Otimme akaattikotilon, joka asustaa 60 litran akvaariossa, jota eläintarvikekauppias suositteli. Nyt se vaan ei meinaa millään pysyä siellä, vaan noista lasikannen aukoista on jatkuvasti lähdössä huitelemaan. Onko vinkkiä, miten ne voisi tukkia, muutoin joudun vahtimaan varmaan koko yönä sitä. Akvaarion levyissä on kolmessa kulmassa se reikä. Mikään verkko ei liene hyvä ratkaisu?
Olen jo lisännyt turvetta, josko olisi päässyt liian kosteaksi tuo pohja, herkkuja olen antanut, ja niillä sain jo kerran sen vaihtamaan suuntaa ja palaamaan alas vapaaehtoisesti. Mutta kun hetkeksi huoneesta poistuin (ehkä vartiksi), niin johan oli taas pää ulkona reiästä.
Ja minä kun luulin, että kotilo olisi helppohoitoinen, mutta kyllä tuota saa enemmän vahtia kuin kahta koiraamme. Tosin kyllähän se on yllättävän hauska otus myös.
Auttakaa aloittelijaa
5
381
Vastaukset
- minäff
Tuki reiät esimerkiksi läpinäkyvällä teipillä. Niin minä olen tehnyt ja hyvin onnistui. Tuo kiipeileminen kuuluu akaattikotilon luonnolliseem käyttäytymiseen eikä sitä tarvitse estää. Minusta sinun kannattaisi sitten kun olet tukkinut reiät hommata pari kaveria akaattikotilollesi sillä paremmin ne viihtyvät kavereiden kesken ja saisi sekin jotain muutakin tekemistä kuin syöminen. Minusta akaattikotilot ovat erittäin helppohoitoisia eläimiä kunhan asiat ovat kohdallaan eivätkä ne pääse karkuun tuollaisista reijistä.
- minäf
Ja kun akaattikotioiden terrassa ei ole mitään liian suurta reikää ei niitä tarvitse vahtia ollenkaan ja ovat paljon helppohoitoisempia kuin koirat. Kunhan muistat laittaa hoito-luukun kiinni.
- vivi joka ei jaksanut kirja...
vain verkko.Itselläni terran kansi on puoliksi lasia ja puoliksi verkkoa.Verkkoon voi vaikka laittaa jonkinlaiset painot että sitä ei pysty työntämään pois
- cat70
suosittelen verkkoa. jos tukit kaikki reiät niin mistäs se kotilo saa happea? Kyllä nekin hengittää, eikä pienen terran happi riitä kauan jos ei ole kunnon ilmanvaihtoa. Ja haistakin se alkaa helpommin umpinaisessa.
- aloittelija taas
Soitin eilen aamulla eläinkauppaan, ja olivat sitä mieltä, että tosiaan ilma ei kierrä tarpeeksi, eli happea haukkailee. Hätäratkaisuna Nostin apukeppien avulla noita kansia, ja nyt lähden hankkimaan kunnollista verkkoa. Kotilo rauhoittuikin, kun lisäsin ilman kiertoa.
Hassua, että sieltä mistä kotilon tarvikkeet hankin, sanottiin, että kannet voi hyvin olla paikallaan. Taitaa olla parempi asioida tästä lähtien siellä toisessa paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1486362Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto735274Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1262530Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12058Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191436- 811228