vasta-aineet

Kuinka monella lienee ollut keliakian vasta-aineet koholla ja gastroskopiassa otettu koepala suolinukasta normaali? Mitä sitten on tehty?
3653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...että suolinukka tuhoutuu, niin hullua kuin se onkin!Tyttärelläni on vasta-aineet koholla ja vatsa silloin tällöin kipeä, mutta nukka tallella.

Aateltiin kyllä, että jos vaivat pahenevat, niin hän aloittaa gluteenittoman dieetin, koska onhan järjetöntä syödä itsensä huonoon kuntoon vain 21 euron takia!Tosin kyllä lääkärintodistustakin voi tarvita monessa paikkaa. Vähän ristiriitainen tilanne.

Äänestä

...näin maalaisjärjellä ajateltunahan nukka voi olla osassa suolistoa tuhoutunut, vaikka se ei näykään gastroskopiassa, joka otetaan ohutsuolen alkupäästä. Joten kuinka sen suolen todellisen kunnon voi tietää?

Äänestä

Vasta-aineet olivat koholla vuosia. Ohjeena oli silloin, että 1-2 vuoden välein asia tarkistetaan, otetaan verestä vasta-aineet ja käydään gastroskopiassa. Lopulta löytyi läiskittäinen keliakia, siis suoli oli tuhoutunut sieltä täältä. Tosin silloin lääkäri sanoi pelkkien reippaasti koholla olevien vasta-ainearvojen perusteella, että kyllä se on keliakia.

Tässä mun tapauksessani puhuttiin myös "markkereista?". Toisin sanoen: jos tähystyksen tulos edelleen olisi ollut kielteinen, niin olisi tehty uusi tähystys, jossa ongitaan nk. markkerit, jotka värjätään ja niistä saadaan lisätietoa mahdollisesta keliakiasta. En tiedä, ymmärsinkö täysin oikein lääkärin selostuksen, mutta mielestäni tämä keino on vielä käytettävissä, jos vasta-aineet puhuvat vääjäämättä keliakian olemassaolosta. Sitäkään en osaa sanoa, oliko tämä keino kehitteillä silloin ja missä vaiheessa se nyt on. Omasta diagnoosistani on jo kuutisen vuotta aikaa.

Kannattaa ottaa asia esille gastroentorologin kanssa ja keskustella asiasta vakavasti. Varsinkin, jos vuodet vain kuluvat eikä gastroskopiassa mitään löydetä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koholla kirjoitti:

Kuinka monella lienee ollut keliakian vasta-aineet koholla ja gastroskopiassa otettu koepala suolinukasta normaali? Mitä sitten on tehty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu