Osa mersuista 20 viimeisemmän joukossa!
http://www3.lansforsakringar.se/NR/rdonlyres/eizihzeps2desqnoghpdcragto6nkh4ympfsr7aozm2drehvzh75pv6pozxuzj2copld7b4vkqt5crpaw6r5g7c2yyb/Maskinskaderapport.pdf
Autojen laatututkimus
9
1476
Vastaukset 9
- xok
Niin oliks tossa testituloksessa sit muka jotain outoa?
- Muc
että lexus olisi parempi kuin mersu - eihän se ole kuin RIISI...pussi.
- Muc
että lexus olisi parempi kuin mersu - eihän se ole kuin RIISI...pussi.
- Miikka_
toiko on sitä mersun kuuluisaa laatua? Heheheh hohoh, johan skodakin laittaa paremmaksi kuin mersu.
- kilometrit
Kunhan tuossa tutkimuksessa näkyisi vielä ajokilometrit. Varmaan on ruotsalaisten Skodissa vähemmän vikoja vuodessa, kuin ruotsalaisten Mersuissa. Miksi? Ne skodailijat ajavat 5.000-10.000 km vuodessa eikä autoa tarvitse korjata kuin kerran per vuosi.
Mersulla (ruotsiksi Märssalla) ajetaan 60.000-200.000 per vuosi ja täytyy korjata kerran jopa kaksi vuodessa. Jarrupalat ja levyt menee uusiksi tällä ajomäärällä parin vuoden välein, hihnat ja ketjut joka vuosi, pakoputtket kolmen-neljän vuoden välein jne. Ruiskusuuttimet ja jakajapumput parin vuoden välein.
Nämä ovat remontteja, joita Skodaan ei koskaan tule, koska se paalataan 10 vuoden ikäisenä puhkiruostuneena 89.000 kilometriä mittarissa. Siinä vaiheessa Mersuun vaihdetaan toisen kerran apurungon kumit, kardaanin keskinivel ja ajetaan seuraavat 800.000 hymyssä suin.
Lukekaapa tuo dokumentti uudelleen.- "Hyvä" Saksalaine...
Mersedes-Benzin PETTYMYS!!.
Nuo tulokset laadusta. =) "Hyvä" Saksalaine... kirjoitti:
Mersedes-Benzin PETTYMYS!!.
Nuo tulokset laadusta. =)Kukaan oikeasti Mersulla ajava ei koe mitään ongelmia näiden tulosten kanssa. Ainoastaan Skodalla ajaville nämä saattavat tuottaa ihania väristyksiä.
Kukaan normaaliälyinen ihminen ei Skodaa osta, jos joutuu paljon ajamaan. Jäisi kaikki ajot tekemättä, kun auto olisi aina tiensivussa nokkapelti pystyssä ja loppumatkan joutuisi kuitenkin menemään Mersulla. Taxilla.
Meille Mersulla ajaville ei tuota mitään ongelmaa se, että parinsadantuhannen välein vaihdetaan loppuunajetut kulutusosat uusiin ja taas mennään. Ja jos tienpäälle sattuu jäämään vaikka rengasrikon, hirven tai autovian vuoksi, niin Mercedeksen MobiloLife -palvelu hoitaa taksit, hotellit, hinaukset, remontit ja sijaisautot puhelimella maksutta.
Mites Skodan palvelu pelaa? Ei ole riemulla rajaa, kun Mersulla ajaa :)
Master Eq
- - -
Naapurissa ruoho on aina vihreämpää, mutta meillä se on pidempää :)- Ekku76
MasterEq kirjoitti:
Kukaan oikeasti Mersulla ajava ei koe mitään ongelmia näiden tulosten kanssa. Ainoastaan Skodalla ajaville nämä saattavat tuottaa ihania väristyksiä.
Kukaan normaaliälyinen ihminen ei Skodaa osta, jos joutuu paljon ajamaan. Jäisi kaikki ajot tekemättä, kun auto olisi aina tiensivussa nokkapelti pystyssä ja loppumatkan joutuisi kuitenkin menemään Mersulla. Taxilla.
Meille Mersulla ajaville ei tuota mitään ongelmaa se, että parinsadantuhannen välein vaihdetaan loppuunajetut kulutusosat uusiin ja taas mennään. Ja jos tienpäälle sattuu jäämään vaikka rengasrikon, hirven tai autovian vuoksi, niin Mercedeksen MobiloLife -palvelu hoitaa taksit, hotellit, hinaukset, remontit ja sijaisautot puhelimella maksutta.
Mites Skodan palvelu pelaa? Ei ole riemulla rajaa, kun Mersulla ajaa :)
Master Eq
- - -
Naapurissa ruoho on aina vihreämpää, mutta meillä se on pidempää :)Kyllähän se on sillä lailla, että kun ostaa mersun ja maksaa siitä enemmän kuin monesta muusta saman kokoluokan autosta joutuu maksamaan, niin myös odotukset on korkeammalla.
Kun odotukset on korkealla, niin onhan se monelle pettymys, kun laatu ei sittenkään ole odotusten mukainen.
- ... pojat...
... pylväsdiagrammeilla on helppo harhauttaa.
Lukekaa tarkemmin!
Mese vs Skoda: Mercedeksen vioista n puolet on harmaan värisellä palkilla...e li siis kyseessä on sähkövika. Skodassa ei käyt katsoen ole sähkövikoja.
Sähköviat lisääntyvät eksponentiaalisesti, mitä korkeampi auton varustelutaso on , ts. mitä enemmän on elektroniikkaa autossa.
-ML:n omistaja-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251798- 125811
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.114603- 53565
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89531- 65521
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan85515- 40500
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59485Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267460Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34443- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota30412- 58412
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä50405Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9389Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27386Pystyttäiskö me vakaaseen
Suhteeseen? Ettei se käy molemmille liian kuormittavaksi ja plussia on vähemmän kuin miinuksia.36375- 38375