Jos sulta on luottotiedoissa merkintä, voiko pankit kieltäytyä avaamasta tiliä?
Entäpä sitten jos olet saamassa uuden työpaikan, mutta sinulla ei ole tiliä johon palkka maksettaisiin.
Onko muita mahdollisuuksia miten palkan voi maksaa.
Eikö esimerkiksi vakuutusyhtiöt ole nykyisin velvoitettu hyväksymään luottohäiriöiset asiakkaiksi
Entäpä sitten jos olet saamassa uuden työpaikan, mutta sinulla ei ole tiliä johon palkka maksettaisiin.
Onko muita mahdollisuuksia miten palkan voi maksaa.
Eikö esimerkiksi vakuutusyhtiöt ole nykyisin velvoitettu hyväksymään luottohäiriöiset asiakkaiksi
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kukin voi valita asiakkaansa. Esim. vakuutusyhtiöillä ei ole velvollisuutta myöntää vapaaehtoisia vakuutuksia maksuhäiriöisille. Kannattaisi pitää huolta siitä, ettei tule maksuhäiriöitä. Maksuhäiriömerkinnän saaminen vaatii useamman kuukauden laiminlyönnin maksuissa ja uhteydenotoissa velkojiin.
Voit tietysti ohjata palkkasi vaikka Tallinnaan, mutta joku käräyttää kuitenkin jossain vaiheessa. Se olisikin oikein moiselle looserille, joka karttaa maksujaan.
hyvästä neuvosta: "Kannattaisi pitää huolta siitä, ettei tule maksuhäiriöitä".
Tämä viesti pitäisi saada perille myös kaikille niille sadoille tuhansille pankkikriisin myötä ylivelkaantuneille.
Sanoit "pankkikriisin myötä ylivelkaantuneille", pankkikriisikö kirjoitti heidän nimensä lainapapereihin ja käytti rahat? Vastaan itse: ei, vaan velkaantuminen on oma-alotteista. Velan hoito on myös omalla vastuulla. Jos menee työ alta tai joutuu myymään omaisuuttaan halvemmalla kuin sen kuumenneilta markkinoilta osti, jää vastuu velanhoidosta edelleen itselle. Säälittävää räpistelyä sössöttää että "en minä mutta kun se iso paha pankki...".
Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen, on talletuspankin avattava perus talletustili kaikille asiakkaille, riippumatta mahdollisista häiriömerkinnöistä. Samaten on sallittava nettimaksut ja ainakin automaattikortti, pankkikortti on eri asia. Sijoitustilien suhteen pankeilla on vielä oikeus valita asiakkaansa.
Voi, hyvä isi!
Suuri(n) osa velkaanutneista ei ole kyllä elänyt tietoisesti tuhlailevasti ja "hällä väliä" -tyyliin. Takuu-säätiö vaatii velkahistorian ja siinä ei kyllä mene läpi jotkut höpö-höpö-selitykset, vaan kaikki asiat tarkistetaan. Kun yhdeksän kuukauden ajan haet, anot, ilmoitat, selität ja teet kaikkesi niin siinä kyllä tulee pikainen psykoanalyysi ja mielentilatutkimut samalla. Velkajärjestelyyn ei ole helppo päästä. Ei riitä että on vain ylivelkaantunut. Elämä viskoo ihmisiä, avioerot, yksinhuoltajuus, konkurssi, lama, opintovelat, sairaudet ym. Ihminen ei voi elämää ja maailmanmenoa hallita vaikka kuinka kävisi elämänhallintakursseja. Kirjoitan omasta puolestani ylivelkaantuneena velkajärjestelyn läpikäyneenä ja läpäisseenä, maksuhäiriörekistesissä 10 v. olevana. Joten jotakin tiedän minäkin.
Pankin on avattava tili myös maksuhäiriöisille!!!!