kumpaako suosittelisitte englanninspringerspanielin tyttö pennulle?
panta vai valjaat??
....
101694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jaa...saat varmasti vastauksia suuntaan tai toiseen sillä oikeata tapaa ei ole.
Itse olen käyttänyt pennuillani aina pantaa. Valjaat ovat meillä jäljestystä varten.
Muuten aina panta tai noutajatalutin.
Pennut saavat aina liikkua paljon vapaana ja hihnassa sitten opetellaan kävelemään nätisti.
juu, niin vähän arvelinkin... Satuin vain lukemaan yhdestä kirjasta, kirjoittaja oli sitä mieltä että valjaat olisi ehdottomasti paremmat ja turvallisemmat(!?) spanielille. Olisin halunnut kuulla onko se vain kirjoittajan oma kanta asiaan ja onko muut spanieli omistajat käytännössä todenneet jomman kumman paremmaksi?
asiasta toiseen, kovin on hiljaista ainakin toistaiseksi täällä spanieli palstalla... :(
Meillä EES käyttää valjaita. Pantaa käytti ennen, mutta valjaat on hienommat. ;) No joo, eikun ajattelin niiden oleva mukavammat päällä ja jos tarvitsee koiran suuntaa äkkiä muuttaa remmistä vetäen, niin eipähän ainakaan mene niskat nurin.
Muuten meillä aivan sama kumpia käyttää. Olen opettanut koirani kulkemaan hihnassa rauhallisesti. Tosin aluksi meillä oli vain panta opetteluvaiheessa... Ja ehkäpä sillä saakin jotenkin paremman kontaktin koiraan(?) en tiedä.
Mutta jos joskus aikoo harrastaa koiransa kanssa jotain vetolajia, esim. koirajuoksua tms. ei kannata valjaita käyttää normaaleilla lenkeillä. Koiran täytyisi oppia yhdistämään valjaiden päällelaittaminen vetämiseen, mitä ei tietenkään kävelylenkeillä toivota.
Kirjoitinkohan ihan sekavia...?
Täytynee käydä muilla koirapalstoilla mainostamassa spanielit-ryhmää, kun täällä on tosiaan hiljaista!
Kyllä valjaat ovat turvallisemmat, aina voi tulla tiukka tilanne eteen ja joko koira tai remmin toisessa päässä oleva tekee arviointi virheen, ja sitten voi sattua. Spanielit ovat kuitenkin aika vilkkaita. Meillä tuli cockeri valjaistakin läpi, mutta siihen ehtii reagoimaan kun taas pannasta pääsee helposti läpi.
Enkä ymmärrä valjaiden ja flexien vihaajia, sillä ainakin oma koirani osaa kävellä kauniisti vetämättä vierellä, vaikka on ollut pennusta lähtien valjaat ja flexi. Mutta sitten metsikössä voikin kulkea vapaammin eikä minun tarvitse rämpiä ihan joka kohdassa koiran vierellä.
Ainakin itse haluaisin mieluummin valjaat kuin pannan. Välillä tuolla ulkona näkee näitä nahkapannan ja -remmin omistaja koirineen, niin kyllä pahaa tekee kun sitä mustia sitten revitään ja nyitään kun "opetetaan" kulkemaan vierellä.
on molempiin suuntiin.
Oma kasvattajani käski ottaa Fiskarsit käteen katkoa valjaat,sillä hän on sitä mieltä,että koiran on opittava heti alkuun kulkemaan kaulapannassa.
Meiltä löytyy molemmat ja ainakin tuolla pienemmällä käytän välillä valjaita ihan vain sen vuoksi,että se vetää välillä ihan mahdottomasti.
Pidemmillä lenkeillä käytän monesti myös molemmilla valjaita,olen vain huomannut ne silloin paremmiksi.
Täällä terrierin omistaja...kylläkin. Koira lenkillä säikähti, ei suostunut eteenpäin, laittoi vastaan, pujottautui pannasta läpi, juoksi keskelle kaupungin vilkasliikenteistä katua, pysähtyi, samlla pysähtyi koko liikenne. Taitava oli kuski, joka huomasi harmaan, pienen koiran harmaassa asfaltissa.Että tänään mennään valjaskauppaan.
Kavaljeerini ei sellaista tarvitse kylläkään. Kavaljeerihan haluaa "vapaasti" fleksissä kulkea.
Meillä on pentuna ollut ihan tavallinen pentupanta :) mielestäni panta riittää, nimittäin koska pentu on kasvaa erittäin nopeasti, pitää valjaita olla joko useampi tai sitten todella reilusti säädettävät. Kun meidän koira oli sitten aikuinen, ostin nahkavaljaat ja niillekkin on ollut käyttöä, että ei huono ostos, mutta kyllä panta useammin on käytössä aikuisena :)
Koiran niskaan kohdistuva nykäisy voi aiheuttaa
välilevyn pullahduksen ja lopuniän selkävaivat.
Valjaissa riski pienempi. Kokemuksesta opin...
Ehdottomasti valjaat!! Omalla cockerilla ole pennusta pitäen käyttänyt valjaita eikä vedä niissä ollenkaan.
Panta ehdottomasti.
Ensinnäkin, kyseessä ollessa pentukoira koiran on opittava kulkemaan pannassa ja remmissa kunnolla. Se nyt on perusedellytys kaikelle.
Lisäksi, jos aijot myöhemmin esim. jälkeä harrastaa on parempi että valjaat ovat yhteydessä vain sitten siihen, ei muuhun.
Tuohon, että pannasta karkaa helpommin, niin murisen! Jos panta on pennulle oikean kokoinen ja oikean kokoiseksi säädetty, ei pentu siitä karkaa. ( siis kyseessä on springeri! eriasia olisi esim. mopsilla)