Miten saatte vauvanne syömään karkeampaa ruokaa? Meillä neiti 6,5kk ei suostu syömään nuita 5-6kk soseita, yökkäilee vain. 4kk aloitettu soseet, että tottunut on ainakin itse soseisiin, mutta vähänkin jos on isompia "paloja", niin suu pysyy kiinni, tai yökkäilee..Pakkohan noita olis kohta syödä, ei kai kovin pitkään pärjää noilla 4kk vetisillä soseilla?
Niin, ja meillä ei maistu mikään hedelmäkään, puistelee päätä, on kai väkevää. Muilla tällaista? Kiitos vastaajille:)
Niin, ja meillä ei maistu mikään hedelmäkään, puistelee päätä, on kai väkevää. Muilla tällaista? Kiitos vastaajille:)
Vastaukset 8
Vanhimmat
varsinaisesti kai suositella kun vasta 8kk ylöspäin? Mun mielestä ei oo vielä mitään kiirettä.
Meillä poika 9kk, ja neuvolantäti sanoi, ettei haittaa vaikkei vielä syökään noita karkeampia. Aina välillä tarjoan, jossei kelpaa niin ei sitten. Kokeilen taas myöhemmin. :)
neidillekään, ikää 6 kk. Samalla tavoin aloitettiin 4 kk syömään soseita ja niitä syö hyvin edelleen. Mutta karkeimpia kun yrittää antaa, niin tyttö alkaa yskimään ja yökkäilemään. Yritän antaa maitoa päälle, mutta ei auta, sama juttu, lopulta hermostuu. Hedelmäsoseet meillä kyllä menee, persikka ja päärynä ovat lemppareita.
Uskoisin silti, että kyllä meidänkin vauvat oppivat karkeampaa ruokaa syömään. Oppiminen vie aikaa ja jokainen omassa tahdissaan :)
Aurinkoista syksyä!
vaikka ei söisikään, mutta tarjoaa aina niitä kumminkin. Eikä kannata hermostua, vaikka ei mitään syökään. Meillä oli ihan sama juttu alkuun, että kaikki vähänkin isommat palat heivattiin pois suusta, mutta kyllä se siitä vähitellen lähti sujumaan. 8 kuisena ei enää tarvinnut mössätä esimerkiksi riisiä ollenkaan, vaan se meni kanamurujen kanssa ihan yökkimättä alas.
Niin ei se kyllä tuossa iässä tartte vielä syödä karkeampaa ruokaa.. Onkos vielä hampaatkaan tulleet millä pureskella..?
Meillä poika 10 kk, vasta kaksi hammasta alhaalla. Ei syö esim. noita 8 kk ikäsille tarkotettuja purkkiruokia, niissähän on aika isoja ne palaset.. Syödään itse tehtyä, ei mitään kunnon palasia, aivan pieniä murusia (riisin kokosia..(?)). Niin ja sama yökkäysreaktio tulee jos yrittää pistää isompia palasia. Syö kyllä esim maissinaksuja ja keksejä sellasina pikku palasina, ne sulaa mukavasti suuhun..ja porkkanaa ihan pienenä raasteena.
Meillä neuvolassa sanottiin että pitäs syödä jo palasia...ja pah! En kyllä ala pakolla syöttämään pojalle ruokaa mitä se ei yksinkertaisesti vielä osaa syödä! Eiköhän tuo opi jossain vaiheessa niitäki syömään.. En jaksa kyllä tuollasella stressata.. Olen vain tyytyväinen että se ruoka edes jossain muodossa maistuu! :)
Eikös 5-6 kk ikästen purkkiruuat ole vielä aivan sellasta "mössöä"..? Siis ei yhtään palasia. Ainaki mitä ite oon ostanu niin ne on just sellasia mistä et palasia löydä..
Meillä on neljäs hammas tulossa. En tiedä tuon pureskelun suhteen auttaako vielä nuin vähäinen määrä. Kyllä ne 5-6kk soseet on "paksumpia" ja karkeampia kuin 4kk kasvis- hedelmäsoseet. Koska tuo liha-kala-kana ruoka sitten olisi tarpeellista ravonnon kannalta aloittaa? 4kk soseissa on vain kasvista, ja vaikka itse tekisi niin ei kai kalaa/lihaa tms. saa niin hienoksi? Meillä kun yökkäily alkaa jo ihan tosi pienistä muruista. Noh kaikki kai sitten aikanaan. Pitää vain kärsivällisesti aina yrittää tarjota..
Joo kärsivällisyyttä se kyllä vaatii..kokemusta on! :) Mutta eiköhän se sinunki pikkunen sitte aikanaan opi niitä "ruokasempia" ruokia syömään.. Jos nyt oikein muistan niin sitä lihaa suositellaan alkaa syömään just joskus 6/7 kk kieppeillä. Tsemppiä oikeasti ja toivotaan parasta! :)
Oletko kokeillut laittaa vähän maitoa ruuan sekaan? Just siinä ennenku alat syöttämään niin laita vähän lämmintä maitoa. Jos näin tuntuisi "tutummalta" ruualta ja jos vaikka maistuis..
Niin ja meillä aikoinaan poitsulle kelpas näistä 5-6 kk purkkiruuista vain piltin kasviskinkkuherkku. Kantsii kokeilla!
että piltin liharuuat ovat niin hienojakoisia, että kelpasivat meidän herralle. muut ovat sen verran paksumpaa tavaraa, että oli hankalaa niellä niitä, mut kun vähän tirautin maidolla laimentaa, niin meni paremmin.
Kannattaa tosiaan tarjota vaan sitkeästi.
Meilläkin alussa oksennettiin kun kökkäreisempää sai, mutta sitten vähän haarukalla hienonsin isompia palasia ja sekaan laitoin niitä 4-5kk soseita, niin hienosti laski. Edelleen hienonnan pikkuisen isompia kökköjä (ei ole vielä hampaat puhjenneet), mutta nyt menee alas jo kökköisempikin! Lapsi 8kk.