P4 (540) 3,2GHz

Onko kukaan kellotellut otsikon prossua?
Millaisilla arvoilla toimii hyvin?

Asuksen oma kellotusohjelma (AI NOS) nostaa kellot itse 3,6GHz:iin.

Prossuni on "boxed"-malli. Tarvisko tuuletin vaihtaa ensin parempaan?
4380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuo ole aika riittävä kellotus prescotti prossulle. Oma entinen 640 kuumu ihan hitosti jopa vakiona (3.2Ghz) vaikka siinä oli kehittyneemmät tehonkulutus sydeemit kuin tuossa 5XX sarjassa.

Sitten kun ottaa huomioon P4:sen laiskat megahertsit, niin ei tuommonen pieni + 400~1000Mhz kellotus vaikuta juuri mitään käytännön tehoissa, kuumenee vaan hirveesti.

Nykyinen Core 2 Duo E6400 on lievästi kellotettu 2.67Ghz:iin ja silti raaka laskentateho on 100% tehokkaampi kuin entisessä P4 640 prossussa. Entistä prossua olis saanut kellotella jollain nestemäisellä typellä yli 6Ghz, että olis päässyt samoihin tehoihin kiinni. Pakko mainita vaan kun ei noista pena nelosen kelloista ole mihinkään.

Äänestä

johdettua pois prossun tuulettimen puhalluspuolelta etteivät mene takaisin imuun. Myös tärkeää saada imuun viileätä ilmaa. Puhallin takaseinään mahdollisimman lähelle prossun juurta niin lämpö on hoidettu. 2,8GHz Prescottia on nyt kellotettu 3,6GHz:iin 466MHz:n muisteilla 100% kuormalla no problems ja vakiojäähyllä.

Äänestä
  • Mulla on Kingstonin DDR400 muistia (2x512MB).
    Tarvisko se vaihtaa nopeempaan ennen kellotuksia..?

    Entäs kannattaako tehdä kotelonkylkeen putki (ja putkeen tuuletin), joka johtaa "tuoretta" ilmaa suoraan prossun tuulettimeen? Lueskelin tuollaisesta eräältä nettisivulta.

    Äänestä

  • BoxedScotti kirjoitti:

    Mulla on Kingstonin DDR400 muistia (2x512MB).
    Tarvisko se vaihtaa nopeempaan ennen kellotuksia..?

    Entäs kannattaako tehdä kotelonkylkeen putki (ja putkeen tuuletin), joka johtaa "tuoretta" ilmaa suoraan prossun tuulettimeen? Lueskelin tuollaisesta eräältä nettisivulta.

    kohtuuhintaan. 433MHz on halvempaa kuin 466MHz eli melkein samanhintaista kun tavallinen 400MHz. 433:sella nousee kellot sulla noin 500MHz:llä ja tuntuu kyllä julmasti tehoissa. Lisäksi silloin muistit toimivat vielä vakiona eli satavarmasti. Kingstonin 433 HX kellottuu ainakin tässä koneessa 450MHz. Sitten alkaa ryytyä epävarmemmaksi mutta prossun ja muistien jännitteitä ei nostettu joten voi johtua siitäkin.

    Putki kyljestä prossun kohdalle sisään olisi aika hyvä, Bilteman kaiutinosaston refleksiputki on aika näppärä. Yhdessä kotelossa oli sellainen ja takaimurin kanssa tosi tehokas jäähdytys vakiopuhaltimella. Vakiosiili on herkkä pölylle, kannattaa putsata usein. Putki vähentää pölyn keräytymistä kun on ylempänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BoxedSkotti kirjoitti:

Onko kukaan kellotellut otsikon prossua?
Millaisilla arvoilla toimii hyvin?

Asuksen oma kellotusohjelma (AI NOS) nostaa kellot itse 3,6GHz:iin.

Prossuni on "boxed"-malli. Tarvisko tuuletin vaihtaa ensin parempaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu