Kaasua keittiöön

Olemme laittamassa tulevaan keittiöömme kaasuliettä sähköisten rinnalle. Onko kokemuksia kaasupullon sijoittamisesta, kaappiin voi laittaa, jos tuuletus hoidettu, onko kukaan vetänyt kupariputkella pullon sijoitetuksi päärakennuksen ulkopuolelle?
4279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä on Smegin 90-senttinen liesi kuudella kaasupolttimella ja sähköuunilla. Kokkaaminen on yhtä riemua eikä sähköliettä ole kaivattu kertaakaan!

Meillä on pullo keittiön alla olevassa matalassa maapohjaisessa kellaritilassa. Laitoin sinne vanhan keittiökaapin, joka on muodollisesti tiivistetty. Komeron yläreunasta menee paksuhko letku ulos rossipohjan tuuletusaukosta ja alareunasta on 100 mm ilmastointiputki viereiseen autotalliin. Tämä on siis mahdollista, koska autotalli ei ole kuopassa. Paikallisen palotarkastajan pitää joka tapauksessa ensin katsoa paikka.

Kaasu tulee keittiön lattian läpi sähköputken sisällä menevässä 8 mm kupariputkessa, pituus n. 5 metriä. Käytännössä kannattaa asentaa itse putki ja letkut ja tilata kaasuasentaja tarkistamaan se - ainakin meidän krapulainen kaasumies apuri vietti tuntikausia mitä yksinkertaisimpien asioiden parissa. Samoin lieden suuttimien vaihto olisi pitänyt tehdä itse, sen verran avuttomalta näytti tuo asentajan toiminta (mm. sääti 0,5 mm tarkkuudella ilmoitetut välykset vapisevin käsin silmämäärällä jne.)

Mutta siis kaiken kaikkiaan hyvin toimii. Kellarissa on reippaasti pakkasta, mutta kaasu virtaa ongelmitta. Jos haluaisi olla oikein varma, laittaisi asuntovaunuista tutun sähköllä ohjattavan sulun pulloon ja katkaisijan johinkin lieden viereen, mutta meillä ei ole mitään sulkuja. Samoin automaattinen kahden pullon vaihtaja lisäisi vähän käyttömukavuutta. Pullon loppumisen huomaa kyllä etukäteen siitä, kun kaasu rupeaa sammutettaessa aavistuksen verran haisemaan. Kaasua meillä menee alle 2 11 kg pulloa vuodessa 3-henkisessä perheessä.

Suosittelen!

Äänestä
  • Hyvistä vinkeistä

    Äänestä

Laiton yhden lomamökin kaasusysteemit siten että pullo tuli ulkoseinällä olevaan pieneen puukoppiin. Kaasulla toimiva jääkaappi ja liesi. On toiminut talvellakin (napapiirin kylmemmällä puolella).

Asennukset saa tehdä itse, joillakin rajoituksilla. Teholla oli jokin yläraja, mutta se oli enemmän kuin kaasulieden teho. Kaasua käyttäviä kojeita saa olla enintään kaksi. Jokaiselle koneelle pitää olla oma sulkuventtiili. Kohdassa josta putki tulee sisätiloihin, täytyy olla myös sulkuventiili. Sulkuventtiilien tulee olla näkyvillä ja helposti käytettävissä. Läpiviennit pitää olla suojaputkessa. Kaasupullon säilytystilassa saa olla enintään kaksi pulloa.

Itse sain ohjeet ja tarvikkeet Nesteen kaasuvarastossa olevasta "myymälästä".

Äänestä

Tutustua induktioliesiin lähimmässä myymälässä. Parhaissa uusissa ravintoloissakin käytetään nykyään induktiota.

Ja nukut yösi hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Komisario Palmu kirjoitti:

Olemme laittamassa tulevaan keittiöömme kaasuliettä sähköisten rinnalle. Onko kokemuksia kaasupullon sijoittamisesta, kaappiin voi laittaa, jos tuuletus hoidettu, onko kukaan vetänyt kupariputkella pullon sijoitetuksi päärakennuksen ulkopuolelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu