Rakennesuunnittelun hinta

Osaako kukaan kertoa paljonko 150 m2 talon perustussuunnittelusta (rakkesuunnittelu) kannattaa maksaa. Pohjamaa on hiekka/savi ja talo yksitasoinen.
3923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

suunnittelija pyytää. Veloittavat moisesta näperryksestä max. 500-700 € alv. Kaikki suunnittelu on naurettavan halpaa hommaa itse rakentamiseen verrattuna. Jos hyvä säkä käy, niin löydät ammattitaitoisen suunnittelijan, joka jopa viitsii miettiä kertarakentajan (=ei tuo leipää kuin kerran) keissiä.

Äänestä

maksaa 1000 euroa vaikka olisi pakettitalokin kyseessä.

Äänestä

Samassa seulonnassa ollaan ja tein asian ekaksi niin että hankin suosituksia hyvistä rakennesuunnitelijoista. Huonon saa luonnollisesti edullisesti mutta huolia tulee perässä. Jos et joudu paaluttamaan hinta noin 1000€ alv Uudellamaalla ja paalulla 1200€ alv.

Sijoita Rakennusvastaavaan sillä se on projektisi selkäranka jos sulla ei ole aikaisempaa kokemusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ossiisso kirjoitti:

Osaako kukaan kertoa paljonko 150 m2 talon perustussuunnittelusta (rakkesuunnittelu) kannattaa maksaa. Pohjamaa on hiekka/savi ja talo yksitasoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu