Irlantilaisen tutkimuksen mukaan jo kolme koiraa samassa taloudessa on liikaa. Silloin yksittäiset koirat jäävät vähemmällä huomiolle, eivätkä ne elä onnellista elämää. Oisko noin?
Jo kolme koiraa on liikaa
Tutkittu on
111066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
yleensä koira otaa yhden "lemppari" ihmisen vaikka kaikista pitääkin.Ja useimin käy niin että kaikki koirat ottaa saman Pomon/lemppari ihmisen.Käytännössä koirat ovay koiria..sama ajatusmaailma niillä on näiden sääntöjen suhteen.Ihmisen on vaikea huomata kuka niistä kärsii ja jää vähemmälle huomiolle.Se voi olla se kaikista rauhallisin koira joka ei vaan uskalla tulla...mutta tämä ei ole ainut millä tavoin alempiarvoinen kärsii..
Sissi ja emänsä Tintti kuten Jussikin ovat minun koiriani. Emppu-Eemeli, Fanny ja Lilli-Putti meidän molempien. Jokainen niistä saa samalla tavalla huomiota osakseen.
jos ystävällisesti linkittäisit k.o. tutkimuksen tänne meidän muidenkin ihmeteltäväksi.
Sillä en usko koko juttua.
no meillä taitaa tuon tutkimuksen mukaan sitten olla liikaa liikaa liikaa, kun niitä on 9 ;=)).
On tosin ihmisiä, joille se yksikin koira on täysin liikaa!
voinut jättää vastauksesi ...ilman tuota nälvintää...?
et ole täydellinen ja ainoa koiranomistaja täällä!!
ei se ollut mitään nälvintää, vaan ihan puhdas totuus!!
ja on sit niitä jotka ei tajua että 1 tai sit yhdeksän on liikaa ja kukas siitä kärsii...koirat.Olisi joskus hyvä niitä seurailla ei vain päästää keskenään ulkoilemaan pihalle
ja lisäksi on olemassa ihmisiä, jotka omia kuvitelmiaan pitävät täysinä totuuksina...olet siitä mainio esimerkki!!
Katsos kun sellaista ei vielä milloinkaan ole tapahtunut, että meillä koirat olisivat päikseen ulkoilleet!!
Varsin omituista jauhantaa sulla on kyllä!!!!
tietenkään täällä tunnusta etä koirasi pihalla keskenään ulkoilisivat..issuuu nyt taisi pikku valhe päästä,eikös?
Tänne vain kaikki nyt toljottamaan, miten meillä koirien kanssa touhutaan, niin sittenpä on selvitetty tuokin puppus valheeksi!
Jos sulla on jotain ongelmaa takaraivossas, niin pistä postia tulemaan: [email protected]!
Ja jos ei ole, niin pidä se nenäs alla oleva viiva kiinni ja kädet taskussa!!!
olen sitä mieltä, etei koiraa saisi pitää ainoana koirana. Jokaisen lajin paras ystävä on oma lajitoveri, jos annetaan mahdollisuus.
Eivät koirat ihmistä kaipaa, vaan laumaa. Niille vaan ei anneta mahdollisuutta elää koiralaumassa, joten ihmislauma on sitten korvike.