Koska

Koska "maailmanloppu" tulee teidän käsityksen mukaan? Tuleeko 2037 niinkuin Melleri ennustaa?
9817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

silloin sinulta , kun kuolet.
Samoin minulta,kun elämäni päivät loppuvat.
Mitä me muulla tiedolla oikeastaan tekisimme?

Äänestä

Käsityksiähän saa olla vaikka mitä, mutta sitähän ei tiedä kuin Isä, Jumalan kolminaisuudesta. Mutta iankaikkisuus alkaa kaikille joko kuoleman tai Jeesuksen toisen tulon kautta. Kuten joku tuossa vastasi, lopputuloshan on sama jokaisen meidän kannalta. Raamatussa toki on annettu ajan merkkejä kristityille seurattavaksi, mutta jos niillä alkaa spekuloimaan, ei taida loppua tullakaan, paitsi tietty se varsinainen maailmanloppu, sitten kun sen aika on.

Äänestä
  • Eikö Israelin valtion uudelleen perustaminen ollut (tärkein) ennusmerkki 1947? Sukopolven (onko se 80v) kuluessa siitä sen piti tapahtua. Se on ainakin selvä ajankohta päinvastoin kun sodat ja maanjäristykset, joita on aina ollut.

    Äänestä

Maailma loppuu silloin kun bensan hinta nousee kahteen euroon...

Äänestä

Kah, vaikeata se on tietää kun ei edes Poikakaan tiedä, vaan yksin Isä tietää... Raamatussa tosin on ennustettu viimeisen ajan merkeistä ja jolla ymmärrys on se ymmärtää... Muilta se on pimitetty!

Äänestä

On se kummaa kun kaikki aina vatuloitseee siitä
milloin maailmanloppu tulee vaikka tärkeämpää olisi
miettiä sitä milloin ihmiselle tulee oma maailmanloppu ja tuleeko se uskossa.
Vai onko tarkoitus pitkitää parannuksen tekemistä sillä varjolla.

Äänestä
  • Tuo sana "vatuloitsee" esiintyy paljon Itä- ja Pohjois-Suomen kielimurteissa, tarkoittaen huonosti hoidettua, pieleen mennyttä hommaa ,työtä tai asiaa. Täällä Hämeessä se ei liene kantasanana meidän murteissamme.

    Äänestä

Ajat ovat tulleet ja menneet ja niitä on muuteltu. Ne on vääriä profeettoja jotka antavat tarkkoja aikoja. Jeesus sanoi, että nyt on viimeinen aika. Raamatun tutkijat ovat todenneet, että nyt on viimeinen etsikkoaika. Jeesus kehoittaa, "Valvokaat sentähden, sillä ette tiedä päivää eikä hetkeä, jona Ihmisen Poika tulee."(Matt.25:13)

Joku jo kirjoitti, että yksittäinen maailman loppu voi tulla milloin tahansa, mutta yhteinen loppukaan ei ole kaukana. Maailma paisuu pahuudessa synninmitta tulee täyteen. Kristittyjen vainotkaan ei ole kaukana. Pappeja, jotka eivät halua toimia raamatun vastaisesti aletaan jo vainoamaan.

Äänestä
  • 23,12,2012.Maijen,milestä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maailmanloppu kirjoitti:

Koska "maailmanloppu" tulee teidän käsityksen mukaan? Tuleeko 2037 niinkuin Melleri ennustaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu