Olemme rakennuttamassa erittäin todennäköisesti taloa pitkästä tavarasta rakennusfirmalla täysin avaimet käteen-systeemillä maatöistä viimeiseen listaan. Miten muut talon rakennuttaneet olette hoitaneet koneiden/kalusteiden/pintamateriaalien jne. valinnan - oletteko etukäteen sopineet jonkun hintaylärajan näille ja sitten shoppailleet rautakaupoissa, vai onko kaikki materiaalit päätetty jo tarjousvaiheessa? Vai onko talon hinta "avoin" materiaalien osalta? Kysymys kuulostaa vielä typerämmältä kirjoitettuna kuin mitä se oli ajatuksissa, mutta koittakaa kestää :)
Talon rakennuttaminen
käytännön asioita...
112974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ja korkeintaan koneiden ja tapettien värit.
...eli siis jos maksan maltaita rakennusfirmalle, että rakentavat talon alusta loppuun, niin laatat on sit mitä on :D?
Miten te jotka ootte rakennuttaneet talon firmalla (en nyt puhu siis valmistaloista, vaan talon rakennuttamisesta), millaisen sopimuksen ootte tehneet materiaalivalinnoissa?
asennukset hintaan ja hankkia itse ne pintamateriaalit haluamistaan paikoista.
valintoihin. Kyllä ne materiaalit ovat yleensä aika tarkkaan rajattuja, tai sitten niiden hankinta ei kuulu kauppaan. Asennustyöt kylläkin ja niissäkin yleensä rajauksia joissa syntyy lisähintaa.
urakkaan mutta rakentaja hommaa tavarat.
Jotkut tekevät 'avaimet käteen' -sopimuksia vähäisin tiedollisin eväin
ja puutteellisilla suunnitelmilla. Silloin käsitykset siitä, mitä on ostettu
ja mitä on myyty, voivat erota toisistaan lihavan oikeusjutun verran.
Jotkut hankkivat niin täydelliset suunnitelmat sopimustensa liitteeksi, että epäselvää
ei pitäisi jäädä - ja jos jää, ongelmanratkaisuunkin on resepti sovittuna.
Jälkimmäistä tapaa käyttävät ammattirakennuttajat.
Samaa suosittelen omakotitaloa rakennuttaville asiakkailleni.
Käytännössä ei niin kaiken kattavia suunnitelmia kuin kerros- tai rivitalossa,
mutta eipä paljon puutu. Jotkut ottavat, jotkut eivät.
Materiaalivalinnat voi jättää myös työmaavaiheeseen.
Silloin esimerkiksi sovitaan urakkasopimuksessa
laatoitettavat pinnat ja laatoitustyön speksit.
Itse laattojen valinta ja ostaminen jäävät asiakkaan tehtäviksi.
Hölmöhän on rakennuttaja, jos sopimuksissa on vain hinta. Silloinhan rakentaja laittaa kaikkein halvimmat materiaalit/laitteet.
Ilman muuta avaimet käteen sopimuksessa pitää olla määritelty kaikki materiaalit ja laitteet, niiden tasostahan se hinta muodostuu.
aika paljon eroa työkustannuksiin riippuen, minkä kokoista laatta on ja tuleeko jotain kuviota tai diagonaalilaatoitusta. Sama monessa muussakin matskussa. Ja portaiden päällystys; puuta vai laattaa ja minäkokoista??? Yleensä voi sopia vain raamit ja urakoitsija rahastaa ahneesti kaikista muutoksista, kun vaihtaakaan urakoitsijaa ei enää tuossa vaiheessa voi.
...työurakka. Hommaat itse materiaalit!
tehtiin. Eli ostettiin urakoitsijalta (rak.liike)tuntitaksalla raksatyöt, ja hommattiin itse halutut materiaalit.
...täytyy jutella vastaavan kanssa asiasta lisää, tulin hakemaan vain vähän tietoa täältä ennen kuin kyselen tyhmiä :). Järkevältä kuulostaa tuo pelkkien töiden ostaminen. Kiitos kovasti!