Sattui silmään aika osuva aforismi:
"Jokaisen on itse ylipainonsa kannettava"
Siinä se on, jokainen valitsee itse taakkansa ja sen seuraukset. Ei ole pakko olla ylipainoinen jos ei sairaus tms pakota. Muu on oma valinta, jos kukaan ei sido käsiäsi ja tunge ruokaa suuhun yli kulutuksen.
jeps, jään odottamaan teidän selityksiänne tyyliin: miten isot luut painaa ja raskas työ rassaa, vaimo tekee liian hyvää ruokaa ja kyläreissuja on likkaa. Seli-selii-läskinä on niin kivaa olla?
hyvä aforismi
11
1499
Vastaukset
Jostain tuli luettua seuraavanlainen mietelmä:
"Kuinkahan isoksi pitää tulla, jotta saa oman postiosoitteen?"
Minua ainakin huvitti.- -nörtti
Ehkä sinäkään et vielä ole tarpeeksi iso ihan ikiomalle postiosoitteelle mutta mikä estää tekemästä nettisivuja vaikka kuvien kera! Vai pakoiletko valokuvaa? No, joku yksityisyys sinullekin suotakoon. Aika avoin olet jo tuolla aikaisemmin ollut.
-nörtti kirjoitti:
Ehkä sinäkään et vielä ole tarpeeksi iso ihan ikiomalle postiosoitteelle mutta mikä estää tekemästä nettisivuja vaikka kuvien kera! Vai pakoiletko valokuvaa? No, joku yksityisyys sinullekin suotakoon. Aika avoin olet jo tuolla aikaisemmin ollut.
Miksi sitä nyt valokuvaa erityisesti pakoilemaan. Itse tykkään valokuvaamisesta ja en tosiaankaan lähde karkuteille kun joku ottaa valokuvaa. Kumma kun kukaan ei ilmoittanut meikäläistä siihen Nelosen Kesäsika-äänestykseen :)
- skäribo
Siksi vähän ihmettelenkin, miksi joitakin niin kauheasti rassaa toisten ylipaino. Kun tosiaan sinun ei tarvitse kuin omat lihasi kantaa.
- noin mene,
koska joutuessasi sairaalan vuoteeseen liikuntakyvyttömämä ,se on kyllä joku muu,joka joutuu sinunkin ylipainoasi nostelemaan ja siirtelemään. Yleensä huonosti palkattu perushoitaja tai sairaala-apulainen. Ylipainosta johtuvan sairastamisen kulut sitten kannamme me veronmaksajat. Aivan tavallinen umpparileikkauskin tulee ylipainoisen kohdalla maksamaan normaalia enemmän, koska haavan paraneminen kestää kauemmin. Tunnen eräänkin naisen,jonka lapsi on pian 10-vuotias,mutta keisarinleikkaushaava ei ole parantunut vieläkään. Laardikerros ei enää umpeudu.
Kuulisittepa mitä kirurgit sanovat joutuessaan leikkaamaan läskimahojanne. - skäribo
noin mene, kirjoitti:
koska joutuessasi sairaalan vuoteeseen liikuntakyvyttömämä ,se on kyllä joku muu,joka joutuu sinunkin ylipainoasi nostelemaan ja siirtelemään. Yleensä huonosti palkattu perushoitaja tai sairaala-apulainen. Ylipainosta johtuvan sairastamisen kulut sitten kannamme me veronmaksajat. Aivan tavallinen umpparileikkauskin tulee ylipainoisen kohdalla maksamaan normaalia enemmän, koska haavan paraneminen kestää kauemmin. Tunnen eräänkin naisen,jonka lapsi on pian 10-vuotias,mutta keisarinleikkaushaava ei ole parantunut vieläkään. Laardikerros ei enää umpeudu.
Kuulisittepa mitä kirurgit sanovat joutuessaan leikkaamaan läskimahojanne.Minun ylipainoni?
- jaadajaadajaada
Ainoat, jotka tällä palstalla ovat selitelleet lihavuutensa syyksi muuta kuin omaa syömiskäyttäytymistään, olette te itsestäänselvyyksien jankuttajat, jotka jo laitatte sanatkin valmiiksi suuhun lihaville. Te vaalitte tuota kuvaa lihavista selittelijöistä, eivät lihavat itse. Tälläkin palstalla lihavat tunnustavat syövänsä liikaa, lähinnä he pohtivat mistä löytää motivaatio tottumustensa muuttamiseen.
- ainoastann konkreettisesti?
Onko tullut mieleen, että ko. aforismi voisi tarkoittaa paljon muutakin kuin mitä siinä lukee? Aforismihan voi olla myös vertauskuvallinen, eli siinä ei välttämättä tarkoiteta ylipainolla lihavuutta, vaan kaikkea, mitä ihminen on elämänsä aikana "taakakseen" saanut.
- .............
Nobody can tell ya;
There's only one song worth singin'.
They may try and sell ya,
'cause it hangs them up
to see somone like you.
But you've gotta make your own kind of music
sing your own special song,
make your own kind of music even if nobody
else sing along.
- ollaite
läski
- tyynekaarina
"Mitäpä muuta pahuus on kuin hyvyyttä, jota piinaa sen oma nälkä ja jano?"
"Pelot ennustavat kohtaloamme"
Täällä törmään näiden ajatusten kuvaamiin kirjoittajiin.
"Oma pelko on vaikea paettava" ;D tyynekaarina
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku294987Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova611849HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1091784- 1081628
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel281423Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p219872- 71871
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.40754- 53752
Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen53749