Nykyään monissa veneissä peräpeili on osa kantta eikä runkoa, niinkuin perinteisesti on tehty. Peräpeiliin kuitenkin kohdistuu mekoisia voimia. Mm. runngon kiertyminen ja peräharuksen veto, avomeren sortuvat aallot jne. Mahtaakohan tästä aiheutua ongelmia pitkällä juoksulla. Rungon ja kannenvälisen sauman "irvistäminen" harvemmin upottaa venettä kovin nopeasti, paitis jos sauma irvistää peräpeilin alaosasta. Näppituntumalta tuntuisi siltä, että rungon osaksi laminoitu peräpeili on ratkaisevasti vahvempi. Vaikka saumassa olisi liimaa, tarttuu liima vain laminaatin pintakerrokseen. Aivan samoin, jos lasikuidun annetaan välillä kovettua ja sitten jatketaan laminointia, niin rakenne ei ole yhtä vahva kuin kerralla laminoitu (kuidut yhdistävät rankenteen). Valmistusteknisesti peräpeili on helpompi toki tehdä osaksi kantta kun ei tule niin "tiukkaa" sisäkulmaa laminoitavaksi.
Mitenkähän?
Pohdiskelija
4719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tiesitkö, että suuri osa vähänkään isommista (ainakin 30-jalkaisia tehdään jo näin) purjeveneistä tehdään siten, että runko on kahdessa osassa? Koko köliviivaa pitkin menee siis sauma, jonka pettäminen taitaa olla kertaluokkaa pahempi juttu.
Jotta runko perälautoineen voitaisiin laminoida kokonaisena, pitää kaikkien pintojen "aueta" ylös. Toisin sanoen perälaudan on oltava, ainakin hiukan, taaksepäin kallellaan, jotta laminointi ja irroitus muotista olisi mahdollista.
80-luvulta lähtien perälaudat ovat olleet "väärään" suuntaan kallellaan ja nykyään niiissä on vielä uimatasotkin. Aivan mahdotonta on siis tehdä yhtenäinen runko.
Joakim väitti:"Jotta runko perälautoineen voitaisiin laminoida kokonaisena, pitää kaikkien pintojen "aueta" ylös. Toisin sanoen perälaudan on oltava, ainakin hiukan, taaksepäin kallellaan, jotta laminointi ja irroitus muotista olisi mahdollista."
Höpö höpö. Muottihan voi olla kahdesta tai useammasta osasta koostuva. Eli muotista irrotettaessa irrotetaan ensin peräpeilin osuus ja sitten muut. Toki tämmöinen muotti on kalliimpi tehdä ja käyttää.
Palapelimuotit ovat toki mahdollisia, mutta taloudellisesti on huomattavan paljon edullisempaa ratkaista sauman kestävyys. Terävän kulman käsinlaminointikaan ei ole niitä yksinkertaisimpia tehtäviä, vaikka alipainesäkit teollisessa tuotannossa helpottavatkin ilman poistoa.
Mutta kun perehdyt hyvin tehtyjen veneiden pojarakenteeseen sisäpuolella venettä huomaat, että puoliskot liittyvät toisiinsa jos jonkilaisilla tukiraneteilla ja jäykisteillä. Peräpeili on enemminkin tyyliin "bolt on". Pidemmmän päälle laittaa kyllä rakenne epäilyttämään. Sisäpuolelle muodostuu vieläpä tuotannollisesti hankala ahdas kulma.