Otimme akaattikotilon, joka asustaa 60 litran akvaariossa, jota eläintarvikekauppias suositteli. Nyt se vaan ei meinaa millään pysyä siellä, vaan noista lasikannen aukoista on jatkuvasti lähdössä huitelemaan. Onko vinkkiä, miten ne voisi tukkia, muutoin joudun vahtimaan varmaan koko yönä sitä. Akvaarion levyissä on kolmessa kulmassa se reikä. Mikään verkko ei liene hyvä ratkaisu?
Olen jo lisännyt turvetta, josko olisi päässyt liian kosteaksi tuo pohja, herkkuja olen antanut, ja niillä sain jo kerran sen vaihtamaan suuntaa ja palaamaan alas vapaaehtoisesti. Mutta kun hetkeksi huoneesta poistuin (ehkä vartiksi), niin johan oli taas pää ulkona reiästä.
Ja minä kun luulin, että kotilo olisi helppohoitoinen, mutta kyllä tuota saa enemmän vahtia kuin kahta koiraamme. Tosin kyllähän se on yllättävän hauska otus myös.
Auttakaa aloittelijaa
5
374
Vastaukset
- minäff
Tuki reiät esimerkiksi läpinäkyvällä teipillä. Niin minä olen tehnyt ja hyvin onnistui. Tuo kiipeileminen kuuluu akaattikotilon luonnolliseem käyttäytymiseen eikä sitä tarvitse estää. Minusta sinun kannattaisi sitten kun olet tukkinut reiät hommata pari kaveria akaattikotilollesi sillä paremmin ne viihtyvät kavereiden kesken ja saisi sekin jotain muutakin tekemistä kuin syöminen. Minusta akaattikotilot ovat erittäin helppohoitoisia eläimiä kunhan asiat ovat kohdallaan eivätkä ne pääse karkuun tuollaisista reijistä.
- minäf
Ja kun akaattikotioiden terrassa ei ole mitään liian suurta reikää ei niitä tarvitse vahtia ollenkaan ja ovat paljon helppohoitoisempia kuin koirat. Kunhan muistat laittaa hoito-luukun kiinni.
- vivi joka ei jaksanut kirja...
vain verkko.Itselläni terran kansi on puoliksi lasia ja puoliksi verkkoa.Verkkoon voi vaikka laittaa jonkinlaiset painot että sitä ei pysty työntämään pois
- cat70
suosittelen verkkoa. jos tukit kaikki reiät niin mistäs se kotilo saa happea? Kyllä nekin hengittää, eikä pienen terran happi riitä kauan jos ei ole kunnon ilmanvaihtoa. Ja haistakin se alkaa helpommin umpinaisessa.
- aloittelija taas
Soitin eilen aamulla eläinkauppaan, ja olivat sitä mieltä, että tosiaan ilma ei kierrä tarpeeksi, eli happea haukkailee. Hätäratkaisuna Nostin apukeppien avulla noita kansia, ja nyt lähden hankkimaan kunnollista verkkoa. Kotilo rauhoittuikin, kun lisäsin ilman kiertoa.
Hassua, että sieltä mistä kotilon tarvikkeet hankin, sanottiin, että kannet voi hyvin olla paikallaan. Taitaa olla parempi asioida tästä lähtien siellä toisessa paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku294987Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova621862HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1091784- 1111650
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291484Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p220886- 71881
Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen53769Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.40764- 53762