Bensaa ollut pakkasilla liian vähän?Kerännyt kosteutta?
Akku pyörittää hyvin, mutta ei vaan käynnisty ikäänkuin ei saisi bensaa?
Mikä neuvoksi ruiskumoottorin käynnistykseen?
Muistan nuoruudestani kun lurautti bensaa suoraan kaasuttimeen niin kyllä lähti. Mikähän neuvoksi tässä autossa, vinkkejä kiitos!
Vai odottelenko vaan kevättä?
Volvo 760 2,3T ei käynnisty
14
2207
Vastaukset
- Jalluwaan
MOI!
Saattas hyvinkin olla niin, ettei käynnisty, vähän erikoista kyllä, jhos ei lupaakaan. Mutte inykyaikan a kyllä kaadella mitää tenua mihinkään muualle kuin nenään. Pätkikö yhtään, kun viimeks ajoit, vai toimiko normaalisti?? Tarwiis vähän enmmän tietoa, ett vois tehä täydellisen diagnoosin......- Elina
hyytyi sitten.Moottori ei ottanut kierroksia, vaikka painoin kaasua.
Ihan kuin olisi bensa loppu.
Bensapumppu jäässä ja kaasuttimissa kosteutta?? - 740
Elina kirjoitti:
hyytyi sitten.Moottori ei ottanut kierroksia, vaikka painoin kaasua.
Ihan kuin olisi bensa loppu.
Bensapumppu jäässä ja kaasuttimissa kosteutta??Tankkaa täyteen ja lorauta tenua perään pari litraa, anna seisoa tallissa tai lämpimässä yön yli ja käyntiin vaikka väkisin apukaapeleilla.
et kertonnut onko ruisku vai kaasari?
Kaasarikoneella kaasu pohjassa kun starttaat, ruiskukoneessa älä koske koko kaasupolkimeen kun starttaat. Ihmetyttää kyllä tuo 760 ja 230T ???
Viittaa kuutoskoneeseen?? 230T taas nelipyttyiseen turboon??? Ei kyllä mä mitää tiiä, mutta kun täällä ei tuollaista mallia edes ole myyty. (ruotsissa) :) - .:.
Kokemusta on 760 turbosta. Kerran teki kanssa ettei käynnistynyt millään, justiinsa samat oireet bensaa ei tunnu saavan, jne. Myös kokemusta on toisesta 740 joka joskus "temppuili" asian tiimoilta.
Syynä oli yksi releistä, joka sijaitsee sulakkeiden kanssa samassa paikassa tuhkakupin takana. Taisi olla bensapumpun rele, vst.
Viallisen releen saa ainakin selville esim. kokeilemalla toisesta 740/760 releitä ja katsot millä alkaa toimia.
Vikana noissa releissä oli kylmäjuotos (johtunee tärinästä). Eli jos releen avaa ja tinaa läpi liitokset, rele toimii taas ongelmitta. Myös tärinä saattaa saada aikaan sen, että välistä toimii ja välitsä ei.
Mutta ei luulisi uudenkaan releen paljon maksavan. - Elina
740 kirjoitti:
Tankkaa täyteen ja lorauta tenua perään pari litraa, anna seisoa tallissa tai lämpimässä yön yli ja käyntiin vaikka väkisin apukaapeleilla.
et kertonnut onko ruisku vai kaasari?
Kaasarikoneella kaasu pohjassa kun starttaat, ruiskukoneessa älä koske koko kaasupolkimeen kun starttaat. Ihmetyttää kyllä tuo 760 ja 230T ???
Viittaa kuutoskoneeseen?? 230T taas nelipyttyiseen turboon??? Ei kyllä mä mitää tiiä, mutta kun täällä ei tuollaista mallia edes ole myyty. (ruotsissa) :)Auto on tuotu aikoinaan Saksasta ja on 760 2,3 turbo intercooler ja ruiskumoottori.Täytyy pistää tankki täyteen ja tenua perään.Kokeillaan kiitti.
- dieselflosse
Elina kirjoitti:
Auto on tuotu aikoinaan Saksasta ja on 760 2,3 turbo intercooler ja ruiskumoottori.Täytyy pistää tankki täyteen ja tenua perään.Kokeillaan kiitti.
Terve!
Tämä menee jo melkein pilkun viilauksen puolelle, mutta laita ensin tenu ja sitten tankkaat bensan. Näin tehden tenu sekoittuu hyvin bensan sekaan...
Taitaa muuten yksikin pullo tenua riittää. - volvoilija
Elina kirjoitti:
hyytyi sitten.Moottori ei ottanut kierroksia, vaikka painoin kaasua.
Ihan kuin olisi bensa loppu.
Bensapumppu jäässä ja kaasuttimissa kosteutta??ruiskukoneessa viitaisi ilmamäärämittarin hyytymiseen, helppo vaihtaa mutta pirun kallis. omassani oli samat oireet, kone tosin B200F
- TURBO
volvoilija kirjoitti:
ruiskukoneessa viitaisi ilmamäärämittarin hyytymiseen, helppo vaihtaa mutta pirun kallis. omassani oli samat oireet, kone tosin B200F
Mielestäni kyseisen auton pitäisi lähteä käyntiin vaikka ei olisi koko ilmamäärämittaria. (Vara ohjelma). Epäilen jonkun paikan jäätymistä niinkuin muutkin.
- Anonyymi
saataa myös olla maadoituksessa häikkää ,kantsii kattoo
- Anonyymi
Mahdollisesti tuo vuonna 2003 tänne kerrottu ongelma on jo tällä välin ratkennut...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahdollisesti tuo vuonna 2003 tänne kerrottu ongelma on jo tällä välin ratkennut...
Ja kun nimi on Elina niin voivat olla jo molemmat paalissa.
- Anonyymi
Bensapumppu ei ole toiminut tai suodatin tukossa...aivan varmasti,
- Anonyymi
Muistan itsekkin nuoruudessa leikkineeni sellaisilla Lego autoilla. Nykyään näkee sellaisia yli isoja Lego palikoita joita persaukisetkin vielä kehtaa jopa "kehua". Kyllä minä sanon että vitun lapset kasvakaa ja menkää töihin!
- Anonyymi
Muistan itsekkin nuoruudessa leikkineeni sellaisilla Lego autoilla. Nykyään näkee sellaisia yli isoja Lego palikoita joita persaukisetkin vielä kehtaa jopa "kehua". Kyllä minä sanon että vitun lapset kasvakaa ja menkää töihin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853952
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.513258Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1542999Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,592923SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752446Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52276Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251964Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621951Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1611902- 911311