennenkuin edes laitoit ne pyykit kuivausrumpuun. Se nukka vain oli tarttuneena märkiin pyykkeihin. Jos kuivaisit samat pyykit narulla se nukka jäisi niihin pyykkeihin ja narukuivauksenjälkeen se nimenomaan pölisisi pitkin kämppää. Kuivausrummun käyttäminen vähentää pölyn ja kuitujen pölisemistä pyykeistä paljon enemmän kuin mankelointi. Kuivausrumpu siis vähentää myös allergikkojen ja astmaatikkojen oireita paljon enemmän. Mankeloiduissa pyykeissä on edelleen kiinni niitä irtonaisia kuituja ja irtonaista pölyä, mutta kuivausrumpu olisi kerännyt sen talteen pyykeistä.

        T. miksuh


      • Anonyymi00012

        Jep. Ei itsellänikään olisi tilaakaan mankelille jalustoineen.

        T. miksuh


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Jep. Ei itsellänikään olisi tilaakaan mankelille jalustoineen.

        T. miksuh

        Munkin porukoilla oli aikanaan mankeli, mutta niilläkin se oli enimmäkseen tyhjän panttina. Itselläni sellainen ei edes mahtuisi järkevästi mihinkään ja muutenkin pidän koko laitetta täyin turhana täysin samoista syyistä.

        T. miksuh


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe