Olen kuullut että lääkkeen saantiin liittyy nykyisin paljon kommervenkkeja naisilla mutta mites miehillä? Olisi ihan kohta ihotautilääkäri, enkä ole ennen käynyt, mutta kaiken mahdollisen(ei antibiootteja) kokeilleena jo lopen uupunut tämän ongelmani kanssa. Eli mites helppoa/vaikeaa tuon ROAn saaminen on ensikertalaisena miehenä? Tavoitteenka kun luonnollisesti olisi saada runsaasti rasvoittuva iho ja kiusallinen akne(poskipäät, leuka..) lopullisesti kuriin. Antibiootteja kun en niistä lukemieni kokemusten perusteella viitsisi lähteä syömään...
ROA helpommin miehille?
asketico
8639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kommervinkkeja liity,naisilla vain pitää olla ehkäisy kunnossa sillä Roa aiheuttaa automaattisesti sikiövaurioita.
Samat maksa/kolestroli-ym. testit ne miehillekin on, ainut mitä ei oteta on raskaustesti:D
Niin siis aivan, no niitä tarkoitinkin;D Entäs kauan tuossa menee että lääkärissä käytyään voi sen kuurin aloittaa? Mites näiden huhujen laita että lääkkeen saisi "helpommin" yksityiseltä..:o?
ok niin sitten voi kuurin aloittaa, sillä eihän sitä voi edes aloittaa jos esim.maksa-arvot ovat syystä tai toisesta jo valmiiksi kohollaan.
Lähes kaikki ihotautilääkärit toimivat niin julkisella kuin yksityiselläkin sektorilla, saman aikaisesti, eli päivätyö esim. Iho-ja allergiasairaalassa, yksityisvastaanotto sitten jollain lääkäriasemalla.
Hain itse kuurin yksityiseltä eli ihotautien erikoislääkäriltä. Antoi aluksi miedompaa lääkettä josta ei ollut mitään hyötyä. Seuraavaksi antoi Roan. Silloin kun kuurin aloitin kävin ensin testissä. Tulokset sain seuraavana päivänä ja sitä seuraavana aloitin kuurin. Silloin ei tarvinnut käydä gynellä niin kuin ilmeisesti nykyisin. E-pilleritkin kirjoitti mutta niitä en koskaan ottanu kun ei ollu tarvetta. Kaverini kävi kunnallisella kolme kertaa ennen kuin lääkäri suostui antamaan roa-kuurin pitkin hampain. Eikä ollut ainut lääkäri joka pihtaa roan kanssa.
Luulen että sinun tarvitsee miehenä vain käydä antamassa verta ja odotat tuloksia.
Se on tosiaan faktaa, että saat sen reseptin helpommin yksityiseltä puolelta. Roaccutanin voi määrätä ainoastaan iho- ja sukupuolitautien erikoislääkäri, terveyskeskuksista niitä ei löydy. Siis jos haluat julkiselle sektorille, täytyy ensin mennä sinne terveyskeskukseen ja saada lähete sinne erikoislääkärille. Sitten olet siinä jonossa ties kuinka kauan, että saat sen ajan. Yksityispuolelle voit itse varata sen ajan vaikka huomiseksi, jos löytyy vapaa aika.
Jeppistä. Kylläpä positiivisesti yllätti kun tänään lääkärillä kävin. Suoraan puolen vuoden kuurin 40mg päiväannoksella sain. Toivotaan nyt vain sitten parasta.
Itse söin kaksi Tetralysal-kuuria ennen kuin sain Roaccutania. Antibiooteilla akne lievenee, muttei lähde.
Asketico kävitkö siis yksityisellä ihotautilääkärillä ? itse ajattelin, että pakko sinne kai on raahautua...
saitko lääkket heti ? vai pitikö odottaa verikokeiden tuloksia ?
paljonkos hintaa kertyi ?
kaikki neuvot ja vinkit ovat todella tervetulleita... kiitän lämpimästi kaikkia jotka vaivautuvat vastaamaan :)