Mistäköhän mahtaisi olla kyse.. Jonkun aikaa on ollut kuivaa yskää, kurkkua kutittaa, hengitys tuntuu välillä raskaalta, nukkumaan mennessä tuntuu välillä että henki ei kulje ollenkaan. Muutenkin on kokoajan ihan väsynyt olo, tuntuu että puhti on vallan pois, huimailee yms. Kävelyllä ollessa ei voi kunnolla puhua toiselle kun hengästyy ihan mahdottomasti. Olen normaalipainoinen, eikä kuntoni pitäisi ohan pohjalukemissa olla.
Astmaa??
???
4574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hengenahdistus ja huimaus sekä yskä veivät minut lopulta ensiapuasemalle.Mittauksia olin tehnyt (pef) jo aikaisemmin mutta silloin eivät niiden perusteella todenneet astmaa. Loppupeleissä diagnoosi oli selvä, sain lääkityksen ja olo parani selvästi!
no ei se nyt välttämättä asmaa ole.jos oireet on kestänyt vaan vähän aikaa voi kyseessä olla vaikka joku tavallinen infektio.heittää mut aina huonoon kuntoon vaikka ei selviä flunssa oireita olisikaan.seuraa tilanetta ja jos huolestuttaa mee lääkäriin.
Mulla oli kans pitkään oireita.Altistuin homeelle ja ahdisti niin ettei henki tahtonut kulkea.Väsytti ja puhti oli pois.Nyt olin korva-kurkku ja keuhkoputken tulehduksen kourissa ( näitä lastentauteja olen potenut koko pienen ikäni) ja jälkitautina olen yskinyt toista viikkoa keuhkojani pihalle.Tänään on ääni ollut menossa ja yskittää kovin.Lima on onneksi vaihtanut jo väriä -vihreästä kirkkaaseen.Kaipa tämä ohi menee.Mulla on myös astmapiippu koska välillä tulehdukset ovat niin rajuja etten pysty edes puhumaan kun yskin vedet silmissä.Mekaaninen pöly ärsyttää tosi paljon.Piipun kanssa selviän vaikeiden tulehdusten yli.
tuo kuulostaa rasitus astmalta. itselläni on rasitus astma ja nuo merkit tuntuisivat aivan samanlaisilta kuin minulla on. kannattaa mennä lääkäriin tutkituttamaan tuo. astman hoito kannattaa aloittaa mahdollisimman nopeasti.