mites kivitalossa on tuo listojen laita, himoitsen talooni korkeita jalkalistoja ja kattoonkin näyttäviä listoja. siis jalkalistatathan tulee pakosta kivitaloonkin, mutta kattolistoja ei ilmeisesti välttämättä tarvitse? tai ne eivät ehkä sovi kivitaloon??? mitä mieltä? kivitalon rakentaneet miten listahommelit teillä on?
jalka ja kattolistat kivitalossa
8
3470
Vastaukset
- Sohvatiikeri
mutta ei kai ne mitään kiellettyjä ole. Jos tykkää vähän prameammasta, niin kipsilista ja kipsikoristeet voisi olla hieno vaihtoehto, esim
http://www.kipsilista.fi/kipsilistat.html
Jalkalistatkin on meillä hyvin vaatimattomat, lattian sävyyn sovitettua 42mm listaa.- Palpatine
Toi kaveri tuppaa myymään ei-oota, ainakin kaiteiden kanssa.
Listojen kanssa lienee paremmin, tosin niiden hinta on järkyttävä, jotain 20 eur / metri.
Kipsilistoja asennellaan kyllä pääasiassa julkisiin tiloihin, kuten hotelleihin, koska niihin on omia paloturvallisuusmääräyksiä. Pientaloissa ei ole samanlaisia vaatimuksia, joten "palavaa" listaa (= muovisia ) saa käyttää.
- Palpatine
Pistin jalkalistaa ja kattolistaa kivitaloomme. Kattolista on aika leveää ( olisiko joku mitta 63mm ). Kattolista leveys kannattaa valita kattokorkeuden mukaan, korkeammassa leveämpi lista.
Kivitalo-puutalo -kysymys ei ole muuten mitenkään olennainen listojen kannalta, valinta tehdään ihan muilla argumenteilla ( kysy vaikka vaimoltasi ) - raksaaja--sh
Korkeat jalkalistat ja jotkin pikkunätit kattolistat.
Liimalla/viimeistelynaulalla/proppaamalla, miten mihinkin harkkoon sattuu onnistumaan.- pena--
kaikein siistein paino vaan listaa vasta.
PS liimamassa / tiivisteliima ei pidä listaa kuin noin vuoden... olen joutunut vaihtammaan silikooniin.
iroitus siististi tarpeen vaatiessa ehjänä mattoveitellä.
- päältä pyöreät
jalkalistat, jota ei kerää kakkia niin paljoa.
Kevytsoraharkkoon kiinnitin viimeistelynaulaimella sinkityillä nauloilla = näkymätön ja betoniharkkoon proppaamalla = karseen näköiset. Yritin ensi liimata listoja mutta ei niistä siistejä saanut kun puristuksen pitäminen sekä pysty, että vaakatasossa oli vaikeaa.
Katonrajan hoisin akryylimassalla.- tarvitaan ?
mihin niitä listoja tarvitaan ?
kun tasoitemies on tehnyt työnsä hyvin 90 kulma
on siisti ja pelkistetty... - peitetään
tarvitaan ? kirjoitti:
mihin niitä listoja tarvitaan ?
kun tasoitemies on tehnyt työnsä hyvin 90 kulma
on siisti ja pelkistetty...virheet (okei, helpotetaan hommia). Eri asia on toki nuo koristelistat. Mielestäni 2000-luvun taloon ei kuulu listoja yms. turhaa sälää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847